Ob jubileju med drugim načrtujejo postavitev nove stalne razstave Človek in čas ter izid monografije o muzeju. Z razstavo in zbirkami bodo gostovali tudi v tujini.
Najprej bo na vrsti Belo zlato: zgodbe o bombažu, razstava, ki jo pripravljajo v sklopu evropskega projekta Etnografski muzeji in muzeji svetovnih kultur kot prostori skrbi. Temeljila bo na muzejskih zbirkah iz Indije in Toga ter ponudila vpogled v aktualne izzive pridelovalcev bombaža v obeh državah.
Slovenski kulturni praznik bo v SEM-u že tradicionalno minil v znamenju pusta, ki mu bodo posvetili priložnostno razstavo. Letos bodo predstavili Vrbišce šjme, tradicionalno pustno skupino iz vasi Vrbica pri Ilirski Bistrici, ter njena najbolj prepoznavna in po nastanku najstarejša lika – beli in črni lovec.
V zbirki fototeke SEM bodo izbrskali gradivo za dve razstavi. Prva bo predstavila delo etnologov na terenu, kako so Orlove ekipe v 50. letih preteklega stoletja načrtno zbirale gradivo na terenu po Sloveniji. Druga bo posvečena dediščini starih kultur Sredozemlja s poudarkom na Egiptu. Na ogled bodo fotografije, ki jih je na študijskih potovanjih posnel egiptolog Günther Hölb in so del obsežne donacije muzeju.
Sredi leta bodo odprli novo stalno razstavo Človek in čas, ki bo osvetljevala razmerje med človekom in časom s poudarkom na človekovem odnosu do časa, ki vpliva na način življenja ljudi v različnih obdobjih, družbenih in kulturnih okoliščinah. Odpirala bo vprašanja dojemanja, občutenja, strukturiranja in merjenja časa, njegovih prostorskih odsevov, biološkega in biografskega časa, cikličnega časa naravnih ritmov, pa tudi delovnega časa, prostega časa in prazničnega časa.
Ob stoletnici muzeja
Z razstavo in spremljevalnim programom bo predstavljena širina pojma čas, ki ga živimo linearno in ciklično kot naravna in kulturna bitja tako univerzalno kot tudi vsak na svoj način. Poseben sklop bo namenjen muzejskemu času, prikazu stoletnega delovanja in poslanstvu SEM-a med letoma 1923 in 2023, na katerem bo izpostavljenih sto predmetov iz zbirk muzeja.
Praznično leto bo potekalo pod sloganom SEM 100 let: Praznujmo skupaj!.
Osrednji dogodek pripravljajo v juniju, ko bodo na ploščadi pred muzejem in v muzeju pripravili kulturni program za najširšo javnost s koncertom in instalacijo ter dnevom odprtih vrat s prostim vstopom.
V drugi polovici leta bodo gostili razstavo, ki bo skozi fotografsko gradivo predstavila nesnovno kulturno dediščino Španije, ter razstavo poljskih jaslic. Konec leta pa bo v SEM-u gostovala razstava Trienale rokodelstva – razstava sodobnih in inovativnih rokodelskih izdelkov na temeljih bogate kulturne dediščine Slovenije, ki je rezultat javnega poziva in medpartnerskega sodelovanja.
Kot koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine bo SEM zaznamoval tudi 20-letnico nastanka Unescove konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine.
V spremljevalnem programu Frankfurtskega knjižnega sejma
Muzej čaka tudi nekaj gostovanj. Med drugim bo SEM del spremljevalnega programa Frankfurtskega knjižnega sejma, saj bo v berlinskem Muzeju evropskih kultur, skupaj s Čebelarskim muzejem iz Radovljice, sodeloval pri pripravi razstave Brenčeča Slovenija, s panojsko razstavo SEM 100 let pa se bo predstavil v prestolnici na Krakovskem nasipu.
V SEM-u nadaljujejo tudi razstavni cikel gostovanj Na obisku doma, v sklopu katerega bodo s panojsko razstavo ob 70-letnici etnološke raziskave v Bovcu in okolici gostovali prav tam. Poleg tega pripravljajo gostujočo virtualno razstavo La Doctora, posvečeno raziskovalki slovenskega rodu Branislavi Sušnik, ki bo gostovala v Etnografskem muzeju Andres Barbero Asuncion v Paragvaju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje