Primož Roglič je bil nesporno najmočnejši kolesar La Vuelte 2019, o tem si je kolesarska karavana enotna. Za zasavskega orla se je pričakovalo, da bo v drugem poskusu kot prvi kapetan Jumba Visme dobil prvo tritedensko dirko kariere. Zato ni čudno, da so bili zlasti novinarji, nekdanji vrhunski kolesarji in v ekipah svetovne serije najbolj očarani nad drugim Slovencem. Pravo razodetje, če ne kar prva zgodba 74. Dirke po Španiji, je Tadej Pogačar.
Najraje govorili in spraševali o mladem Slovencu
Ob cestah, med avtobusi in na ciljnih prostorih so se ljudje iz kolesarskega sveta daleč najraje pogovarjali o slovenskem biseru. Pogakar za špansko govoreče, Pogi za preostale ali pa tudi samo Pog. A televizijci so se bolj ali manj potrudili in se naučili pravilne izgovarjave za tujce zapletenega imena. Vsi prisotni so se zavedali, da se bodo lahko pohvalili: Bili smo zraven, ko je Pogačar pri 20 letih postal del svetovne kolesarske elite.
Osupnil tudi šefa Movistarja, ki je zmagoval z Indurainom
"Ogromno pove, da je legendarni glavni menedžer ekipe Movistar Eusebio Unzue, ki je vodil že Miguela Induraina, po sobotni etapni zmagi prišel do nas in nam čestital za uspeh. Rekel nam je, dobro pazite nanj, ker česa takega nisem videl že zadnjih 20 let," je pred šampionsko nedeljsko parado povedal Andrej Hauptman, pomočnik športnega direktorja UAE Emirates, katerega član je in bo Pogačar vsaj do leta 2023 .
Presežkov je v soboto in nedeljo resnično zmanjkovalo. Dejstva so bila neizprosna: tri etapne zmage na najtežjih gorskih etapah letošnje Dirke po Španiji, vsak teden po eno, kar je prineslo skupno tretje mesto. Oder na krstnem nastopu Grand Toura.
Dejansko najmlajši kolesar dirke je osvojil premierno belo majico, ki so jo v Španiji podelili za najboljšega mladega kolesarja. Ob tem je bil drugi v točkovnem seštevku za zeleno majico in četrti za pikčasto majico najboljšega hribolazca.
Vrhunec na dirki, ki jo je izsilil z zmagami
V debitantski sezoni med elito si je fant s Klanca pri Komendi nabral osem (!) zmag. Začelo se je 21. februarja na 2. etapi Dirke po Algarvi na Portugalskem, ki jo je nato tudi osvojil. Zatem je maja izpolnil osrednji cilj sezone ‒ zmago na Dirki po Kaliforniji. V okviru maratona Franje je postal 177 cm visoki in 66 kg težli Gorenjec še državni prvak v kronometru (ob odsotnosti Rogliča). Mimogrede tudi Pogačar je del ciklokros fenomena (van der Poel, Van Aert, Alaphilippe), saj je državni prvak v tej zimsko-blatno-snežnem kolesarjenju. In zdaj ob koncu poletja je prišla Vuelta, kjer po prvotnem načrtu sploh ne bi smel biti oz. mu je po popravljenem programu niti ni bilo treba odpeljati do konca.
"Pri sebi se je že davno prej odločil, da bo šel na Vuelto. Tega mu ni bilo treba reči, a ne bi čakal še eno leto na krstni nastop na tritedenski dirki. Po zmagi v Kaliforniji so se pogovorili, mu spremenili program in se je pripravljal samo še na Španijo," je potrdil oče Mirko Pogačar, ki je s celotno družino priletel ravno na za sina ključno sobotno, 20., etapo. Najprej so tretjega od štirih otrok družine s Klanca pri Komendi pozdravili na ravninskem delu pred začetkom vzpona na Pena Negro, kjer je nato izvedel odločilni napad, nato pa še 16 km na pred ciljem na zaključnem vzponu Plataformo de Gredos.
Po stopinjah Egana Bernala
"Osvojil je Tour l'Avenir, Kalifornijo. Res stopa po stopinjah Egana Bernala, a vse to je osvojil skoraj leto mlajši. Marsikdo pravi, da je še bolj talentiran kot Kolumbijec, pa vidimo, kako je izjemen, da je zdaj pri 22 letih že osvojil Dirko po Franciji," se oče zaveda najvišjega dometa Tadeja. A po drugi stran so tudi družinski člani nejeverno zrli v zadnje metre in odštevali sekunde, ki so bile potrebne, da se je Tamau Pogi prebil do bele majice in odra. Kljub ali pa predvsem zavoljo dežja in hladnega vremena, ki si ga za razliko od večine želi in v njem uživa.
"Res je čudežni deček. Ne vem, mogoče celo res rečemo, da je kolesarski Luka Dončić ali je to neprimerno? Zagotovo je fenomen. On že vsa leta prehiteva vsa predvidevanja. Če ga primerjamo z Eganom Bernalom, je bil Tadej v Španiji v prednosti, ker je bil sproščen in neobremenjen, saj je imel proste roke, in to pri 20 letih," je navdušen nad razvojem Pogačarja njegov prvi trener Miha Koncilija.
Prek brata nogomet zamenjal za kolesarstvo
Kolesarski klub Rog Ljubljana je z izvajanjem testiranj po osnovnih šolah pritegnil ta velikega Pogija Tilna in trenerju Konciliji je uspelo nagovoriti njega in starše, da vključijo v trening tudi dve leti mlajšega Tadeja, ki mu je bilo tedaj 10 let. Takrat je tamau Pogi treniral še nogomet, a je izredno hitro vzljubil trening kolesarstva, testiranja pa so potrdila izredno nadarjenost. Koncilija je v različnih obdobjih skupaj kar 5 let bedel nad treningom Tadeja Pogačarja.
Kdaj se tudi utrudi, a nato čez dva dni zmaga
"V bistvu nima šibkih točk. Edino vzdržljivost, kar se pridobi z leti, in izkušnje s tekmovanjem na tritedenskih dirkah," ocenjuje Koncilija, ki malce zmanjšuje skorajda že mit, da je največja Pogačarjeva fizična vrlina, da se nikoli ne utrudi oz. da se izredno hitro regenerira: "Seveda se tudi Tadej utrudi, kar se je videlo na 18. etapi, ko je izgubil nekaj malega, a je hkrati tudi res, da je nepopustljiv borec. Dva dni kasneje lahko že zmaga."
Zrel, zbran, nepopustljiv, osredotočen
Zelo podobno razmišlja tudi sedanji Pogačarjev trener Hauptman, ki nad njim pri UAE Emirates bedi v dvojni vlogi, saj je hkrati tudi slovenski selektor. "Skoraj nima slabih lastnosti. Zrel je na vseh področjih, tako fizično kot psihično. Najmočnejši je na najtežjih preizkušnjah, v najbolj kritičnih trenutkih ostane zbran. Nepopustljiv. Osredotočen na dirko do zadnjega metra," adute zdaj že prvega moža zalivskega moštva našteva bronasti z SP-ja v Lizboni 2001.
"Za Tadeja ni bilo kritičnega dne. Tudi tistih nekaj dni, ko je izgubil nekaj deset sekund proti najboljšim, je dobro šel in ni izgubljal občutno. Vedno je bil v stiku z najboljšimi. Taktično se je odpeljal izredno zrelo. Nikoli ni obupal, tudi ko je po sredni gorski etapi zdrsnil na 5. mesto. Osredotočen je bil na preobrat in preboj na zmagovalni oder, kar mu je tudi uspelo," je Hauptman povzel Pogačarjev debi na tritedenskih dirkah in ob tem potrdil, da bo velik adut na prihajajočem svetovnem prvenstvu v Yorkshiru. Še predtem bo v soboto dopolnil 21. rojstni dan.
Mejnik ekipe, ki gradi na Pogačarju
Klub UAE Emirates je s Pogačarjem prišel do prvih stopničk Grand Tourov, odkar so se iz Italije kot Lampre preselili in prelevili v mednarodno ekipo, ki jo plačujejo arabski šejki. Moštvena prihodnost in načrti pa so tesno povezani s slovenskim biserom. Pri emiratih ni sporna finančna plat, temveč se zavedajo, da morajo organsko zrasti in se razviti, če želijo resnično biti konkurenčni najboljšim ekipam, kot je bil v zadnjem desetletju Sky, zdaj Ineos in kot se je letos predstavila Jumbo Visma.
Zalivska ekipa za Grand Toure se že gradi okoli gorenjskega volka (sam si je izbral omenjeno žival za podpisane kartice, ki jih je delil navijačem pred moštvenim avtobusom). Odhaja dosedanji prvi adut za etapne dirke Irec Dan Martin. V prihodnji sezoni bodo novinci pri UAE-ju Američan Joe Dombrowski (EF1) in Davide Formolo (Bora), oba dobra hribolazca. Prekaljeni Argentinec Max Richeze kot lead-out za šprinterja Fernanda Gavirio. Predvsem pa emirati nabirajo nove talente: Danec Mikkel Bjerg (specialist za kronometer) in Američan Brandon McNulty (hribolazec).
Vedno se bo Pogačar omenjal s to Vuelto
"Z njim smo pečeni za 10, če ne 15 let, tako da je treba ob tem preboju med najboljše že na debiju Grand Tourov navaditi gledalce. Ko bomo čez leta govorili o velikem Pogačarju in njegovih dosežkih, se bo vedno omenjala ta Vuelto," je Eurosportov specialist za izjave kolesarjev Matt Stephens na štartu zadnje etape v Fuenlabradi poudaril, da si velja resnično dobro zapomniti, na katerih klancih je Tadej Pogačar napovedal osupljivo kariero na največjih dirkah. "Roglič je šampion, a Pog bo še večji," je na kratko dodal Bradley Wiggins, zmagovalec Toura 2012, ki je samo eden izmed nekdanjih šampionov, ki ne skrivajo navdušenosti nad fantom s Klanca.
Skorajda zaljubljenosti v Pogačarja nista med Vuelto skrivala niti tako različna kolesarska človeka, a hkrati oba avtorja poslušanih podkastov, razvpiti Johan Bruynell (The Move/La Movida) in Daniel Friebe (The Cycling Podcast/ITV). Tudi na španski televiziji RTVE, ki je snemala in podrobno pokrivala Vuelto, in v španski različici Eurosporta se je zadnja dva dni več govorilo o 20-letnem kot o 29-letnem Slovencu. Kot je bil osupel Unzue, ki že 40 let vodi daleč najstarejše elitno moštvo na svetu, so se čudili nekdanji španski šampioni. Alberto Contador je povzel: "Se strinjamo, da česa takega še nismo videli?"
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje