Avseniki so že skoraj 70 let pojem za narodno zabavno glasbo doma in na tujem. Z drugo in zdaj že tretjo generacijo ne napreduje samo bogato glasbeno izročilo bratov Slavka in Vilka, temveč tudi gostinstvo in prireditve, ki jih potomci uspešno prepletajo z Avsenikovo glasbo. Avsenikovo domačijo z gostilno, sobami, muzejem in prireditvenim prostorom, ki sprejme do 350 gostov, danes vodi Slavkov vnuk Aleš. Njegov brat Sašo je odgovoren za glasbeni del. Epidemija je družino, kljub številnim izzivom, še bolj povezala. Začeli so se spogledovati z virtualnim svetom, zamisli o novih sobah, razširitvi muzeja, ureditvi trgovine s spominki pa želijo uresničiti takoj, ko se bo v gostilni spet sproščeno pelo in plesalo na Avsenikove viže.

Avsenikova domačija
Avsenikova domačija

Zaradi epidemije Covida-19 se še bolj zavedamo, kako so spremembe stalnica in da je treba izkoristiti priložnosti, ki se ponujajo. Kakšne ideje so se vama porodile v tem času?
Sašo Avsenik: "Najprej, ko se je zgodil prvi "lockdown", smo poskusili tisto, kar je bilo zamujeno, nadoknaditi. Ideje so bile, recimo, kako naši zaprti dejavnosti - glasbo in pa gostinstvo tudi na daljajo mogoče kaj bolj spromovirati, kaj narediti. Imeil smo poučevanje na daljavo, priprave notnega materiala, čez poletje smo pripravili dva taka programa, ki sicer ne bi bila mogoča, torej da smo naredili koncerte po Sloveniji z upoštevanjem PCT-ja in na nek način dali spet novo izkušnjo, da smo nekaj pozitivnega iz tega potegnili."

Skoraj dve leti je vaše delo močno okrnjeno. Epidemija je najbolj prizadela gostinstvo, turizem, prireditve. Kaj je trenutno vaš največji izziv in ali ste uspeli pridobiti kakšno državno pomoč za blažitev posledic epidemije?
Aleš Avsenik: "Ja, mi smo kar spremljali vse te razpise, pomoč države, smo z našim računovodskim servisom lepo spremljali. Se pravi od e-Spirita je bila pomoč, potem država je pomagala zaradi upada prometa, saj je bil pri nas zelo velik upad v primerjavi z 2019, ko je turizem cvetel. Trenutno pa je izziv zmanjšati stroške in pa racionalno se obnašati."

Menda ste bili tik pred stečajem?
Aleš Avsenik: "Tudi smo dobili, recimo, neka mnenja strokovnjakov, da je tudi to za razmisliti. Mi smo bili seveda v družini proti temu, smo rekli, da si v to res ne želimo iti, ker delamo dolgoročno in treba dobavitelje vseeno poplačati, zaposlene je treba izplačati, tako da stečaj pri naši tradiciji ne bi bil rešitev."

Torej greste podjetno naprej, kajne. Sašo, vi ste zadolženi za glasbeni del, za ansambel. 16 koncertov vsak mesec bi morali imeti lani, pa se to ni zgodilo. Tudi vaš glavni pevec vas je zaradi negotovih razmer zapustil, kajne? Kaj počnete zdaj, ko ni toliko koncertov?
Sašo Avsenik: "Ja, ne boste verjeli, ljudje vedo, da smo več doma in imajo različne ideje. Ta hip zdaj smo pripravili v decembru vsako nedeljo posnetke, ki smo jih dajali tudi v tujino, se pravi adventne videe s priredbami Avsenikovih pesmi in pa svetovnih božičnih in to delamo na nek način, da ostajamo v stiku z našim trgom. Poleg tega smo povečali naš "merchandising", če lahko tako rečem, našo spletno trgovino s puloverji, koledarji ... To v bistvu zdaj lažje prodajamo kot glasbo."

Aleš, vi vodite gostilno, muzej, sobe, prireditveni prostor in vodenje ste prevzeli konec leta 2019 in v 2020 vstopili v mlado zagnano ekipo, potem pa se je vse obrnilo na glavo. Kako ste se znašli takrat, tisti trenutek in kaj ste se iz vsega tega naučili?
Aleš Avsenik: "Načrtovanih smo imeli okoli 70 glasbenih prireditev in v enem trenutku je bilo vsega konec, v trenutku je vse odpalo, tako da je bil, recimo, to kar malo večji šok za nas, smo rekli: "To je le eno leto načrtovanja, ki kar naenkrat izgine." To je bila težka situacija za nas in smo rekli, da bomo vseeno stremeli naprej. Stremimo naprej, planirati moramo, nismo se nikoli ustavili. Ljudje so to razumeli, gostje so imeli veliko potrpljenja, ampak smo rekli, da ustavili se ne bomo."

Odraščala sta torej v ljubezni do družine, do glasbe. Sta že od nekdaj vedela, da je to vajina pot, ni bilo nikoli nobenih dvomov ali so bile tudi kakšne druge želje?
Aleš Avsenik: "Jaz sem se kar hitro znašel v gostinstvu, sem zelo mlad začel pomagati. Najprej sem malo serviete postavljal po mizah, potem pa se je razvijalo naprej. Se pravi nekje 2015 sem prevzel strežbo, to je bila zame ena taka malo večja prelomnica. Sem rekel, da sem sprejel eno odgovornost, sem odgovoren za toliko in toliko stežnega osebja in pa še ta toliko in toliko gostov, da so vsi zadovoljni. To je bila tista, recimo, prelomnica, 2019 sem pa prevzel. Ampak nekako sem pa vedel, da se najdem tukaj."

Sašo Avsenik z očetom Gregorjem Avsenikom.
Sašo Avsenik z očetom Gregorjem Avsenikom.

V roke sta dobila eno najbolj prepoznavnih naših blagovnih znamk na svetu in zdaj je ključno vprašanje, kako naprej, kako jo graditi naprej. Sašo, kakšna je vaša vizija? Še vedno imate največ koncertov na stomilijonskem nemškem trgu, kajne?
Sašo Avsenik: "Res je, ja, ker so pač različne države: Avstrija, Švica, Nemčija. Seveda planiramo naprej. Zdaj bo še večja konkurenca, ker je bilo veliko svetovnih koncertov preloženih naprej, tako kot mi, tako da bo to en velik izziv. Seveda ostati aktiven na internetu ravno s promocijo, kajti danes je veliko enih informacij, ki krožijo in fino je, da smo tudi mi vmes. Mogoče največji izplen ali pa najbolj taka misel, ki nas je v teh časih gonila naprej je: če stojiš pri miru, si že en korak zadaj."
Komu bosta predala to strast do družinske tradicije? Že razmišljata o tem? Kajti prenos vodenja na mlajšo generacijo kar traja, kajne, 10, 15 let. Kako je bilo pri vama?
Sašo Avsenik: "V glasbi se po mojem zgodi samo. Pri nas si je ata Slavko želel, da bi mogoče njegov prvorojenec oziroma sin, Slavko mlajši, poprijel za harmoniko in se to ni zgodilo in želja je bila seveda, da bi to nekateri od njegovih treh sinov, ampak pri meni se je to zgodilo čist avtomatsko, da sem poprijel za harmoniko brez da bi kar koli pričakoval, ker se mi je zdela ta pot zahtevna in tudi ata je bil tak talent, da ga ne moreš nadomestiti. Tako da se je samo zgodilo, da je publika toliko časa mene podpirala in toliko neke pozitivne energije sem dobival, od oboževalcev Avsenikove glasbe, da sem se res v tem našel in to veselje še danes drži."

Kateri pa je bil najboljši nasvet, ki sta ga dobila od svojega dedka Slavka Avsenika?
Aleš Avsenik: "To, kar delaš, da rad delaš. Nekako je rekel, da ni pomemben denar, važno je veselje. Tudi to bo enkrat prišlo, če boš dobro delal."
Sašo Avsenik: "Mogoče bi jaz še dodal. Najboljši nasvet je bil on sam kot vzor tudi, ker v bistvu ti ne pomaga, če ti nekdo nekaj govori, pa drugače dela. On pa v bistvu vse, kar je delal, je bilo vzorno, vsaj pred nami vnuki, tako da nam je bil velik vzor."

Aleš in Sašo Avsenik
Aleš in Sašo Avsenik

Velika odgovornost je na vaju. Kaj vaju najbolj navdihuje?
Sašo Avsenik: "Jaz mislim, da celo okolje, ki je, da ima neko tako posebno energijo, ker so ljudje veseli, okolica je lepa. Kar koli se zgodi, mi smo le v okolici, kjer so naši največji pisatelji in pesniki - Vrba ni daleč stran. Tako da se mi zdi, da je res ena taka pozitivna okolica in vsak, ki pride, mu je kar težko iti iz Begunj."

Pred vami so veliki projekti, kot so nov album, festival Avsenikov, tekmovanje harmonikašev. Kaj pričakujete, kako se bodo te zadeve zdaj začele uresničevati? Kdaj pričalujete prvi koncert?
Sašo Avsenik: "Koncert kot kaže, se bo zgodil nekje v marcu, če bo šlo vse po sreči. Do marca bo še nekaj počitka, razen če se bo kaj še prej organiziralo, ampak ponavadi je težko v kratkem času kaj postaviti na noge. Sem pa prepričan, da se ljudje že zelo veselijo in da bo delo lepo."
Kdaj bodo stekle priprave, Aleš?
Aleš Avsenik: "Tekmovanje harmonikašev imamo začrtano že januarja, to bomo videli. Upajmo, da bo šlo normalno naprej. To je že tradicionalno in upamo, da bo šla stvar naprej. Potem imamo pa letos festival avgusta. Moral bi biti letos, pa smo ga prestavili na drugo leto, ko bi bilo stanje malo lažje za izpeljavo, ampak se spet vse skupaj malo zaostruje in upamo, da bo šlo avgusta spet z glasbo in plesom naprej."

Sašo in Aleš Avsenik, Tradicija Avsenik

Naslednjo oddajo Podjetno naprej si lahko ogledate v ponedeljek, 7. februarja 2022.