Skorajda vsi javni nastopi tako novega grškega premierja kot njegovega finančnega ministra so nekakšen šov, predstava. Medije fascinirata z jasnimi, kratkimi, na neki način revolucionarnimi stališči glede rušenja temeljnega evropskega javnofinančnega reda. Tako dobro, da marsikdo sploh ni opazil, da se je retorika grške vlade že malce prilagodila realnejšim okvirom. Izbris dolga ... Nič več. Odstranitev birokratov trojke. Mislil je na birokrate, ne na trojko. In kar je še podobnih retoričnih telovadb. Rekli bodo, nismo se odmaknili niti za centimeter od tistega, kar smo obljubljali ... Grška vlada na primer pravi, da se ne namerava pogovarjati o podaljševanju zdajšnjega programa pomoči, obenem pa poudarja pripravljenost za nekakšen premostitveni program, kar je tako rekoč eno in isto. A s pomembno razliko. Namreč, pogajanja se bržčas lahko začnejo znova, od začetka. Z novim mandatom, ki ga Sirizi podeljuje močna volilna podpora. To bodo v Bruslju težko spregledali. Če bodo, saj je prvi mož evroskupine Dijsselbloem včeraj dejal, da tovrstnih posojil ne dajejo.
V Evropski komisiji, pri Evropski centralni banki in pri Mednarodnem denarnem skladu so neprizadeto poslušali obljube, zavijali z očmi, ko so na novinarskih konferencah skupaj s prostosedečim Varufakisom ali pa ognjevitim Ciprasom razpredali o možnostih in idejah. A za zdaj še ni nikakršnih sprememb. Zdaj se začenjajo pogajanja. Povolilna retorika je še vedno ista, le poudarki so malce drugačni. Kar večino v evrskem območju navdaja z optimizmom, je to, da je Siriza v teh dneh podala jasna sporočila o tem, da jih pot iz evra ali EU ne zanima. To je eden tistih bonbončkov, ki jih tule radi slišijo. Pa še tistega o iskanju kompromisov.
Pozitivno je vsekakor, da tudi v te institucije kdaj posije malce drugačna retorika, da se tudi sami zavedo realnosti. Grčija je nedvomno sijajen prikaz tega, kaj "nezmotljivost" prinaša. Pred leti na Irskem mi je neki predstavnik sindikatov dejal, da je videti, kot da "so tam v Bruslju vsi prebrali le eno zveličavno knjigo o ekonomiji". Počasi, zelo počasi so v obtok prišle tudi druge knjižne uspešnice, a je še vedno največkrat izposojana tista o Angeli in njenih sodelavcih. Nemčija je zanimiva država. Politično kompleksna in močno zadržana, gospodarsko izjemna. Grčija po drugi strani je politično kompleksna in glasna ter gospodarsko izjema.
Malce smešno se mi zdi, da je dandanes ne nošenje kravate lahko politično sporočilo. Ne vem, ali smo se že kdaj prej ukvarjali z modnimi smernicami med politiki, ne zgolj med političarkami. Pozdravljam enakopravnost.
Nekdo se je pridušal, da se je s sestankom Varufakisa in nemškega ministra Schaubleja pred dnevi v Berlinu zgodil eden najzanimivejših pogovorov dveh plešastih ljudi o striženju (haircut), torej v prenesem pomenu o reprogramiranju dolga. Nov obračun mrkih obrazov se obeta v sredo v Bruslju, saj je prvi mož evroskupine Jeroen Dijsselbloem sklical izredni sestanek. O Grčiji. O grški vladi. Tipanje se nadaljuje. Doslej je bilo osredotočeno na postavljanje pogajalskih izhodišč, na nekakšen dialog gluhih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje