Konferenca se je odvila ob koncu dve leti in pol trajajočega evropsko sofinanciranega projekta, v sklopu katerega je sodelovalo 22 partnerjev iz 11 držav podonavske regije.
S projektom, ki je potekal od julija 2020, želijo izvajalci pomagati malim in srednje velikim mestom podonavske regije izboljšati učinkovitost upravljanja dediščine in znamenitosti, z osredotočenjem na arheološke parke, kar je nov, inovativen pristop za ohranjanje in trajnostno rabo kulturne dediščine v urbanih delih.
Projekt je med drugim izboljšal in okrepil sodelovanje vseh sodelujočih partnerjev, predvsem z namenom ohranjanja kulturne dediščine preko arheoloških parkov kot produktov za ohranjanje arheološkega turizma.
Tudi v podporo izvajanja novih pobud v turizmu
Projekt ob tem utira pot za pripravo konkretnih načrtov, izobraževanj in orodij za ohranjanje in predstavitev kulturne dediščine ter soustvarja manjše pilotne aktivnosti, vse z namenom izboljšanja učinkovitosti upravljanja z dediščino in v podporo izvajanja novih pobud v turizmu.
Današnja konferenca se je osredotočala predvsem na različne dobre prakse in primere, kako pritegniti in vključiti širšo publiko, predvsem mlade, v razvoj bolj dostopnega in trajnostnega arheološkega turizma v mestih. Sožitje arheološke dediščine v mestih je namreč pogosto konfliktno, saj pogosto pride do nesoglasij med težnjami ohranjanja dediščine preteklosti in sodobnega urbanega razvoja.
Vodilni partner projekta je bila Mestna občina Ptuj, ki je pozornost namenila predstavitvi arheološke dediščine Petovione. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenija je z drugimi mednarodnimi partnerji oblikoval metodologijo za presojo in načrtovanje ustreznih načinov predstavitve in upravljanja arheološke dediščine.
Ptuj, največja rimska naselbina na slovenskih tleh
Pomemben rezultat projekta je Arheološki park Poetovio, ki predstavlja dediščino antičnega Ptuja, največje rimske naselbine na slovenskih tleh. Pod omenjeno produktno znamko so predstavljene arheološke ostaline rimskega mesta Petovione, ki jih je mogoče najti na območju Ptuja oziroma v njegovi bližini. V parku so na ogled muzejski eksponati, ponuja pa tudi vodene oglede, turistične produkte in doživetja, izobraževalne in interaktivne vsebine ter prireditve in razstave.
Ptuj je odigral vodilno vlogo v odločilnih zgodovinskih trenutkih in pustil neizbrisen pečat v skoraj vseh dobah zadnjih dveh tisočletij. Arheološke najdbe segajo še dlje v zgodovino, zato je arheološka zapuščina eden ključnih zaščitnih znakov starega mesta ob Dravi, poudarjajo na Zavodu za turizem Ptuj.
85 odstotkov denarja prispeval Evropski sklad za regionalni razvoj
Projekt Archeodanube je bil vreden skoraj 2,2 milijona evrov, od tega je 85 odstotkov prispeval Evropski sklad za regionalni razvoj. Vrednost aktivnosti ptujske mestne občine kot vodilnega partnerja je bila 264.200 evrov, od tega so načrpali 224.570 evrov evropskega denarja.
Ob Ptuju so v projektu sodelovali še partnerji iz Madžarske, Romunije, Hrvaške, Nemčije, Bolgarije, Češke, Avstrije, Moldavije, Bosne in Hercegovine in Srbije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje