Primož Roglič – kolesarska številka 1! Foto: EPA
Primož Roglič – kolesarska številka 1! Foto: EPA

Zaradi Primoža Rogliča so spremljali maratonske etape na tritedenskih kolesarskih dirkah, zaradi Luke Dončića pa vstajali sredi noči, da so lahko v Ligi NBA spremljali tekme Dallasa.

Pred vami je jubilejni 10. izbor 100 športnih dogodkov leta. Kot vsako leto do zdaj tudi tokrat poudarjam, da je bil izbor narejen v iskanju ravnovesja med objektivnostjo in subjektivnostjo. Dogodki niso razvrščeni po pomembnosti, ampak so združeni po posameznih kategorijah.

Vabljeni k pregledu preteklih izborov

100 športnih dogodkov v letih 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018.

Pa vi? Kateri letošnji dogodek se vam je najbolj zasidral v spominu? Kateri je za vas najpomembnejši? Kateri vas je najbolj navdušil? Najbolj razburil? Katerega bi sami dodali? Vabljeni h komentiranju pod kolumno.

Slovenski športni dogodki leta

Sorodna novica Mož, ki se ves čas vzpenja

1. Primož Roglič – prvi slovenski zmagovalec tritedenskih dirk
Najboljši slovenski kolesar je tudi v letu 2019 nadaljeval vzpon proti vrhu. Potem ko je v letu 2016 dobil etapo na Giru, leta 2017 etapo na Touru in medaljo na svetovnem prvenstvu, lani pa potrkal na rob zmagovalnega odra na francoski pentlji, je šel letos še dlje. Najprej je na Giru postal prvi Slovenec, ki je tritedensko dirko končal na stopničkah, na Vuelti je postal prvi Slovenec, ki je osvojil naporni grand tour, vmes pa osvajal številne enotedenske dirke, ob koncu leta je celo prvič dobil enodnevno dirko. Posledica izjemnega obdobja se odraža tudi v številkah, saj je leto končal na vrhu svetovne lestvice UCI. Sijajno leto, pred Primožem pa so še sijajni izzivi, od katerih ne beži - napad na zmago na Touru in olimpijsko medaljo. Naj se kolo v enakem napredku vrti še naprej!

Sorodna novica Luka v boju za MVP: Vse je videti tako lahkotno

2. Luka Dončić – drugi evropski novinec leta
Slovenija se ponaša z najboljšim kolesarjem na svetu in brez dvoma najboljšim mladim košarkarjem na svetu. Luka Dončić se je v Ligo NBA podal z izjemno evropsko popotnico, kjer je nagrade pobiral kot po tekočem traku, toda to ni pomenilo, da se ob vstopu v najmočnejšo košarkarsko ligo na svetu ni srečal z veliko kritiki in dvomljivci. Prva sezona je bila sijajna, saj je bil prav v vsakem mesecu izbran za novinca meseca (zahodne konference). Tako ni bilo nobeno presenečenje, da je junija po Pauju Gasolu postal šele drugi evropski novinec leta. Dallas je v novo sezono vstopil z velikimi pričakovanji, Luka pa si je na hrbet otrpal veliko breme, ki ga očitno prav nič ni motilo, saj je blesteče začel drugo sezono in bil glavni razlog, da se je Dallas znašel v zgornji polovici ekip v svoji konferenci. Pri tem so sledili številni neverjetni rekordi in dosežki. Eden boljših je ta, da je postal šele tretji človek, ki mu je v Ligi NBA uspelo mesečno povprečje trojnega dvojčka, pri čemer je dosegel najmanj 30 točk.

Sorodna novica Olimpijske dileme športnega plezanja

3. Janja Garnbret – trikratna svetovna prvakinja
Športno plezanje nikoli ni spadalo med najbolj priljubljene in razširjene športe na svetu. Panoga je velik pospešek dobila s sprejemom v olimpijsko družino. Ta status poleg večje medijske spremljanosti prinaša tudi povečanje v konkurenci. Kar pa ni prineslo zamenjave pri imenu najboljše plezalke na svetu. Janja Garnbret je na svetovnem prvenstvu v Tokiu namreč osvojila kar tri naslove svetovne prvakinje, skupaj se lahko pohvali že s šestimi naslovi. Ne le, da je postala prva plezalka, ki je na enem tekmovanju osvojila dve zlati medalji, pri komaj 20 letih je že najuspešnejša plezalka v zgodovini svetovnih prvenstev. V prvem delu sezone je dominirala na balvanih, saj je dobila vseh šest tekem svetovnega pokala. Naslednji izziv so olimpijske igre.

Sorodna novica Ilka Štuhec: Ko se pojavi strah, na štartu nimaš več kaj delati

4. Ilka Štuhec – četrta, ki je ubranila naslov svetovne prvakinje v smuku
Najboljša slovenska smučarka zadnjih let je morala pogoltniti neprijetno tableto in izpustiti celotno olimpijsko sezono 2018. Ilka Štuhec se je v karavano vrnila polna pričakovanj in vprašanj, ali se lahko spet vrne na sam vrh. Na svetovnem prvenstvu v Areju je na skrajšani progi navdušila s suvereno vožnjo in postala šele četrta smukačica, ki ji je uspelo ubraniti naslov svetovne prvakinje, pred njo je to uspelo še Christl Haas (1964), Annemarie Moser Pröll (1980) in Marii Walliser (1989). Kmalu zatem je sledila stara težava, saj se je spet poškodovala, kar je pomenilo, da je morala predčasno končati še eno sezono. V novo vstopa s precej prenovljeno ekipo, na čelu katere je Stefan Abplanalp. Švicarski strokovnjak si je za cilj brez ovinkarjenja sodelovanja postavil zlato olimpijsko medaljo.

Sorodna novica Epilog srebrne zgodbe? Seveda, z Zdravljico na Kongresnem trgu!

5. Slovenski odbojkarji – pet magičnih dni
Ljubitelji slovenske odbojke so dolgo čakali na letošnje leto in domače evropsko prvenstvo. Začetek ni bil preveč spodbuden, saj je zveza kar nekaj časa iskala novega selektorja, na začetku leta je odgovornost prevzel Alberto Giuliani. Kar nekaj časa je trajalo, da se je temperatura v Stožicah ogrela. Po treh zmagah sta sledila visok poraz proti Rusiji in klofuta streznitve proti Severni Makedoniji. Sledilo je neverjetnih pet dni bojev na izpadanje, v katerih je Slovenija najprej na kolena spravila Bolgarijo (to ji ni uspelo še nikoli poprej), nato strašljivo Rusijo (kar ji je prav tako uspelo prvič), v polfinalu pa so na kolena padli še zdajšnji svetovni prvaki Poljaki. Sledila je dolga pot v Pariz, kjer so v finalu izgubili proti Srbiji z 1:3 in še drugič osvojili srebro na evropskih prvenstvih. Odbojkarji so spet presegli samega sebe in dokazali, da lahko v samo nekaj dneh sprožijo evforijo tudi za šport, zaradi katerega običajno ljudje ne vstajajo sredi noči.

Junaki leta

Simone Biles je napovedala, da je najbrž nastopila na svojem zadnjem svetovnem prvenstvu. Foto: Reuters
Simone Biles je napovedala, da je najbrž nastopila na svojem zadnjem svetovnem prvenstvu. Foto: Reuters

6. Simone Biles
Najboljša telovadka (tega desetletja) je na svetovnem prvenstvu dobila kar pet zlatih medalj, na tem tekmovanju je zdaj skupaj dobila kar 25 medalj, od tega kar 19 zlatih. Oboje je seveda rekord.

7. Mikaela Shiffrin
Američanka se ne more pritoževati nad letom 2019, v svetovnem pokalu je dobila kar 2.204 točk in se zelo približala rekordu Tine Maze, zbrala neverjetnih 17 zmag v štirih disciplinah, na svetovnem prvenstvu pa osvojila še tri medalje.

8. Eliud Kipchoge
Bo padla? Ne bo padla? Zadnje desetletje je bilo prežeto z vprašanjem, ali bo kdaj padla meja dveh ur v maratonu. V zelo nadzorovanih razmerah (zaradi česar tek ne velja kot svetovni rekord) je zgodovino na Dunaju pisal Kenijec Eliud Kipchoge.

9. Kawhi Leonard
Ubijalec dinastij. Kawhi Leonard je v dresu San Antonia poskrbel za konec dinastije Miamija, z odhodom iz Teksasa je poskrbel za padec krivulje Spursov, v izgnanstvu v Torontu pa je precejšnji del sveta šokiral, ko je poskrbel za prvi naslov kanadske ekipe. In ja, končal dinastijo Golden Stata.

10. Caeleb Dressel
Američan je v Gvandžuju postal prvi plavalec, ki je na enem svetovnem prvenstvu osvojil kar osem medalj (šest zlatih in dve srebrni).

Slovenski nogomet

Aleksander Čeferin je bil prvič izvoljen v Atenah, drugič v Rimu. Foto: Reuters
Aleksander Čeferin je bil prvič izvoljen v Atenah, drugič v Rimu. Foto: Reuters

11. Čeferin ostaja na čelu Uefe
Na volitvah v Rimu je bil Aleksander Čeferin še drugič izvoljen za predsednika Uefe.

12. Reprezentanca spet ostala brez Eura
Leto ni bilo preveč uspešno za slovensko nogometno reprezentanco, ki je ostala brez preboja na evropsko prvenstvo.

13. Janu Oblaku še četrta zamora
Še ena uspešna sezona je za Janom Oblakom, ki z Atleticom sicer ni osvojil klubske lovorike, zato pa je četrtič prejel zamoro, četrtič je bil izbran še za najboljšega vratarja španskega prvenstva.

Damir Skomina je v finalu hitro dosodil 11-metrovko. Foto: Reuters
Damir Skomina je v finalu hitro dosodil 11-metrovko. Foto: Reuters

14. Skomina sodil finale Lige prvakov
V finalu Lige prvakov sta se pomerila Liverpool in Tottenham, pravico je delil Damir Skomina, ki je s tem postal prvi Slovenec, ki je sodil v finalu tega tekmovanja.

15. Maribor 15. slovenski državni prvak
Najuspešnejši slovenski nogometni klub se je spet vrnil na domači prestol. Za Maribor je to rekordni 15. naslov, vsi preostali klubi so si razdelili 13 naslovov.

Mednarodni nogomet

Sorodna novica Skrivnost angleškega uspeha se skriva v trenerjih

16. Nori razplet Premier league
Manchester City je moral za naslov angleškega prvaka osvojiti kar 98 točk, Liverpool je zbral le točko manj. City je postal prvi (moški) angleški klub, ki je osvojil vse tri domače lovorike.

17. Liverpool osvojil Ligo prvakov
Liverpool je ostal brez naslova državnega prvaka, zato pa se je potolažil z osvojitvijo Lige prvakov.

18. Messijevih 3 x 6
Argentinski nogometni bog je še šestič prejel nagrado za najboljšega strelca v evropskih ligah in Ligi prvakov, šestič pa je v zrak dvignil tudi zlato žogo.

19. Rasti ni videti konca
Največjih pet nogometnih lig je za prestope skupaj vložilo 6,6 milijarde evrov, kar je nov rekord (prejšnji je bil postavljen leta 2017, ko so klubi skupaj investirali 6,1 milijarde evrov).

20. Američankam tretji naslov
Vse več podpore in pozornosti ima ženski nogomet, svetovne prvakinje so postale Američanke.

Košarka

Sorodna novica Cedevita Olimpija – slovenski klub za Eurocup oz. Evroligo in vrh Lige ABA

21. Združitev Olimpije in Cedevite
Za pretres na regionalnih parketih je poskrbela združitev klubov iz dveh držav – Olimpije in Cedevite, novi klub je domovanje dobil v Stožicah.

22. Štiri lovorike Primorske
Za Primorsko je sijajna sezona, saj je osvojila kar štiri lovorike, med drugim je prvič osvojila državno prvenstvo, z zmago v ABA2 pa se je prvič prebila v najmočnejše regionalno tekmovanje.

23. Nika Barič tretjič osvojila Evroligo
Najboljša slovenska košarkarica Nika Barič je z Jekaterinburgom še tretjič osvojila Evroligo.

Sorodna novica Ne glede na Leonardovo odločitev je NBA bolj uravnotežen

24. Nori prestopni rok v Ligi NBA
Za Ligo NBA je nori prestopni rok, ki je popolnoma premešal razmerja moči. Kristaps Porzingis se je že pozimi preselil v Dallas.

25. Španija svetovni prvak
V finalu svetovnega prvenstva je Španija zlahka premagala Argentino. Za veliko razočaranje so poskrbeli Američani, ki so bili po odpovedi številnih zvezdnikov v boju za medalje povsem nemočni in so tekmovanje končali na sedmem mestu.

Rokomet

Sorodna novica Vujović odstavljen, išče se njegov naslednik

26. Konec obdobja Veselina Vujovića
Veselin Vujović ni več selektor moške reprezentance.

27. Celje in Krim podaljšala prevlado
Na domačih parketih Celje in Krim nadaljujeta prevlado, saj sta spet postala državna prvaka.

28. Vardar osvojil Ligo prvakov
Rokometaši Vardarja so drugič postali evropski prvaki, na prestol je tako stopil tudi Staš Skube.

29. Danci prvič svetovni prvaki
Rokometaši Danske so dokončali svoj hat-trick, saj so se po naslovu olimpijskih in evropskih prvakov še prvič veselili naslova svetovnega prvaka.

30. Branko Tamše v Zagrebu deloval nekaj mesecev
Slovenski trener Branko Tamše je januarja postal trener Zagreba, konec septembra ga je zamenjal Veselin Vujović.

Hokej na ledu

Sorodna novica Matjaž Kopitar bo novi selektor risov

31. Risi obstali v drugem razredu
Slovenskim hokejistom se spet ni uspelo vrniti v elitno skupino, zato pa se je na selektorsko klop vrnil Matjaž Kopitar.

32. Trojna krona Olimpije
Hokejisti Olimpije so osvojili tri lovorike, med drugim tudi alpsko ligo.

33. Števec večnih derbijev pri 500
Prevladovali so tudi na večnih derbijih. Po štetju Andreja Stareta je bil nedavno odigran že 500. derbi, na katerem so prav tako slavili Ljubljančani.

Sorodna novica Anže Kopitar v klubu 1.000: hokejist, prvak in ambasador

34. Okrogli Kopitar: 300, 900 in 1.000
Za najboljšim slovenskih hokejistom do zdaj Anžetom Kopitarjem je leto stotic. Center Los Angelesa je v Ligi NHL odigral tisočo tekmo, zabil 300. gol in se veselil 900. točke. Še vedno pa čaka, da Kralji dvignejo krivuljo uspeha.

35. St. Louis v hipu od pekla do nebes
Najmočnejšo ligo na svetu je dobil St. Louis, ki je bil januarja še na zadnjem mestu, pet mesecev pozneje pa je prvič osvojil Stanleyjev pokal.

Tenis

Sorodna novica Nadal dvignil "kanto", a v polfinale gre Zverev

36. Rafael Nadal spet številka 1
Španec je osvojil dva grand slama in postal najstarejši tenisač, ki je sezono končal na prvem mestu lestvice ATP.

37. Nepozabni finale v Wimbledonu
Dva grand slama je osvojil tudi Novak Đoković, ki je v nepozabnem finalu premagal Rogerja Federerja. Zadnji niz se je prvič končal s podaljšano igro v 25. igri.

38. Roger Federer v družbi 100
Švicar se lahko potolaži s tem, da je maja v Dubaju postal drugi tenisač, ki je osvojil 100 turnirjev serije ATP. Zdaj je pri številki 103, blizu je rekord Jimmyja Connorsa (109).

39. Serena Williams neuspešno napada krono številka 24
Američanka Serena Williams je še drugo leto zapored zapravila kar dve priložnosti za rekordni 24. grand slam.

40. Polona Hercog osvojila Lugano
Polona Hercog je po sedmih letih spet osvojila turnir serije WTA, najboljša je bila v Luganu. Aljaž Bedene pa je igral v finalu Metza.

Atletika

Sorodna novica Športni funkcionarji s Caster Semenyo na spolzkem etičnem ledu

41. Rdeča luč za Caster Semenya
Najboljša tekačica na 800 metrov Caster Semenyja je dobila prepoved nastopanja. Na steze se lahko vrne, če zniža raven svojega testosterona.

42. Sporno ravnanje v primeru Coleman
Christian Coleman je sredi leta prejel prepoved nastopanja, ker se je trikrat izognil dopinški kontroli, na koncu so mu prižgali zeleno luč, tako je v Dohi osvojil naslov svetovnega prvaka v teku na 100 metrov.

43. Svetovni rekord Dalilah Muhammad
Doha, ki se ni izkazala z organizacijo svetovnega prvenstva, je videla izjemni tek na 400 metrov z ovirami, kjer je svetovni rekord postavila Dalilah Muhammad.

44. Padel svetovni rekord v ženskem maratonu
Maratona zgodovine ni bilo le pri moških, ampak tudi pri ženskah, kjer je uradni svetovni rekord postavila Brigid Kosgei, ki je 16 let star rekord Paule Radcliffe popravila kar za minuto in 21 sekund.

45. Video, ki je navdušil prihodnost slovenske atletike
15-letni Sandro Jeršin Tomassini je v Ljubljani preskočil kar 220 centrimetrov.

Zimski športi

Sorodna novica Hirscher uradno končal kariero: Nisem se več pripravljen vsemu odrekati

46. Hirscher se je poslovil z osmico
Najboljši alpski smučar tega obdobja Marcel Hirscher je še osmič zapored osvojil veliki kristalni globus, nato pa se odločil za konec kariere.

47. Nepozabna sezona Kobajašija
Kar težko je verjeti, da Japonci nikoli niso imeli skakalca, ki bi osvojil veliki kristalni globus. Črni niz je prekinil Rjoju Kobajaši, ki mu je za sladico na novoletni turneji uspel poker zmag.

48. Štefan Hadalin svetovni podprvak
Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju je Štefan Hadalin osvojil srebrno medaljo.

49. Timu Mastnaku globus in naslov svetovnega podprvaka
Deskar na snegu Tim Mastnak je na svetovnem prvenstvu osvojil srebro, dobil pa je tudi mali kristalni globus.

50. Presenetili Višnarjeva in Lampičeva
Za še eno slovensko srebrno medaljo na svetovnih prvenstvih sta poskrbeli Katja Višnar in Anamarija Lampič, ki sta bili drugi v ekipnem šprintu.

Kolesarstvo

Sorodna novica "Dobro pazite na Pogačarja, ker česa takega nisem videl že zadnjih 20 let"

51. Sezona preboja Tadeja Pogačarja
Na največjo sceno se je kot meteor prebil Tadej Pogačar, ki je dobil Dirko po Kaliforniji, na Vuelti pa je dobil kar tri etape in končal na tretjem mestu.

52. Na Giru dva Slovenca v rožnatem
Na Dirki po Italiji sta majico vodilnega nosila kar dva Slovenca – Jan Polanc in Primož Roglič.

53. Luka Mezgec slavil in trpel
Med najboljše se je uspešno vrnil Luka Mezgec, ki je dobil dve etapi na Dirki po Poljski, na Vuleti pa je padel in se poškodoval.

54. Živopisni Tour postregel s številnimi junaki
Najbolj čislano kolesarsko dirko na svetu je dobil Kolumbijec Egan Bernal.

55. Kazni za Korena, Božiča in Kumarja
Zaradi uživanja poživil so bili letos kaznovani trije Slovenci: Kristijan Koren, Borut Božič in Kristijan Kumar.

Motošporti

Sorodna novica Tim Gajser kljub padcu tretjič svetovni prvak!

56. Tim Gajser se je vrnil na prvo mesto
Najboljši motokrosist Tim Gajser je drugič postal svetovni prvak v elitnem MXGP-razredu, skupno pa se je veselil tretjega naslova.

57. Hamilton še šestič svetovni prvak
V dolgi sezoni formule ena je bila letos organizirana že tisoča dirka. Sezono, ki je prinesla nagrado v podobi dodatne točke za najhitrejši krog, je zaznamoval Lewis Hamilton, ki je šestič postal svetovni prvak.

58. Pri šestici tudi Marc Marquez
Že pri šestem naslovu svetovnega prvaka v razredu MXGP je tudi motociklist Marc Marquez.

59. Tännäk prekinil vladavino Ogierja
Konec pa je šestletne prevlade Sebastiena Ogierja, novi svetovni prvak v reliju je Estonec Ott Tänak.

60. Matej Žagar ostaja del svetovne elite
Del svetovne elite v spidveju ostaja Matej Žagar, ki je v prvenstvu osvojil deveto mesto, na dveh dirkah se je prebil na zmagovalni oder.

Preostali slovenski uspehi

Sorodna novica Terčeljeva in Žnidarčič svetovna prvaka, Božič bronast

61. Kajakaši in kanuisti blesteli
Za slovenskimi kajakaši in kanuisti je bogato leto. Omenimo le kajakašico Evo Terčelj (svetovna prvakinja v slalomu na divjih vodah), kanuista Benjamina Savška (evropski prvak v slalomu na divjih vodah tako posamezno kot ekipno) ter Anjo Osterman in Špelo Ponomarenko Janić (dve medalji na svetovnem prvenstvu v kajaku na mirnih vodah).

62. Novo ime na judoističnem tronu
Klara Apotekar je postala evropska prvakinja v kategoriji do 78 kilogramov, Maruša Štagnar pa je bila tretja do 48 kilogramov.

63. Dobovec na pragu finalnega turnirja
Slovenski prvak v futsalu Dobovec je odlično nastopal v Ligi prvakov, saj je bil zelo blizu zgodovinskemu preboju na finalni turnir. V elitnem turnirju v Moskvi je bil drugi.

64. Zlati cepin za Aleša Česna in Luko Stražarja
Nov uspeh za slovenski alpinizem, saj sta Aleš Česen in Luka Stražar prejela zlati cepin za prvenstveni vzpon na Latok I.

65. Zlati potopi Alenke Artnik
Najboljša slovenska potapljačica Alenka Artnik se je na svetovnem prvenstvu potopila 113 metrov globoko in pri tem dosegla svetovni rekord.

Slovenske upokojitve

Sorodna novica Robert Kranjec oznanil: "Zadnjič v Planico kot tekmovalec"

66. Robert Kranjec
Slovenski sinonim za polete Robert Kranjec je odložil smuči, ostaja v smučarskih skokih, saj po novem šiva drese.

67. Nejc Dežman
Skakati je nehal nekdanji mladinski svetovni prvak v posamični konkurenci.

68. Marko Šuler
Eden najboljših slovenskih branilcev Marko Šuler je pospravil kopačke.

69. Luka Žvižej
Upokojil se je najboljši strelec v zgodovini slovenske rokometne reprezentance.

70. Simon Špilak
Športno kariero je nehal dvakratni zmagovalec kolesarske Dirke po Švici Simon Špilak. Enkrat je dobil tudi Dirko po Romandiji.

Mednarodne upokojitve

Sorodna novica Legendarni Xavi končuje kariero in se podaja v trenerske vode

71. Nogomet: trije svetovni prvaki
Ogromno nogometašev je zadnjič brcnilo žogo. Med temi je kar nekaj svetovnih prvakov (Xavi, Fernando Torres, Bastian Schweinsteiger), zmagovalcev Lige prvakov (Petr Čech, Arjen Robben, Patrice Evra, Samuel Eto'o).

72. Košarkarji: trije NBA-prvaki
Svoj zadnji koš so dosegli trije NBA-prvaki, ki so imeli del kariere slovenske soigralce: Dirk Nowitzki, Dwyane Wade in Tony Parker.

73. Alpski smučarji: trojica velikanov
Upokojili so se olimpijski in svetovni prvaki ter lastniki velikih kristalnih globusov: Marcel Hirscher, Lindsey Vonn in Aksel Lund Svindal.

74. Tenisači: trije finalisti grand slamov
Svoj zadnji as je dosegla trojica, ki je igrala v finalih za grand slam: Tomaš Berdych, David Ferrer in Marcos Baghdatis.

75. Prej kot s(m)o mislili: Laura Dahlmeier in Andrew Luck
Relativno hitro pa sta kariero končala biatlonka Laura Dahlmeier in igralec ameriškega nogometa Andrew Luck.

Zapustili so nas

Sorodna novica Tragična nesreča vzela slovitega alpinista Dava Karničarja

76. Davo Karničar in Lucija Mlinarič
V delovni nesreči je umrl alpinist Davo Karničar, dolgotrajen boj z boleznijo je izgubila kotalkarica Lucija Mlinarič.

77. Emiliano Sala in njegov oče
V letalski nesreči je umrl nogometaš Emiliano Sala, samo tri mesece pozneje je umrl še njegov oče Horacio.

78. Jose Antonio Reyes in Josef Šural
V prometnih nesrečah sta umrla Španec Jose Antonio Reyes in Čeh Josef Šural.

79. Niki Lauda in Charlie Whiting
Poslovili sta se dve legendi formule ena: trikratni svetovni prvak Niki Lauda in Charlie Whiting.

80. Matti Nykänen in Halvard Hanevold
Umrla sta tudi dva junaka zimskih športov in dva olimpijska zmagovalca – smučarski skakalec Matti Nykänen in biatlonec Halvard Hanevold.

Videoposnetki

81. Padel nov planiški rekord – 252 metrov
Rjoju Kobajaši je na finalu sezone popravil planiški rekord.

82. Westbrooku uspel 20-20-20
Russell Westbrook je postal drugi človek, ki je na eni tekmi dosegel najmanj po 20 točk, skokov in podaj.

83. Neverjetni koš Klemena Prepeliča
Klemen Prepelič je zadel iz svoje sredine.

84. Kolašinac pregnal roparje
Nogometaš Sead Kolašinac je preprečil rop.

85. Tisoča stotica Ronnieja O'Sullivana
Eden najboljših igralcev snukerja Ronnie O'Sullivan je postal prvi igralec, ki je dosegel tisoč nizov po sto točk.

Citati

86. Aleš Cantarutti: o slovenskem nogometu
"Sem privrženec nogometa in ga imam rad, ampak ko govorimo o sponzorskih možnostih financiranja slovenskega športa, sem vesel, da se nogometaši niso uvrstili na EP. Zakaj? Zaradi medijske izpostavljenosti, nogomet ima namreč izjemno težo tudi v Sloveniji. Zaradi tega pobere večino oglaševalskega kolača v določenem obdobju."

87. Maruša Mišmaš: o vrhunskem športu in vegetarijanstvu
"Osem let sem bila vegetarijanka, tako sem se odločila zaradi živali. Fant oziroma zdajšnji mož me je s trenerjem prepričeval, naj jem tudi meso, a se nisem dala. Potem sem se pogovarjala z Andražem Vehovarjem, imel je motivacijski govor. Rekel je, da če vse delam, da sem najboljša, naj jem še meso. Da je to malenkost, ki se lahko pozna. Prepričal me je in leto in pol spet jem meso."

88. Jani Brajkovič: o težavah z bulimijo
"Ta zapis ni nastal z namenom, da bi se ljudem smilil ali dobil pozornost, temveč izključno zato, da opozorim na ta velik problem kolesarstva. In ne bi smel biti takšna tabutema. Nekdo, ki si zlomi kost in nadaljuje dirko, je slavljen kot junak, drugi, ki se mesece ali leta bojuje z duševnimi boleznimi, motnjami hranjenja, zasvojenostjo ..., pa je šibak. Ne bi smelo biti tako. Sebe sem zdaj razkril in upam, da bom s tem pomagal še komu."

89. Andrea Massi: o lenobi
"Vidim, da so mladi rodovi malenkost leni. Ozirajo se na zmago le v izbrani disciplini. In še nekaj je: trenirati tri discipline v enem dnevu je zahtevno predvsem za spremljevalno osebje. Pogosto sem videl trenerje, ki se jim ni ljubilo postaviti dve, tri proge. To, kar sva počela z Liviem Magonijem, je ubijalsko."

90. Nick Kyrgios: o nameri
"Da, meril sem v Rafaela Nadala. Hotel sem ga zadeti naravnost v prsi. Koliko ima osvojenih grand slamov, koliko denarja v banki? Mislim, da lahko prenese eno žogico v prsi. Ne bom se mu opravičil. Le zakaj? Ne nazadnje ga nisem zadel. Zadel sem njegov lopar, kajne?"

Šport v medijih

91. Knjiga leta – Moja olimpijada
Odbita knjiga o eksperimentu Ilje Trojanowa, ki v štirih letih trenira večino olimpijskih športov, je stara nekaj let, zdaj je prvič dostopna v slovenskem jeziku.

92. Film leta – Ford v Ferrari
Zgodba oživlja dogodke iz dirke 24 ur Le Mansa iz leta 1966.

93. Tviteraš leta – @OptaZabar
Matjaž Homar navijače (nogometne) Olimpije že nekaj let navdušuje z zanimivimi podatki o klubu, za katerega navija. Statistični sladkorček.

94. Podkast leta – The Real Science of Sport podcast
Znanstvenik Ross Tucker na šport gleda skozi malce drugačno prizmo. Polemično, povedno in zanimivo.

95. Posmeh leta – košarkar DJ Cooper noseč
Saj ni res, pa je ali zgodba o tem, kako je na dopinškem testu padel ameriški košarkar DJ Cooper.

Zanimivo na MMC-ju

Sorodna novica Čigav dres se najbolje prodaja? Jasno, da Luke Dončića.

96. Tilnovo potovanje po ZDA
Naš košarkarski guru Tilen Jamnik se je spet podal čez lužo, kjer je spremljal več športnih dogodkov, med drugim tudi vzpon Luke Dončića.

97. Tonijevo spremljanje Vuelte
Kolesarski specialist Toni Gruden je od blizu pospremil zgodovinsko Vuelto, kjer sta kar dva Slovenca splezala na zmagovalni oder.

98. Tone v drugačni luči
Eden najuspešnejših slovenskih rokometnih delavcev Tone Tiselj je bil letos predstavljen v drugi luči, saj je v zadnjih letih postal velik ljubitelj kolesarstva. Na Giru ga je ujel Matej Rijavec, na Vuelti pa Toni Gruden.

99. Športni kvizi
Ob koncu leta smo na portalu Športni SOS zagnali kvize, poimenovane 10 v tarčo.

100. Deset let od Petrinega podviga
Čez nekaj tednov bo minilo deset let od nore zgodbe Petre Majdič, ki je s polomljenimi rebri v Vancouvru osvojila olimpijsko medaljo. Ob tej priložnosti smo v podkastu Številke pripravili poseben dokumentarec.