V konkurenci 20 nominiranih muzejev iz 11 slovanskih držav sta bili podeljeni dve glavni nagradi in pet posebnih priznanj. Podelitev v prostorih Jugoslovanske kinoteke v Beogradu je potekala v organizaciji Foruma slovanskih kultur in v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo Republike Srbije.
Osrednja in nagrada za najboljši naravni in kulturni spomenik
Osrednjo nagrado živa je prejel Muzej rezbarjenja v Konjicu v Bosni in Hercegovini, nagrado za najboljši naravni in kulturni spomenik pa so podelili Regionalnemu etnografskemu muzeju na prostem Etar v Gabrovem v Bolgariji.
Peterica posebnih priznanj
Ob posebnem priznanju za kreativnost, ki ga je prejela torej Galerija Božidar Jakac – Muzej moderne in sodobne umetnosti v Kostanjevici na Krki, je priznanje za vodenje pripadlo Nacionalnemu literarnemu memorialnemu muzeju Ivan Franko v Lvovu v Ukrajini, priznanje za odprtost za obiskovalce pa je prejel Rudarski muzej v Zabrzah na Poljskem. S priznanjem za pripovedovanje zgodb so ovenčali Center za obiskovalce Ivanina hiša pravljic v Ogulinu na Hrvaškem, s priznanjem za učinkovito rabo virov pa Muzej umetnosti Jaroslavelj v Jaroslavlju v Ruski federaciji.
V več pogledih unikatna ustanova
Mednarodna žirija je glede posebnega priznanja za kreativnost v obrazložitvi med drugim zapisala, da je kostanjeviška galerija ustanova, ki je unikatna "tudi s stališča njene fizične umeščenosti v nekdanji srednjeveški samostan, ki je predelan v razstavišče, kjer se moderna in sodobna umetniška dela soočajo s preteklostjo, kjer se kultura, umetnost in narava srečujejo na navdihujoč način". Žirija je dodala še, da je vizija Galerije Božidar Jakac – Muzeja moderne in sodobne umetnosti "usmerjena v sodobno, inovativno predstavljanje in promocijo lastnih zbirk, ki jih oživlja in aktualizira na način povezovanja tradicionalnega z modernim skozi umetnost".
Obrazložitev so sklenili z besedami, da se ustanova prav tako osredotoča na razvoj inovativnih in vključujočih dejavnosti, ki jih ponuja tudi v digitalnih formatih – v želji, da bi dosegla občinstvo, umetnike in strokovnjake v širši regiji.
Posebne vrednote slovanskega sveta
Namen nagrade živa za najboljši slovanski muzej ter kulturni in naravni spomenik je prepoznati, spodbujati, nagraditi in pospeševati eksperimente, projekte in prakse v muzejskem sektorju v kulturnem in geografskem okviru evropskih držav slovanskih narodov ter prepoznati posebnosti in posebne vrednote slovanskega sveta z njegovimi zgodbami, tradicijami in dediščino, skupnimi in včasih zelo različnimi koreninami ter tudi težavami, so sporočili iz kostanjeviške galerije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje