Zaveda se moči komunikacije, ki ima z usmiljenjem "moč, da ustvarja mostove, omogoča srečevanja in vključevanje". Poslanico je namreč naslovil Komunikacija in usmiljenje, rodovitno srečanje.
Zato nas spodbuja h komuniciranju z vsakim. Z vsako besedo in dejanjem izražajmo sočutje. Zato vse ljudi dobre volje vabi, da bi ozdravljali pretrgane odnose in povrnili mir v družine in skupnosti. "Vsi vemo, kako se lahko vlečejo stare rane in zamere." "Naša komunikacija naj opominja tiste, ki so se zmotili. Obsoja naj nasilje, korupcijo, izkoriščenja. Ne moremo pa soditi ljudi. Človeška družba je hiša, kjer so vrata vedno odprta. Poslušati ni nikoli enostavno. Pomeni razumeti, ovrednotiti, spoštovati."
Zato se na nedeljo medijev dotakne družbenih omrežij. "Ni tehnologija tista, ki določa, ali je komunikacija pristna, ampak človekovo srce. Digitalno okolje je trg srečevanj, kjer se lahko pobožamo ali ranimo, kjer imamo lahko rodovitno razpravo ali moralno linčanje. Družbeno omrežje predstavlja odgovornost do drugega, ki je oseba in ga moramo spoštovati."
Ali je zato vodstvo Evrope v petek podelilo papežu Frančišku prestižno nagrado Karla Velikega? Za papeža so se vodilni iz Evropske unije s posebnim odborom iz Aachna odločili za nagrado zaradi prizadevanja papeža za integriteto in solidarnost v Evropi. Ali ni razlog še nekaj več? Ali naša stara celina ne izgublja tal pod nogami? Ali ni njihovo upanje še vpliv moža največje verske skupnosti?
V obrazložitvi za nagrado so zapisali, da je papež glas vesti, ki opominja Evropo na njeno poslanstvo: graditi solidarnost in ohranjati suverenost. Župan iz nemškega Aachna je ob podelitvi v Vatikanu v petek dejal, da ne bomo obvladali terorizma z reorganizacijo državnih struktur, ampak z vrednotami, ki temeljijo na krščanstvu in prizadevanju za človečnost. "Krščanstvo je le omogočilo vsakemu narodu Evrope lastno zgodovino in kulturo," je dejal papež v torek vodstvu Sveta evropskih škofovskih konferenc. "25 let po padcu berlinskega zidu pa se spet soočamo z zidovi in žicami," je dajal na slovesnosti predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz.
In kaj je dejal papež Frančišek v nagovoru? Da sanja! Kot beremo v Apokalipsi! Sanja o mladi Evropi, ki je še sposobna biti mati. "Sanjam o Evropi, ki skrbi za otroka, ki kot brat poskrbi za ubogega. Sanjam o Evropi, ki prisluhne bolnim in ostarelim, jih zna ceniti. Sanjam o Evropi, kjer migrant ni zločinec, kjer mladi dihajo svež zrak poštenosti, ljubijo lepoto kulture in preprostega življenja. Sanjam o Evropi družin z učinkovito politiko, ki bo usmerjala rojstva otrok in spodbujala zaščito pravic vseh!"
Tudi jaz "sanjam o Evropi, za katero ne bomo mogli nikoli reči, da so bila prizadevanja za človekove pravice njena zadnja utopija!" Če danes ob 12. uri pogledam na množico otrok in mladih, ki so se zbrali pri Solkanskem mostu ali na Planini pri Rakeku ali v Strunjanu in si podali virtualno štafeto miru, zato ker verjamejo v zedinjeno Evropo, tudi jaz verjamem. Ne samo mladi iz gibanja Fokolarov, ki prireditev organizirajo po vsem svetu, tečejo v nedeljo za edinost! Tudi marsikdo, ki prek hitrih virtualnih digitalnih medijev širi in gradi humanizem globalnega sveta, ki kot rimski škof, papež Frančišek, presega evropske meje!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje