Dan arhitektov, ki velja za osrednji dogodek Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije, je ob 30. letnici smrti Edvarda Ravnikarja posvečen njegovi arhitekturi in izročilu. Dan bo potekal v Novi Gorici, katere osnovno zasnovo je leta 1947 postavil prav Ravnikar.
Sprehod po arhitekturnih poteh Nove Gorice
V okviru Dneva arhitektov je bil sprva organiziran sprehod po središču Nove Gorice, namen katerega je bil obiskovalce seznaniti s prvinami njegove zasnove, ki so v prostoru še vedno prepoznavne, obiskali pa bodo tudi Ravnikarjeve t. i. Ruske bloke, ki veljajo za prvo stanovanjsko sosesko mesta. Sledil je ogled mestnega jedra, katerega poslovni del je nekoč predstavljal prvo trgovsko središče nekdanje države, nato pa še Vile Rafut, katere obnova se je po dolgih pričakovanjih začela januarja letos.
Sprehod se je sklenil na območju novogoriške železniške postaje, kjer so bila predstavljena razvojna izhodišča, ki si jih je mesto v tem delu zastavilo skozi okvir projekta za evropsko prestolnico kulture GO! 2025 Nova Gorica – Gorizia, v okviru česar je načrtovana tudi prenova Trga Evrope.
Ta naj bi bil končan do 31. decembra 2024, v okviru projekta pa predvidevajo ozelenitev trga z novimi drevesi, vodnim elementom, ohranitvijo mozaika v središču trga in enotno tlakovanje ulic Caprin, Luzzato in Foscolo ter dela Kolodvorske ulice med trgom in železniško postajo.
Sprehodu bo sledil simpozij z naslovom Enigma Ravnikar – vprašanje prihodnosti slovenske arhitekture, ki ga kurira Aleš Vodopivec. Na njem bodo Miloš Kosec, Majda Kregar, Barbara Predan, Aleš Vodopivec skupaj z udeleženci okrogle mize o Novi Gorici spregovorili o aktualnosti Ravnikarjevega dela.
Eden izmed dogodkov je tudi koncertni performans Disonantna Sinteza, ki ga je mednarodno priznani umetnik Sz. Berlin razvil v Šempasu med gostovanjem na umetniški rezidenci R.o.R. Projekt, ki izhaja iz avtorjevega raziskovanja arhitekturnega prostora Nove Gorice in Gorice, gledalce z zvokom in projekcijo popelje na potovanje skozi preteklost, sedanjost in prihodnost resničnega in namišljenega mesta. Sz. Berlin je z uporabo letalnika, zvočnega skeniranja, fotografije in arhivskih podob mapiral izbrano območje, nato pa jih v videu preoblikoval v kompleksne, barvite in hipnotične nove kompozicije, kar so organizatorji festivala označili kot "novogoriški futurizem".
Ob koncu dneva bodo podeljeni tudi zlati svinčniki, najvišja strokovna priznanja arhitektom, prostorskim načrtovalcem in krajinskim arhitektom, ki jih zbornica podeljuje od leta 2005. Priznanja zlati svinčnik za odlično realizacijo s področja arhitekture in krajinske arhitekture bodo danes podeljena šestim projektom. DANS ARHITEKTI so nagrado prejeli za prenovo dveh vrstnih hiš stanovanjske zadruge Progres – Mirje v Ljubljani, biro Enota za bazenski kompleks Češča vas, ekipa Svet Vmes za enoto Čebelica vrtca v Kočevju, arhitekturni atelje Medprostor pa za nadkritje ostalin cerkve Sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji. Ob njih bil nagrajen še most za pešce in kolesarje v Irči vasi, ki ga je ekipa iz podjetja Ponting, Pipenbaher Consulting Engineers zasnovala skupaj z Jereb in Budja arhitekti, zlati svinčnik na področju prostorskega načrtovanja pa je prejel projekt ureditve romskega naselja Brezje-Žabjek v Novem mestu.
Nagrado za starejše izvedbe projektov je prejel projekt pokopališča Srebrniče avtorske skupine, ki so jo sestavljali Aleš Vodopivec, Nena Gabrovec, Dušan Ogrin in Davorin Gazvoda, platinasti svinčnik za obsežen opus in vrhunske dosežke na področju arhitekture pa sta prejela arhitekt Aleš Vodopivec in krajinski arhitekt Aleš Mlakar. Častno članstvo so podelili nekdanjemu dolgoletnemu predsedniku zbornice Andreju Goljarju.
Vse arhitekturne realizacije preteklega leta bodo predstavljene tudi na priložnostni razstavi Slovenska arhitektura in prostor 2023.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje