Kot je razvidno s spletne strani goriva.si, je treba na današnji dan za liter 95-oktanskega bencina na večini bencinskih servisov odšteti približno 1,01 evra, za liter dizla pa približno 1,08 evra za liter.
Vlada se je za popolno liberalizacijo cen vseh naftnih derivatov sicer odločila konec septembra. Cene je regulirala od leta 2000, nato pa marca 2016 najprej sprostila cene kurilnega olja in 98-oktanskega bencina, novembra istega leta pa še cene 95-oktanskega in dizelskega goriva na bencinskih servisih na avtocestah in hitrih cestah.
Zunaj avtocest so se cene obeh pogonskih goriv po sprostitvi najprej dvignile nad en evro, vendar pa je potem cena za bencin upadla in se več tednov držala pod enim evrom. To mejo je presegla sredi decembra. Cena dizla je ta čas vztrajala nad enim evrom.
Za liberalizacijo se je vlada odločila na podlagi analize stanja na trgu naftnih derivatov. Ob ustreznih ukrepih in dejavnostih za povečanje konkurenčnosti na trgu naftnih derivatov bi lahko v prihodnjih 10 letih sledil vstop novih diskontnih ponudnikov goriva, predvsem na parkirnih površinah trgovskih centrov, je dejala.
Odzivi na liberalizacijo so mešani, dilema je predvsem, ali bo to vodilo v rast cen. A vlada je varovalko pred to bojaznijo vgradila v zakon, saj bi lahko v tem primeru uporabila ukrep nadzora cen. To bi bil izreden ukrep, ki naj bi trajal največ eno leto, v utemeljenih primerih pa bi sklep lahko obnovila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje