Razstavo, na kateri so na ogled predvsem dela iz novejšega obdobja, ki ga orisujejo fotografije in velike makete ter arhitektove izvirne risbe, predstavljajo v galeriji v letu, ko arhitekt slavi jubilejnih 70 let. Podrecca se je rodil v Beogradu, kratek del otroštva preživel v Ljubljani, mladost v Trstu, kot študent kiparstva prišel na Dunaj. Gre torej za 'arhitekta mnogih domovin', kar je po besedah avtorja spremnega besedila ob razstavi Damjana Prelovška tudi njegova velika prednost. V 'hladnejše' dunajsko okolje je prinesel ljubezen do Sredozemlja in njegove kulture, a hkrati je tudi delež Dunaja in arhitektov Semperja, Wagnerja in Loosa pustil pečat na njegovem delu.
Človekovo domovanje mora biti lepo in praktično
Njegova dela, ki so 'raztresena' po vsej Evropi, govorijo o dobrem poznavanju slovanskega, romanskega in germanskega kulturnega okolja. "Noče biti moden, tudi postmodernist ni in težko bi ga bilo vtakniti v kak slogovni predal. Pozna dela velikih arhitektov vseh časov, vendar so mu le spodbuda za lastno ustvarjanje, ne pa posnemanja vreden vzor," piše Prelovšek o Podrecci. O arhitektu še pravi, da trdno verjame v nekatere postulate moderne arhitekture, na katerih gradi svojo osebno poetiko. "Je mnenja, da mora biti človekovo domovanje lepo in praktično, kajti le te vitruvijanske vrline lahko njegovemu delu zagotovijo nadčasovno trajnost."
Opus, okronan z vrsto nagradami
Podreccovo obvladovanje se ne ustavi pri tradicionalnem načinu obvladovanja klasičnih stavbnih gradiv, ampak ni nič manj 'spreten' pri vključevanju nove tehnologije v svoje delo. V njegovem opusu velja opozoriti na ureditev Tartinijevega trga v Piranu, Piazze XXIV Maggio v Krminu, Šolo Dirmhirngasse na Dunaju, Muzej moderne umetnosti Ca' Pesaro v Benetkah, Judeca Nova Apartments Giudecca v Benetkah, Hotel in konferenčno središče Mons v Ljubljani, Vilo Urbano V Ljubljani, Mestni trg v Motta di Livenza, trg Praterstern na Dunaju, Skidome und Multi-Functional Center v Garchingu pri Münchenu in Monolit ob predsedovanju Slovenije EU. Za svoje delo je Podrecca prejel številne nagrade.
Postavitev, ki bo na ogled do 2. maja, spremlja bogato ilustriran katalog z okoli 270 stranmi. Kustodinja razstave je Marja Lorenčak Kiker, dela je izbral Michael Grossmann, pod postavitev pa se podpisuje Atelje Boris Podrecca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje