Vest je za Primorski dnevnik potrdila Simonetta Bonomi, direktorica Zavoda za varstvo kulturne dediščine za Furlanijo - Julijsko krajino.
Zavod je lani avgusta sprožil postopek za priznanje kulturnega pomena spomenika bazoviškim junakom. Z dodelitvijo tega statusa se je vzpostavila podlaga, da bi v prihodnje lahko postal spomenik državnega pomena.
To je tudi želja odbora za proslavo bazoviških junakov pri Narodni in študijski knjižnici v Trstu. Odbor si skupaj z obema krovnima organizacijama slovenske manjšine v Italiji prizadeva še za rehabilitacijo bazoviških junakov, ki v Italiji uradno še vedno veljajo za teroriste. Ker je bazoviške junake obsodilo hitro sodišče, bo postopek dolgotrajen. Za zadevo je namreč pristojno vojaško sodišče, pred katerim je ponovitev postopka in rehabilitacijo težko doseči, ocenjujejo pri odboru.
Štirje bazoviški junaki veljajo za simbol nasprotovanja in upora fašističnemu režimu in ideologiji ter za junake svobodne Evrope, zgrajene na temeljih antifašizma.
Člane tajne antifašistične organizacije – Borba Ferda Bidovca, Zvonimirja Miloša, Franja Marušiča in Alojza Valenčiča – so na podlagi sodbe italijanskega fašističnega sodišča na gmajni pri Bazovici ustrelili 6. septembra 1930.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje