Z razstavo, ki bo na ogled do konca septembra, se hkrati končuje projekt restavriranja fragmentov, ki so jih rešili s pogorišča dvorca.

Znano je, da je freske ustvaril slikar Josef Mayr, saj se je v virih ohranila njegova signatura in datacija. Na razstavi je sicer prikazan manjši del slavnostne dvorane dvorca, ki je bila poslikana leta 1731. Poslikave so se ohranile na fotografijah in v zapisih umetnostnega zgodovinarja Franceta Steleta, njihov naročnik pa je bil Anton Jožef grof Auersperg, ki je bil takrat pomemben plemič na Kranjskem, je na ogledu pred večernim odprtjem povedala kustosinja razstave Ana Pokrajac Iskra.
V takratnem baročnem času so plemiči s tovrstnimi poslikavami poudarili svoj pomen, pa tudi svoj izvor in rodbino, dvorane pa so si okrasili s prizori, ki so jim bili všeč.
Iz dvorca, ki ga je med vojno uničil požar, so rešili nekaj snetih fresk, ki jih zdaj hranijo v Mestnem muzeju Ljubljana in v Narodni galeriji, kjer je ena trenutno postavljena kot del razstave o baročnem slikarstvu in kiparstvu v Sloveniji. Preostale bodo do 26. septembra na ogled v drugem nadstropju mestnega muzeja, medtem ko so še eno večjo fresko, naslovljeno Laktacija, razstavili nadstropje nižje.


Lutnje, girlande in rajanje
Po besedah kustosinje je znano, da sta bila v dvorani dvorca nad kaminom dva velika prizora, od katerih se je ohranil le tisti, ki prikazuje bitko pri Sisku, v kateri je krščanska vojska premagala turško. Preostali prizori so prikazovali "frivolno baročno vzdušje". Šlo je za alegorije letnih časov, od katerih sta se ohranili Pomlad in Jesen.
Potrebne so bile različne konservatorske rešitve
Nad konservatorsko-restavratorskimi posegi pri freskah sta bedeli Saša Snoj in Jelka Kuret, rešitve pa so bile različne. Če so pri Laktaciji uporabili klasično rekonstrukcijo same poslikave, so fragmenta freske, ki prikazujeta bitko pri Sisku z Andrejem Auerspergom na konju, združili v celoto s pomočjo fototapete po Steletovi fotografiji.
Na pričujoči razstavi so freske prvič po restavriranju, ki se je začelo leta 2017, razstavljene skupaj. Pomen stenskih poslikav z dvorca Križ sicer v celoti še ni pojasnjen.
Restavriranju lahko prisostvujete v živo
V sklopu razstave bo do konca maja na razstavišču v drugem nadstropju Mestnega muzeja Ljubljana potekala posebna restavratorska delavnica, kjer bo konservatorka restavratorka Saša Snoj obnovila fragmenta fresk iz sklopa Mayrjevih poslikav.
Ob Mednarodnem dnevu muzejev (18. maja) bo avtorica razstave Ana Pokrajac Iskra dogajanje dopolnila z umetnostnozgodovinskim orisom stenskih poslikav z dvorca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje