Kriza na Wall Streetu je pozabljena, časi, ko so banke prosile za pomoč države, so mimo. Bančniki se bodo bogato nagradili. Foto: EPA
Kriza na Wall Streetu je pozabljena, časi, ko so banke prosile za pomoč države, so mimo. Bančniki se bodo bogato nagradili. Foto: EPA
Goldman Sachs
Goldman Sachs je pred dvema letoma svojemu predsedniku izplačal rekordnih 68 milijonov dolarjev bonusov. Foto: EPA

Nisem zaznal, da bi se ti ljudje karkoli naučili iz krize. Preprosto ne razumejo. Živijo v povsem drugačnem svetu.

John Reed, ustanovitelj Citigroupa o bančnikih na Wall Streetu

Vodilni ameriški bančniki si te dni postavljajo vprašanje, ki še posebej med gospodarsko in finančno krizo jezi številne Američane – Kako veliko naj bo moje plačilo? Kljub pozivom Washingtona in javnosti, naj se omeji bonuse in izplačila bančnikom, se banke pripravljajo na bonuse, ki bodo po višini enaki tistim iz "debelejših" let. Skupaj naj bi bilo v gotovini in delnicah izplačanih več milijard dolarjev.

Bančniki priznavajo, da bodo številke – šest-, sedem-, celo osemmestne – verjetno osupnile večino Američanov, ki si še niso opomogli od finančnega zloma in recesije, ki je sledila. Goldman Sachs naj bi svojim zaposlenim izplačal v povprečju okoli 595.000 ameriških dolarjev vsakemu za leto 2009, ki je eno najdonosnejših v njegovi 141-letni zgodovini. Delavci v investicijski banki JPMorgan Chase naj bi prejeli v povprečju 463.000 dolarjev.

Predlog o posebnem davku na bonuse
Številni vodilni bančniki se pripravljajo na še večji pritisk iz Washingtona in ljudi,kot je državni tožilec iz New Yorka Andrew Cuomo, ki je lani zahteval, da banke razkrijejo podatke o svojih izplačilih bonusov. Nekateri bančniki se bojijo, da bodo ZDA uvedle dodaten davek na bonuse, kot je predlagal kongresnik Dennis Kucinich, demokrat iz Ohia. Kljub tem skrbem so redke banke sprejele korake za večje zmanjšanje bonusov. Namesto tega se Wall Street ukvarja z vprašanjem bogatih: Kako zaviti svoja velikanska izplačila v papir skromnosti? Da bi se izognile ali vsaj omilile bes javnosti, nekatere banke prilagajajo svoja izplačila – gotovinska izplačila bodo v celoti ali deloma zamenjala izplačila v dolgoročnejših delnic, s katerimi želijo banke uspeh svojih delavcev povezati z uspehom podjetja.

Povprečni bonus: pol milijona dolarjev
Čeprav se lahko bančniki in trgovci z Wall Streeta pohvalijo s šestmestno osnovno plačo, večino njihovega dohodka predstavljajo bonusi, ki temeljijo na njihovi uspešnosti v preteklem letu. Povprečni bonus bo letos znašal okoli pol milijona dolarjev, višji bančni direktorji pa naj bi dobili milijone. Lani so najvišje bonuse dobili trgovci z obveznicami in valutami kot tudi investicijski bančniki, specializirani za zdravstvo.

Skoraj vsi na Wall Streetu z nestrpnostjo pričakujejo, koliko bo letos dobil Lloyd Blankfein, predsednik in izvršni direktor Goldman Sachsa, ki je bil največja tarča kritikov zaradi (pre)velikih bonusov. Leta 2007 je Blankfein dobil 68 milijonov dolarjev bonusov, rekord na Wall Streetu. Leto pozneje bonusov ni prejel.

Iz krize se niso ničesar naučili
Visoka izplačila bonusov bodo še bolj omadeževala že sicer močno načeti ugled finančne industrije, opozarjajo celo nekateri njeni veterani. John Reed, ustanovitelj Citigroupa, meni, da si Wall Street ne bo nikoli povsem povrnil zaupanja javnosti, če ne zniža bonusov za vedno. Ideja, ki se številnim zdi utopična. "Nisem zaznal, da bi se ti ljudje kark oli naučili iz krize. Preprosto ne razumejo. Živijo v povsem drugačnem svetu," meni Reed.

Moč, ki jo je imela zvezna vlada nad plačami bančnikov, je v zadnjih mesecih splahnela. Večina bank je začela odplačevati milijarde dolarjev, ki so jih prejele kot zvezno pomoč med najhujšo krizo.

"Pojavljajo se legitimni konflikti med podjetji, ki menijo, da so delovala dobro, in javnostjo, ki meni, da so Wall Street rešili z njenim denarjem," povzema vprašanje z izplačili bonusov eden izmed direktorjev JPMorgana.

Nisem zaznal, da bi se ti ljudje karkoli naučili iz krize. Preprosto ne razumejo. Živijo v povsem drugačnem svetu.

John Reed, ustanovitelj Citigroupa o bančnikih na Wall Streetu