Arheološka razstava Gorenjskega muzeja, ki jo na gradu Khislstein v Kranju odpirajo drevi ob 18. uri, bo na ogled do pomladi 2026.
Na razstavi se je mogoče seznaniti z izborom najdb z desetih lokacij na Tomšičevi ulici. Tamkajšnje raziskave potekale med letoma 1989 in 2009 pod vodstvom arheologov Milana Sagadina, Draška Josipoviča in Rafka Urankarja.
V starem mestnem jedru so namreč ob infrastrukturnih in drugih obnovah v pristojnosti Mestne občine Kranj ter v nekaterih zasebnih hišah potekale številne arheološke raziskave preteklih naselbinskih ostalin. Gorenjski muzej tako želi na razstavi predstaviti odkrito materialno kulturo preteklih obdobij. Izbor eksponatov je bil večinoma pogojen z njihovo ohranjenostjo.
Kratki povzetki izsledkov terenskih raziskav pa prinašajo osnovne informacije o izvornem kontekstu najdenih predmetov. Zaradi velikega števila najdb in njihove raznovrstnosti so eksponati na razstavi opredeljeni in predstavljeni različno podrobno. V prvem prostoru so izpostavljeni izbrani predmeti, v preostalih so najdbe predstavljene po lokacijah izkopavanj.
V Gorenjskem muzeju so svojo arheološko zbirko v zadnjem desetletju in pol obogatili z gradivom številnih izkopavanj kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Zbirka se ponaša s predmeti iz mlajše kamene in zgodnje bakrene, starejše železne in rimske dobe. Velikega pomena je gradivo iz časa preseljevanja ljudstev in naselitve Slovanov, bogato pa je tudi arheološko gradivo mlajših obdobij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje