Monika Kropej Telban (1956, Ljubljana) je raziskovalka slovstvene folklore, pripovedne kulture, ljudskega zdravilstva, verovanjskih predstav in zgodovine etnološke vede.
Pomemben prispevek k slovenskemu narodopisju
Od leta 1983 bila zaposlena v Slovenskem etnografskem muzeju, od leta 1985 pa na Inštitutu za slovensko narodopisje na Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU).
Do danes je uredila 19 znanstvenih monografij, objavila množico znanstvenih člankov v osrednjih domačih in mednarodnih revijah ter knjižnih publikacijah in imela številna predavanja na mednarodnih konferencah. V knjižni zbirki Zakladnica slovenskih pripovedi je objavila devet knjig za mladino, 16 jih je uredila.
Med monografijami, ki jih je uredila letošnja Murkova nagrajenka, so Pravljica in stvarnost (1995), Karel Štrekelj – iz vrelcev besedne ustvarjalnosti (2001), Od ajda do zlatoroga – slovenska bajeslovna bitja (2008), Tipni indeks slovenskih ljudskih pravljic – živalske pravljice in basni (2015).
Monika Kropej Telban je tudi prejemnica zlatega znaka ZRC-ja SAZU-ja za leto 1996.
Trojica letošnjih Murkovih listin
Letošnje Murkove listine Slovenskega etnološkega društva za dejavnosti ali dosežke, ki bogatijo, ohranjajo in popularizirajo etnološko znanje, so šle v roke Marka Kumra iz Medobčinskega muzeja Kamnik za obsežno strokovno delo na področju dokumentiranja, zbiranja in predstavljanja industrijske dediščine, Zore Slivnik Pavlin za predano in organizacijsko delo v Slovenskem etnološkem društvu ter Ivanka in Janez Skubic iz Lanišča pri Škofljici za oživljanje, ohranjanje in javno prikazovanje pridelave ter predelave lanu.
Tokratno komisijo za podelitev nagrade in listin so sestavljali Marko Terseglav, Jelka Pšajd, Katalin Munda Hirnök in Tomaž Simetinger.
Priznanja, poimenovana po utemeljitelju etnologije kot znanosti
V Slovensko etnološko društvo so se leta 1975 povezali tukajšnji etnologi in kulturni antropologi. Od leta 1986 društvo tudi podeljuje stanovske nagrade, ki nosijo ime po enem prvih pobudnikov zbiranja etnološkega gradiva v Sloveniji Matiji Murku (1861–1952).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje