Skoraj 400 Judov iz Murske Sobote in Lendave so 26. aprila 1944 čez Hrvaško in Madžarsko odpeljali v taborišče Auschwitz-Birkenau, zato na ta dan zaznamujemo dan spomina na slovenske žrtve holokavsta.
Ob tej priložnosti so danes na judovskem pokopališču v Dolgi vasi položili vence, žrtvam holokavsta v Sloveniji so se pri tem poklonili predstavniki lokalnih in narodnostnih ustanov ter predstavniki Hrvaške, Madžarske in Izraela.
Nato so v Lendavi predstavili projekt Ne pozabi (Never Forget), ki je podprt z EU-sredstvi. Židovska občina Čakovec, ki je nosilka projekta, ga je pripravila v sodelovanju s Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor in lendavsko občino.
Spominjanje in opominjanje
Vodja oddelka za družbene dejavnosti Občine Lendava Tanja Šimonka je za Radio Slovenija povedala, da se naslov projekta Ne pozabi "nanaša seveda na spominjanje in opominjanje na holokavst, predvsem v smislu spodbujanja strpnosti in solidarnosti v EU-ju". Lokalne skupnosti pa zadnji dve oziroma tri desetletja skušajo na različne načine obuditi in ohraniti spomin na judovsko skupnost, ki jo v sodelovanju tako v spodnjem Podravju, Prekmurju in Medžimurju predstavlja pomembno nosilko razvoja v preteklosti. Enoletni projekt je vreden dobrih 76.500 evrov, je za Radio Slovenija še poročala Lidija Kosi.
Metka Bedrač iz Sinagoge Maribor je povedala, da je ta judovski kulturni center "edini javni zavod v Sloveniji, ki se specializirano ukvarja s področjem varstva judovske kulturne dediščine", pri čemer pa sodeluje tudi z drugimi organizacijami. V omenjenem projektu sodelujejo torej z Židovsko občino Čakovec in Občino Lendava.
Po besedah predstavnika iz Medžimurja Andreja Pala bodo skupaj poleg konferenc, delavnic in seminarjev ter razstav in koncertov postavili tudi več spominskih granitnih kock, t. i. spotikavcev. "Poleg tega bo Židovska občina Čakovec izdala publikacijo in posnela dokumentarni film o judih z območja Čakovca o njihovem vsesplošnem gospodarskem, kulturnem in družbenem prispevku," je povedal Pal. Dodal je še, da bodo vsi partnerji "vse leto izvajali projekte za ohranjanje spomina na žrtve, krepitev evropske zavesti, demokracije in spoštovanja človekovih pravic".
Kot je dodala Tanja Šimonka, projekt Ne pozabi "na mikroravni odpira tudi posmislek o tem, da ne smemo pozabiti, da so bile v preteklih treh desetletjih storjene številne geste, dejanja in projekti, ki so žlahtno dediščino tukaj živeče judovske skupnosti in njenih posameznikov iztrgali iz brezna pozabe".
Tlakovci spomina po vsej Evropi
Ob letošnjem spominskem dnevu so v Lendavi položili 16 spotikavcev, s katerimi so se poklonili osmim pripadnikom judovskih družin Deutsch, Pollak in Nadaj.
Spotikavci (nem. Stolpersteine) so večletna akcija v spomin na preganjanje Judov oziroma v spomin na judovske meščane, iztrgane iz svojih domov zaradi svojega rodu in odpeljane v koncentracijska taborišča po Evropi. Projekt je leta 1992 začel nemški umetnik Gunther Demnig, ki si je zamislil, da bi v spomin na te dogodke na pločnike pred stavbami z njihovim zadnjim naslovom namestili spotikavce. Gre za granitne kocke, prevlečene s slojem medenine in vgraviranimi osebnimi podatki posamezne žrtve.
Danes je mogoče na spotikavce naleteti v več kot 600 evropskih mestih, prve v Sloveniji so položili leta 2012 v Mariboru. Ob Lendavi in Mariboru jih najdemo tudi v Murski Soboti in Ljubljani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje