Radio Koper se je prvič pravzaprav oglasil 24. maja 1949, redno pa je začel oddajati dan pozneje. Bil je last podjetja Radiofonia, ki ga je ustanovila takratna jugoslovanska vojaška uprava Cone B Svobodnega tržaškega ozemlja. Po ukinitvi cone se je leta 1954 združil z Radiem Ljubljana ter se preimenoval v Radio Koper oziroma pozneje v Radio Koper/Capodistria. "V Ljubljani sem že prej pripravljal razne stvari za koprski studio, in to improvizirano, saj nikjer ni bilo prave opreme," se je spominjal Oskar Polak, eden pionirjev koprskega radia.
V treh jezikih na isti frekvenci
Do leta 1954 je oddajal program v slovenščini, italijanščini in hrvaščini. Od 1954 do 1979 je bil program pretežno v italijanščini, dva kratka slovenska bloka sta bila le v jutranjem in večernem času.
Leta 1979 sta se programa ločila in dobila vsak svojo oddajniško mrežo. Leta 1980 je začel delovati studio Nova Gorica, leta 1992 pa je bil program v slovenščini razširjen v celodnevni program. Radio Koper/Capodistria je kot obmejna in manjšinska radijska postaja v zgodovini tega območja odigral izredno pomembno vlogo pri zbliževanju sosednjih narodov, posebej v času hladne vojne. Imel je pomembno politično vlogo, tako v času določanja meje med Italijo in Jugoslavijo kot med osamosvajanjem Slovenije. Hkrati je oddajal razvedrilni program.
Zdaj v okviru RTV Slovenija delujeta regionalni radijski program Radio Koper in narodnostni program Radio Capodistria.
Program Radia Koper se po besedah v. d. odgovornega urednika Andreja Šavka nenehno prilagaja in skuša zadostiti različnim okusom. "Smo del javnega medija, zato je jedro našega programa še vedno kakovostna in preverjena informacija," je poudaril. Po njegovi oceni Radio Koper najbolj odlikujejo "profesionalna ekipa novinarjev, voditeljev in drugih programskih delavcev, odlična radijska produkcija, primorski temperament in iznajdljivost, tudi v težkih razmerah, v katerih danes delujejo vsi programi Radiotelevizije Slovenija".
Dodal je, da v zadnjih letih krepijo predvsem glasbene nastope v živo v svojem studiu Hendrix. Tudi sicer glasbi posvečajo veliko pozornosti. "Imamo glasbene urednike, ki izbirajo glasbo in tega ne prepuščamo računalniku. V glasbenem izboru so zlasti primorski glasbeni izvajalci, veliko je nastopov v živo, pripravljamo tudi specializirane oddaje različnih glasbeni zvrsti. Vrtimo najmanj 40 odstotkov slovenske glasbe, kot določa zakon, približno 15 odstotkov pa je italijanske glasbe," je pojasnil.
Program Radia Capodistria je namenjen pripadnikom italijanske narodne skupnosti v Italiji in na Hrvaškem, poslušajo ga tudi v Italiji.
Dvodnevna rojstnodnevna zabava
Praznovanje 75-letnice se je začelo že včeraj v športni dvorani Burja na Škofijah s pretežno narodno-zabavno glasbo. Danes bo Radio Capodistria oddajal v živo z dvorišča pred regionalnim RTV centrom. Poslušalci bodo lahko z ustvarjalci delili svoje najljubše spomine na radio.
Radio Koper je dopoldne priredil tudi srečanje intervjuvancev v oddaji Midva. Med njimi je ob številnih znanih primorskih osebnostih tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. Program je potekal v živo iz Kavarne Loggia.
Popoldne bodo program Radia Koper oddajali s prostora pred Muzejem slovenskih filmskih igralcev v Divači. Zvečer bodo od tam neposredno prenašali tudi koncert skupine Prizma, ki praznuje 50 let delovanja in je tesno povezana z Radiem Koper, saj sta besedila njenih prvih uspešnic napisala takratna radijska novinarja Drago Mislej - Mef in Zoran Debenjak.
Jubilejne prireditve vse do jeseni
V sklop praznovanja 75. obletnice Radia Koper spada še nekaj dogodkov, ki jih bodo izpeljali pozneje. 20. junija bo v istrski vasici Abitanti koncert skupine Kantadore. Jubileju bo posvečen tudi jesenski prvi abonmajski koncert v Kulturnem domu Nova Gorica. Na kožo zapisane zgodbe bodo izvajali Lara Jankovič in Revijski orkester RTV Slovenija pod vodstvom Patrika Grebla, so napovedali na RTV Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje