Koalicija namreč zagovarja združitev muzejev, medtem ko opozicija poziva vlado k vnovični vzpostavi samostojnega muzeja, posvečenega osamosvojitvi Slovenije. V NSi-ju so sicer predlagali sprejetje priporočila vladi za krepitev vrednot slovenske osamosvojitve, a jih je zavrnil že matični odbor za kulturo, zato DZ danes o njem ni odločal.
Poslanka NSi-ja Iva Dimic je v imenu predlagateljev poudarila, da v stranki trenutek osamosvojitve razumejo kot ključno dejanje v slovenski zgodovini, ki si zasluži posebno mesto. "Kako izraziti hvaležnost, spoštovanje in pieteto vsem, ki so dali življenje za samostojno Slovenijo? Kje in na kakšen način shranjevati in predstavljati zgodovinske vire iz obdobja osamosvojitve," se je vprašala poslanka. In ocenila, da je najprimernejše mesto za to zagotovo muzej, ki je bil posvečen izključno slovenski osamosvojitvi.
Dodala pa je, da muzej sam po sebi ne bo zadostoval, zato želijo spodbuditi širše poznavanje osamosvojitvenega obdobja in pozitiven odnos do osamosvojitve. Pri tem ima pomembno vlogo izobraževalni sistem, zato si v NSi-ju želijo, da bi otroci v osnovnih in srednjih šolah od osamosvojitvenih vsebin odnesli več. Zato stroki pri prenovi učnih načrtov predlagajo razmislek, kako to doseči, je še pojasnila Iva Dimic.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko (Levica) je odgovorila, da imamo v državi številne muzeje in druge ustanove, ki obdobje osamosvajanja kontinuirano raziskujejo in predstavljajo javnosti. Poudarila je, da je bil samostojni muzej ustanovljen brez resne strokovne analize, dolgoročne vizije in mimo opozoril strokovne javnosti. "Ponesrečena ustanovitev Muzeja slovenske osamosvojitve kaže na pomanjkanje razumevanja vloge muzejev v sodobni družbi, saj gre za poskus poseganja politike v avtonomno in strokovno delo muzejev," je opomnila ministrica.
Nadalje je predstavila tudi stališče ministrstva za vzgojo in izobraževanje, ki poudarja, da je za prenovo učnih načrtov pristojen Zavod RS za šolstvo. Z zadnjo prenovo je bil tako v osnovni šoli kot gimnaziji zgodovini Slovenije namenjen poseben tematski sklop. Ugotovitve analize učnega načrta so pokazale, da ta v veliki meri sledi potrebam učencev v sodobnem času, je še dodala Asta Vrečko.
Tudi sicer so v koalicijskih poslanskih skupinah podobnega mnenja. Martin Premk (Svoboda) je poudaril, da je bila ustanovitev Muzeja slovenske osamosvojitve "v resnici nestrokoven politično-ideološki projekt prejšnje vlade", saj imamo v državi že muzejsko mrežo, ki se ukvarja z obdobjem sodobne slovenske zgodovine. Tudi po njegovi oceni je znanje otrok o slovenski zgodovini zelo pomanjkljivo, a to so po njegovem mnenju vprašanja za zavod za šolstvo, za zgodovinsko in pedagoško stroko, zagotovo pa ne za politiko.
"Znova zahajamo v ideološke vode in delimo ljudi, raje se ozrimo v prihodnost," je razpravo ocenil Damijan Zrim (SD), ki je prav tako poudaril, da je prejšnja vlada muzej ustanovila brez razprave, vključitve strokovne javnosti in primernih prostorov. Opomnil je, da omenjeni muzej ni bil ukinjen, temveč združen z Muzejem novejše zgodovine, s čimer je vlada organizacijsko, kadrovsko in finančno okrepila javno službo, kar zagotavlja transparentno in kakovostno strokovno delo.
Po mnenju Mateja T. Vatovca (Levica) je bila ustanovitev muzeja osamosvojitve predvsem prikaz, "kako se ne sme vzpostavljati državnih institucij v tej državi". Poudaril je, da domoljubja ne bomo spodbudili s posegi v šolske kurikule. "Pripadnosti in nekakšne narodne identitete ter zavesti pri mladih ne bomo spodbujali s postavljanjem nekakšnih spomenikov. Muzej, kot je bil postavljen v času prejšnje vlade, je bil spomenik točno določenim osebam, po svoje je šlo za nekakšno potvarjanje zgodovine," je še dejal.
V SDS-u pa po drugi strani "z začudenjem spremljajo, kako podcenjujoče in lahkotno vlada ukinja Muzej slovenske osamosvojitve, ki zaznamuje spomin na nastanek lastne države", je dejal poslanec Anton Šturbej iz vrst te stranke. Poudaril je, da je slovenska osamosvojitev "tista temeljna vrednota naroda, s katero se lahko identificiramo vsi Slovenci, ne glede na ideologijo, in si zasluži, da jo tudi tako obvarujemo". V SDS-u zato pozivajo vlado, naj znova vzpostavi samostojen muzej, namenjen izključno osamosvojitvi Slovenije.
Jožef Horvat (NSi) je ocenil, da je bila današnja razprava odgovor na "resnično brutalno provokacijo vlade z odločitvijo o ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve". Po njegovih besedah danes govorijo o kulturi spominjanja. "Kakšna je to kultura spominjanja, ki z ukinitvijo Muzeja slovenske osamosvojitve deli narod," se je vprašal. "Vtis je, da je samo še vprašanje časa, kdaj bo nekdo od vlade povedal, da je bila tudi slovenska osamosvojitev stvar stroke," je še poudaril Horvat.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje