Kot je znano, je ministrstvo za finance korenito spreminilo že objavljeni osnutek zakona o preoblikovanju Kada in Soda, ki je predvideval prodajo vseh državnih deležev razen deležev v za državo strateških podjetjih. Po novem osnutku, ki naj bi ga objavili v prihodnjih dneh, bi te prenesli na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz).
Denar od dobička in prodaj podjetij bi nakazovali za pokojnine, medtem ko bi s podjetji upravljala novo nastajajoča Agencija za upravljanje kapitalskih naložb, za ustanovitev katere je zakon že v DZ-ju. Umik države iz gospodarstva pred vstopom Slovenije zahteva Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), je za TV Dnevnik poročala Lidija Pak.
Jamnik spremembe predloga ne komentira
"Če bo to upravljala agencija, bi bilo to bolj pregledno kot do zdaj s paradržavnimi skladi. In to bi utegnilo biti sprejemljivo tudi za OECD," meni Jože P. Damijan z Ekonomske fakultete. Če bi se premoženje preneslo na Zpiz, pokojninsko dejavnost pa na novo zavarovalnico, Kapitalske družbe (Kad) ne bi bilo več, kar pa prvi mož Kada Borut Jamnik ne komentira. Damijan sicer še ocenjuje, da si država odkupa naložb od Kada ne more privoščiti, "ker je to fiskalno nevzdržno".
V ZDUS-u navdušeni, a z zadržki
So pa nad predlogom bolj navdušeni upokojenci, čeprav z zadržki. "Menimo, da je to najbolje, da se (deleži, op a.) prenesejo na Zpiz in da Kad upravlja s sredstvi. Bojimo se vsake nove agencije in novih gospodov, ki se bodo zrinili zraven," je po predstavitvi predloga povedala prva dama Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak.
"Za spremembo predloga je politično ozadje"
Damijan pa je še prepričan, da je za nenadnim preobratom o neprodaji državnih deležev (po prvem predlogu je bilo namreč predvideno, da bi deleže Kada in Soda v podjetjih prodajali, na najmanj pet odstotkov; strateških naložb Luke Koper, Zavarovalnice Triglav in NLB-ja pa ne bi dali na trg, ampak prenesli na državo, ki bi v zameno dala nadomestno premoženje ali za ta namen izdala obveznico) politično ozadje.
Po njegovih besedah vlada ne želi prodati državnih deležev, "ker si še naprej želijo vse držati v svojih rokah". Imenovanje vodstva nove Agencije bo namreč v pristojnosti vlade.
Sod do 2016 nespremenjen
Po novem predlogu pa naj ne bi bilo sprememb za Slovensko odškodninsko družbo (Sod). Do 2016 naj bi ostala takšna, kot je, z deleži v 50 podjetjih katerih lastnica je, pa bi upravljala nova Agencija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje