V naši naravi je, da smo sočutni in da z veseljem obdarujemo tiste, ki jih ne poznamo, a so pomoči potrebni. Ob tem pa se lahko žal upravičeno tudi sprašujemo, ali naša pomoč dosega svoj namen. Velikokrat se je namreč že zgodilo, da je bilo naše zaupanje zlorabljeno, da pomoč ni dosegla tistih, ki jo zares potrebujejo. Rešitev za to je vrsto let iskala podjetnica in filantropistka Ana Lukner Roljić, in porodila se ji je ideja. Pred enim mesecem je to idejo tudi uresničila. Njen namen pa je, da s pomočjo sodobne tehnologije veriženja blokov dobrodelnost postane učinkovitejša in preglednejša.
Odkar je Ana Lukner Roljić, mednarodno priznana podjetnica in velika humanitarka, pred 12 leti ustanovila Anino zvezdico, se je zavedala, da je treba področje dobrodelnosti posodobiti in izboljšati. Pred kratkim je tako zaživel njen življenjski projekt Truhoma, kar pomeni pristen in iskren človek. Združila je najnovejše tehnologije s filantropijo, zbrala ekipo več kot 25 domačih in tujih strokovnjakov, poslovne partnerje in z njihovo pomočjo ustvarila inovativno globalno filantropsko platformo, ki pri dobrodelnosti omogoča 100-odstotno transparentnost, sledljivost in učinkovitost.
Na področju dobrodelnosti ste ustvarili spremembo, ki je, kot pravite, svetovna novost. Kako tehnologija veriženja blokov preprečuje morebitne zlorabe na tem področju?
Ana Lukner Roljić: »Ko sem konec leta 2016 začela spoznavati tehnologijo veriženja blokov (ang. blockchain), sem takoj videla, da je to enkratno orodje in priložnost, da v dobrodelnost vnesemo transparentnost, sledljivost in tudi učinkovitost. Ta tehnologija omogoča, da posameznik ne more posegati v pretekle podatke in jih spreminjati. Vse podatke, ki so v podatkovni bazi platforme, dodatno zapisujemo še v tehnologijo veriženja blokov. Tako zagotavljamo 100-odstotno transparentnost in sledljivost, predvsem donatorjem.«
Kdo potem nadzira delovanje platforme?
Ana Lukner Roljić: »Tehnologije (smeh). Hkrati pa tudi mi, vsak namreč lahko preveri.«
Kakšne zlorabe se dogajajo na področju dobrodelnosti?
Ana Lukner Roljić: »Jaz mislim, da je največji problem to, da so donatorji izgubili zaupanje, da so njihove donacije res v celoti posredovane prejemnikom. Zelo pa me je razžalostilo, da smo se s tem sprijaznili, ker ni bilo druge možnosti. Mislim, da bi morala biti dobrodelnost nekakšen standard za verodostojnost, zaupanje, transparentnost, ampak sami vemo, da se je dogajalo marsikaj, in mislim, da je skrajni čas za spremembo.«
Kakšna je bila najhujša zloraba, ki ste jo videli?
Ana Lukner Roljić: »Da donacija ne pride tja, kamor bi morala. Težko mi je to povedati, ampak dejstvo je, da lahko kar nekaj ljudi vmes zasluži, tudi na svetovni ravni. Najbolj grozno pa je, da prejemniki, ki so pogosto tudi izpostavljeni, na koncu ne dobijo tega, kar bi morali. A poudariti moram, da je še vedno ogromno organizacij, ki delajo odlično in zaradi katerih so stvari boljše, kot bi bile sicer.«
Ste na te nepravilnosti kdaj opozarjali odgovorne, se je potem kaj spremenilo? Smo kot družba res tako nemočni, da ne moremo preprečiti hujših zlorab?
Ana Lukner Roljić: »Jaz sem ves čas opozarjala na pomen transparentnosti in na to, da morajo stvari priti direktno do tistih, ki jih potrebujejo. Da ne potrebujemo veriženja v smislu, da ne veš, kje se je denarni tok ustavil. Kar zadeva družbo, menim, da potrebuje svoj čas, da postane zrela – ne glede na to, koliko nekdo opozarja. Šele ko pridemo do neke kritične mase, se lahko zgodijo spremembe. Jaz sem to uporabila v trenutku, ko je tehnologija to omogočala, in menim, da bodo ljudje zdaj to sprejeli in se bo zgodila velika sprememba.«
Anino zvezdico ste ustanovili pred dvanajstimi leti in ves čas ste vedeli, da so na tem področju potrebne izboljšave. Platforma Truhoma je zaživela pred enim mesecem. Koliko ljudem, družinam ste že pomagali v tem času?
Ana Lukner Roljić: »Do danes smo pomagali 90 družinam, zbrali smo okoli 6000 evrov. 6000 evrov je torej šlo čez našo platformo za nakup paketov, na kar sem zelo ponosna. Ponosna sem tudi, da se pridružujejo nove dobrodelne organizacije in da se prejemniki tudi sami registrirajo za pomoč.«
Platforma Truhoma je za vse sodelujoče brezplačna, kako se torej financira?
Ana Lukner Roljić: »Platformo, ki je trenutno v prvi obliki, smo začeli resno razvijati že pred dvema letoma. Ves razvoj smo financirali sami, kot ekipa, in s sodelovanjem s partnerji. Kar zadeva prihodnost, verjamem v 100-odstotne donacije. To pomeni, da gredo donacije prek platforme donatorjev za pomoč ali prek dobrodelnih organizatorjev v celoti do prejemnikov. Ne verjamem v to, da mi vzamemo del, da lahko funkcioniramo. Zdaj smo odprli poseben fond v ZDA, kjer bomo zbirali tako imenovane zasebne donacije, s katerimi bomo krili svoj razvoj in operativo. Tudi ta del bo šel prek tehnologije veriženja blokov, da bo popolnoma transparentno. Mi ničesar ne skrivamo. Tu smo zato, da na svet prinašamo spremembo, da združujemo ljudi, da na tak način pokažemo, da je mogoča 100-odstotna dobrodelnost.”
K projektu Truhoma ste pritegnili številne podpornike in partnerje. Od kod ideja za nastanek platforme? Delujete tudi v moževem podjetju Eligma, ki se ukvarja s tehnologijo veriženja blokov, ste tam dobili idejo?
Ana Lukner Roljić: »Tako bom rekla ... Že ko sem bila majhna deklica, sem govorila, da bom delala dobro, da bom nekoč imela svojo fundacijo. Vzgojena sem bila z zavedanjem, da moramo drug drugemu vedno prisluhniti in pomagati, saj se lahko vsak izmed nas čez noč znajde v stiski. Zato je naša človeška dolžnost, da smo taki. Sama že polovico svojega življenja sodelujem na področjih inovacij in filantropije, zato sem ves čas iskala rešitev, kako ta dva svetova združiti in kako izboljšati dobrodelnost. Truhoma je torej logična posledica tega ... O tem sem začela sanjati že leta 2009. Zdaj se vidi, koliko časa mora včasih miniti, da lahko začneš nekaj uresničevati. Ker sem ves čas vpeta v tehnologije, sem iskala najprimernejšo za uresničenje svoje želje. Moramo se zavedati tudi, da je tehnologija veriženja blokov, ki jo uporabljamo danes, samo en del ... Jaz si želim v različne oblike vključiti veliko več veriženja blokov. Moj cilj je, da nas ne bi imeli za dobrodelno organizacijo. Mi smo ponudnik tehničnih rešitev, ki bodo v dobrodelnost prinašale transparentnost, sledljivost in efektivnost. Želim si, da bi Truhoma v petih letih postala nekakšen standard za transparentnost – za ves svet. To je moje življenjsko poslanstvo.«
Kaj podjetnike žene v dobrodelnost? Vi ste hkrati podjetnica in humanitarka, kako se ti dve vlogi dopolnjujeta?
Ana Lukner Roljić: »Ljudje po navadi postanejo dobrodelni, ko so že uspešni. Jaz sem začela z mojo Anino zvezdico, ko sem bila na dnu, ko moja podjetniška zgodba ni bila uspešna, in mogoče zato nekoliko drugače čutim vse skupaj, saj ko sem bila tudi sama v stiski, sem si rekla, da moram pomagat. Mislim, da je pri dobrodelnosti najpomembneje to, da je tvoj namen iskren. Da se zavedaš, da je to, da nekoga osrečiš, za tvojo dušo največje darilo.«
Koliko podpornikov ste do zdaj že pridobili in od kod prihajajo?
Ana Lukner Roljić: »Moji partnerji, torej partnerska podjetja, so iz Slovenije, Bosne in Hercegovine in ZDA, vem pa, da se nam bodo pridružili še številni novi. Sem pa zelo ponosna na svoj ameriški odbor – to so moji prijatelji, ljudje, s katerimi sodelujem in ki so verjeli v Truhomo od trenutka, ko sem začela govoriti o njej.«
Naslednjo oddajo Podjetno naprej si lahko ogledate v ponedeljek, 27. decembra, ob 17.25. Predstavili vam bomo Saša in Aleša Avsenika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje