Številni zgodovinarji so dvomili o tradicionalni teoriji, da je Kolumb izviral iz Genove v Italiji. Druge teorije, ki so se uveljavile skozi leta, so trdile, da je španski Jud ali Grk, Bask, Portugalec ali Britanec.
![Krištof Kolumb (1451–1506). Foto: Wikipedia Commons Krištof Kolumb (1451–1506). Foto: Wikipedia Commons](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2018/06/09/65504876.jpg)
Da bi razrešili vprašanje njegovega rodu, so raziskovalci izvedli kar 22 let trajajočo preiskavo, ki jo je vodil forenzični izvedenec Miguel Lorente. S testiranjem majhnih vzorcev pomorščakovih posmrtnih ostankov, pokopanih v katedrali v Sevilli v španski pokrajini Andaluziji, ki so jo tamkajšnje oblasti dolgo označevale kot zadnje Kolumbovo počivališče, čeprav so tudi glede tega obstajala nasprotujoča si prepričanja, piše Reuters.
![Hernando Colon (1488–1539), Kolumbov drugi sin, se mu je rodil v razmerju z Beatriz Enriquez de Arana, s katero se nista nikoli poročila. Foto: Wikipedia Commons Hernando Colon (1488–1539), Kolumbov drugi sin, se mu je rodil v razmerju z Beatriz Enriquez de Arana, s katero se nista nikoli poročila. Foto: Wikipedia Commons](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2024/10/13/66236160.jpg)
Razkritje rezultatov prav na 12. oktober
Primerjali so jih s posmrtnimi ostanki njegovih znanih sorodnikov in potomcev. Znanstveniki so sveže ugotovitve predstavili javnosti v dokumentarnem filmu Kolumbov DNK: Pravi izvor, ki je bil v soboto na ogled na španski nacionalni televizijski postaji TVE. Ne gre za naključno izbran dan – Španija namreč 12. oktobra praznuje narodni praznik, saj je Kolumb na ta datum leta 1492 priplul v Ameriko.
"Imamo DNK Krištofa Kolumba, zelo nepopoln, a zadosten. Imamo DNK Hernanda Colona, njegovega sina," je dejal Lorente v oddaji. "In tako v kromosomu Y, torej moškem, kot v mitohondrijskem DNK, ki ga prenaša mati, Hernanda obstajajo lastnosti, ki so združljive z judovskim rodom."
V Španiji je živelo približno 300.000 Judov, preden sta katoliška kralja (naziv, ki sta ga prejela Izabela I. Kastiljska in Ferdinand II. Aragonski) Judom in muslimanom ukazala, naj se spreobrnejo v katoliško vero ali zapustijo državo. Številni so se posledično razselili po svetu. Beseda Sefard izvira iz Sefarada ali Španije v hebrejščini. Poleg sefardskih Judov predstavljajo Aškenazi (nemški Judje) največjo judovsko etnično skupino.
Potrjeno, da so posmrtni ostanki v Sevilli (a morda tudi v Santu Domingu)
Forenzični izvedenec Lorente je v oddaji povedal še, da je po analizi 25 možnih krajev zdaj mogoče reči le, da se je Kolumb rodil v zahodni Evropi. Nekaj dni pred premiero dokumentarca je dejal tudi, da so potrdili prejšnje teorije, da posmrtni ostanki v seviljski katedrali res pripadajo Kolumbu.
"Danes je bilo to mogoče preveriti z novimi tehnologijami, tako da je prejšnja delna teorija, da delni ostanki v Sevilli pripadajo Krištofu Kolumbu, dokončno potrjena," je dejal po pisanju The Guardiana. Raziskava o Kolumbovi narodnosti, ki je vključevala veliko količino podatkov, je bila zapletena zaradi številnih dejavnikov, a po izvedenčevih besedah je "rezultat je skoraj popolnoma zanesljiv", še navaja Reuters.
![Na območju španskega mesta Valladolid, kjer je bila prva grobnica Krištofa Kolumba, je danes industrijska cona. Njeno natančno lokacijo so določili leta 2022. Foto: EPA Na območju španskega mesta Valladolid, kjer je bila prva grobnica Krištofa Kolumba, je danes industrijska cona. Njeno natančno lokacijo so določili leta 2022. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2022/04/22/65982113.jpg)
Od statusa velikega raziskovalca do simbola genocida nad staroselci
Leta 1451 rojeni Krištof Kolumb se je leta 1492 iz španskega pristanišča Palos odpravil na svoje prvo potovanje, v želji, da bi odkril morsko pot do Indije, Japonske in Kitajske. Šolski učbeniki ga sicer še danes označujejo za odkritelja t. i. novega sveta, a številni ob tem opominjajo, da je spodbudil genocid nad tamkajšnjimi staroselci, ki se je nato izvajal mnogo let.
Umrl je leta 1506 v Valladolidu v Španiji, kjer so leta 2022 odkrili njegovo prvo grobnico. Tri leta po pokopu so njegove posmrtne ostanke prestavili v Sevillo, leta 1542 ali 1544 so jih v skladu z navodili, ki jih je zapustil, preselili na otok Hispaniola, na katerem sta danes Dominikanska republika in Haiti. Leta 1795 so jih preselili na Kubo in nato – kot se je v Španiji tudi dolga leta predvidevalo – so jih leta 1898 preselili v Sevillo.
Dominikanska republika je sicer skozi leta trdila, da je Kolumb pokopan v prestolnici Santo Domingo, saj so delavci leta 1877 našli svinčeno skrinjico, zakopano za oltarjem v tamkajšnji katedrali, ki je vsebovala fragmente kosti, za katere država trdi, da pripadajo Kolumbu. Lorente pa pravi, da sta pravzaprav lahko obe trditvi resnični, saj sta skupini kosti tako v Sevilli kot v Santu Domingu nepopolni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje