Nedavno smo kolegici, ki je odšla na porodniški dopust, pripravili poslovilni dogodek, ki smo ga izvedli na posebnem spletnem kanalu prek teamsov, na daljavo. Bilo je res nekaj novega. Imeli smo spletni klepet v živo, si izmenjavali "gife", fotografije in se pač od kolegice "poslovili", kot se spodobi. Čeprav na daljavo. Medtem je dežurna popoldanska novinarska MMC-ekipa komunicirala v sosednjem kanalu na teamsih, ki jo je vodila dnevna urednica iz prostorov uredništva. Kolegi so spremljali dogodke, pisali članke in komunicirali po kanalu, ki ga že skoraj celo leto, z vmesnim poletnim premorom, vsak dan uporabljamo za delo dežurne ekipe novinarjev in lektorjev. In seveda dežurna ekipa ni imela časa, da se nam pridruži v sosednjem kanalu, kjer smo se poslavljali od kolegice.
Leto 2020 smo večinoma živeli, delali in preživeli na spletu, na daljavo. Vsaj velika večina. Našo spletno stran je v tem letu spremljalo kar 60 odstotkov več uporabnikov kot prejšnje leto, pet najbolj branih člankov vseh časov spletne strani rtvslo.si pa beležimo iz leta 2020.
Kako bi torej to nenavadno leto lahko "zvozili", če ne bi imeli dostopa do medmrežja? Če ga ne bi uporabljali redno, brez nekih posebnih težav oz. zadržkov? Kako bi lahko delali, če ne bi bilo teamsov, zoomov in drugih aplikacij, ki omogočajo preprosto komunikacijo na daljavo v živo?
Pred 25 leti, ko se je 24. decembra "rodila" spletna stran rtvslo.si, vsega tega ni bilo. Če je 25 let v življenju posameznika relativno veliko, je 25 let v "življenju" spleta in novih tehnologij pravzaprav celo stoletje. Na spletu namreč čas poteka hitreje, vsak dan lahko spremljamo novosti s tehnološkega področja. Vsak dan se pojavljajo novi načini formatov podajanja in spremljanja informacij po spletu. In pred 25 leti, ko je imelo le nekaj odstotkov ljudi dostop do spleta, je RTV Slovenija že imela svojo spletno stran. Takrat je bil to pionirski podvig. Redke je takrat splet zanimal, redki so ga razumeli kot prihodnost. Na novi spletni strani so bila najprej objavljena obvestila, RTV-spored, kmalu tudi nekatere digitalizirane TV-oddaje. V prvem letu je imela 86 tisoč ogledov spletnih strani. 25 let pozneje, v času, ko se je pravzaprav celotno življenje preselilo na splet, imamo vsak dan 3 milijone ogledov naše strani, najbolj bran članek leta 2020 pa ima kar 750 tisoč ogledov. Splet tako ni več prihodnost, ampak sedanjost.
Tudi, ko bo konec vseh "covidnih" omejitev, bo splet ostal sedanjost, čeprav se bomo spet lahko družili v živo, in ne na spletnih kanalih v aplikacijah. Prihodnost pa bodo še naprej predstavljali predvsem kakovostne in verodostojne informacije ter dobri javni mediji.
Srečno in zdravo novo leto 2021! Letos ima ta dobra želja še posebej pomenljiv predznak.
Obvestilo uredništva:
Mnenje avtorice oziroma avtorja ne odraža nujno stališč uredništev RTV Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje