To prestižno britansko leposlovno nagrado, ki jo podeljujejo od leta 1969, spremlja še denarna nagrada 50.000 funtov (58.000 evrov).
Kako 24 ur poteka na Mednarodni vesoljski postaji?
Avtorica Samantha Harvey (1975, Kent) je ob prejemu nagrade svoj roman Orbital, skozi katerega spremljamo šesterico astronavtov na ISS-ju, opisala kot "vesoljsko pastoralo". Astronavti v enem dnevu preletijo 16 sončnih vzhodov in 16 sončnih zahodov, ujeti v družbo drug drugega in očarani nad nenehno spreminjajočimi se pogledi na Zemljo. Zgodba se tako odvije v 24 urah in se dotika smrti bližnje osebe, bližajočega se tajfuna in krhkosti človeškega življenja, piše Associated Press (AP).
"Gledati Zemljo iz vesolja je kot otrok, ki se pogleda v ogledalo in prvič ugotovi, da je podoba v ogledalu on sam," je še dejala. Kot je povedala, je želela pisati o človeški okupaciji zemeljske orbite zadnjega četrt stoletja, a ne z vidika znanstvene fantastike, temveč realistično. Med vprašanji, ki si jih je postavljala ob pisanju, je med drugim bilo, ali bi lahko izzvala lepoto te razgledne točke s skrbnostjo pisca o naravi.
Nagrajenka lovoriko posvetila vsem, ki govorijo za Zemljo, in ne proti njej
Avtorica je gradivo za roman, ki ga je začela pisati v času pandemije covida-19, raziskovala z branjem knjig astronavtov in spremljanjem posnetkov kamere, ki v živo snema dogajanje na vesoljski postaji. Kot je povedala, bi že skoraj opustila pisanje tega romana, saj se je spraševala, "zakaj za vraga bi kdo hotel brati nekaj, kar piše ženska o vesolju za svojo mizo v Wiltshiru, in si predstavlja, kako je biti tam".
Na razglasitvi je nagrado posvetila vsem, ki govorijo za Zemljo, in ne proti njej, za in ne proti dostojanstvu drugih ljudi ter vsem ljudem, ki govorijo, pozivajo in si prizadevajo za mir. "Mislim, da je pošteno reči, da noben bookerjev govor še ni bil izrečen v popolnem svetu. Težko je ne priznati nepopolnosti sveta, v katerem živimo danes," je dejala po poročanju AP-ja. "Kar naredimo Zemlji, naredimo sebi."
Roman Orbital je "poln upanja, pravočasen in brezčasen"
Po mnenju Gaby Wood, izvršne direktorice fundacije, ki podeljuje bookerjevo nagrado, je roman Orbital prejel nagrado v letu geopolitične krize, ki bo verjetno najbolj vroče leto do zdaj. Dodala je, da so nagradili delo o planetu, ki ga je "oblikovala neverjetna sila človeških potreb", o "neomejenem kraju" brez zidov ali ovir, vidnih iz vesolja, in o politiki, ki "napada nežnost planeta". Po njenih besedah je roman "poln upanja, pravočasen in brezčasen", je še dejala po pisanju AP-ja.
Nagrajenka je bila leta 2009 že v širšem izboru
Bookerjevo nagrado dobi najboljše delo, napisano v angleščini. Pogoj za nominacijo je, da je knjiga izšla (tudi) v Združenem kraljestvu ali na Irskem. Samantha Harvey je bila v širšem izboru za bookerjevo nagrado že leta 2009, in sicer z romanesknim prvencem The Wilderness.
Ob letošnji nagrajenki so bili nominirani še Američana Percival Everett z delom James in Rachel Kushner z delom Creation Lake, Kanadčanka Anne Michaels s knjigo Held, Nizozemka Yael van der Wouden z delom The Safekeep in Avstralka Charlotte Wood s knjigo Stone Yard Devotional.
Lani so za distopični roman Prophet Song nagradili Irca Paula Lyncha, med preteklimi nagrajenci pa so med drugimi še Shehan Karunatilaka, Damon Galgut, Douglas Stuart ter Margaret Atwood in Bernardine Evaristo, ki sta si nagrado razdelili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje