Še 50 novosti na seznamu svetovne kulturne dediščine
Unesco je na svoj seznam svetovne dediščine dodal 50 novih območij, objektov in nesnovne dediščine, ki zajemajo vse od naravnih čudes gozdov in gora do kulturno pomembnih spomenikov in izumov človeške zgodovine.
V Južni Koreji so si to čast prislužila grobišča Gaya Tumuli, ki sestojijo iz sedem pokopališč. Ustvarili so jih člani starodavne konfederacije Gaya, ki je na južnem delu Korejskega polotoka obstajala od 1. stoletja našega štetja pa do sredine 6. stoletja.
Grobnice odraz delovanja antične skupnosti
Pokopališča s svojo geografsko razporeditvijo in krajinskimi značilnostmi, vrstami pokopov in najdenimi pridatki prikazujejo politično strukturo, značilno za konfederacijo Gaya, v katerem so politična telesa sprva delovala avtonomno, vendar enakopravno v odnosu eno do drugega. Uvedba novih oblik grobnic in očitna zasnova prostorske hierarhije v grobovih odražata strukturne spremembe, ki jih je ljudstvo doživelo v svoji zgodovini, obenem pa prikazuje raznolikost antičnih vzhodnoazijskih civilizacij.
Pokopališča, ki ležijo na več območjih Korejskega polotoka, so bila namenjena glavnim vodjem konfederacije. Vse grobnice, ki jih je bilo v obdobju skoraj šestih stoletij zgrajenih veliko, ležijo na višjih predelih, kar skupaj z njihovo izrazito monumentalnostjo prikazuje soobstoj in deljeno kulturno prakso sicer avtonomnih političnih teles. Za konfederacijo Gaya je bilo ob aktivnem internem sodelovanju političnih teles značilno tudi sodelovanje in trgovanje z okoliškimi ljudstvi.
Za neokrnjenost območja skrbi država
Pri vseh grobiščih je mogoče videti podobno strukturo kamnitih grobnih prostorov, v katere so ob smrti veljakov položili posebno vrsto lončevine, značilne za Gayo, v mnogih pa tudi železno orožje.
Ob razglasitvi vpisa Gaya Tumuli na Unescov seznam je Odbor za svetovno dediščino Koreji priporočil, naj vztraja pri pridobivanju zemljišč v zasebni lasti znotraj območij antičnih grobišč, s čimer bi zavarovali njihovo integriteto ter preprečili neželene spremembe na zgodovinsko pomembnem območju, poroča korejski časopis The Korea Herald.
Na seznam je bilo poleg območij dodanih tudi več objektov
Na seznam so bile dodane tudi Cold Winter Deserts of Turan, ekosistem, ki se razteza na površini 1500 kilometrov na območjih Kazahstana, Uzbekistana in Turkmenistana. Kljub izjemno suhim poletjem in ekstremno mrzlim zimam je območje znano po bogati flori in favni, med katerimi je najti tudi določene ogrožene vrste antilop in gazel.
Druga mesta na seznamu vključujejo tudi skrivnostne jelenove kamnite spomenike v Mongoliji, starodavno mesto Si Thep na Tajskem, stari čajni gozdovi gore Džingmaj na Kitajskem, kraške jame na območju severnih Apeninov v Italiji in aktivni vulkan Mount Pelée na Martiniku.
45. zasedanje Unescovega Odbora za svetovno dediščino je letos potekalo v Riadu v Savdski Arabiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje