Napoved nove pogodbe z BP-jem in prenove prihaja po težkem obdobju za eno najbolj mednarodno priznanih kulturnih ustanov v Združenem kraljestvu. 57 milijonov vredna pogodba, ki bo muzeju omogočila obsežno prenovo prostorov, ni bila pričakovana. BP sicer sponzorira Britanski muzej že od leta 1996, ampak se je zadnja pogodba med partnerjema iztekla februarja lani in ni bilo jasno, ali bodo pogodbo znova sklenili. Okoljevarstveniki so že razglasili zmago, a kot kaže, sta se partnerja pogodila za naslednjih 10 let, zato napovedujejo, da dejavnosti ne bodo prekinili.
57 milijonov evrov vreden pakt s svetovnim onesnaževalcem v turbulentnem letu muzeja
Britanski muzej je letos pretresla afera, ki še vedno odmeva v medijih, saj še vedno poteka obsežna preiskava. Avgusta je muzej javnost obvestil, da so iz njegove zbirke izginili številni predmeti, ampak se je pozneje izkazalo, da je pogrešanih kar 2000 predmetov. Vodstvo Britanskega muzeja meni, da jih je ukradel višji muzejski kustos Peter Higgs, ki je v preteklosti sicer zanikal kakršno koli krivdo. Zaradi afere sta odstopila tako direktor muzeja, Nemec Hartwig Fischer, kot njegov namestnik Jonathan Williams.
Prav tako se je muzej znašel sredi diplomatskega spora med Grčijo in Združenim kraljestvom zaradi partenonskih marmorjev, znanih tudi pod imenom Elginovi marmorji, ki jih je na začetku 19. stoletja iz antičnega templja Partenon v Atenah odnesel britanski diplomat Thomas Bruce. Spor se je poglobil, ko je britanski premier Rishi Sunak pretekli mesec zavrnil srečanje z grškim premierjem Kiriakosom Micotakisom, ko je ta primerjal odtujitev marmorjev z rezanjem Mone Lize na pol.
Nov arheološki raziskovalni objekt, prenova energetskega centra, prenova 7000 kvadratnih metrov galerijskega prostora
Prenova sicer prinaša potreben sveženj sredstev za obsežno prenovo starih prostorov muzeja. S prenovo želijo omogočiti, da bo muzejska zbirka na voljo "generacijam, ki prihajajo". V muzeju pristojen za prenovo Charlie Mayfield je povedal, da je Britanski muzej ena največjih in najbolj obiskanih kulturnih ustanov na svetu, a so nekatere njegove stavbe stare več kot 200 let in jih je nujno treba prenoviti. “Naslednje leto bomo začeli proces popolne prenove naše starajoče se energetske infrastrukture in njene zamenjave z najsodobnejšimi objekti, ki bodo dramatično zmanjšali naš ogljični odtis,” je dejal Mayfield.
V prvi fazi načrtov prenove nameravajo junija prihodnje leto odpreti nov arheološki raziskovalni objekt. Tam bodo domovali predmeti od redkih perujskih tkanin do ohranjenih prstnih odtisov na 5000 let starih jelenjih kosteh s ciljem ponuditi "radikalno drugačen pristop k shranjevanju muzejskih zbirk", obenem pa omogočiti raziskovanje in študij tako akademikom kot tudi javnosti.
Načrtovan je tudi nov energetski center, ki bo muzeju omogočil "postopno opustitev" uporabe fosilnih goriv, ki jih bodo nadomestili z zelenimi tehnologijami. Za pomlad 2024 so tudi napovedali mednarodni arhitekturni natečaj za prenovo več kot 7000 kvadratnih metrov galerijskega prostora. Razpis bo osredinjen na Zahodno krilo, kjer so trenutno zbirke antičnega Egipta, Grčije in Rima.
Narodna galerija portretov, galerija Tate in londonska kraljeva opera so v zadnjih letih opustile sponzorstvo BP-ja
Muzej je bil leta prizorišče protestov, in čeprav so protestniki upali, da se bo muzej zgledoval po drugih nacionalnih institucijah, ki so prekinile sponzorstvo z BP-jem, se bo to vseeno nadaljevalo. Letos junija je muzej portalu Guardian neuradno sporočil, da po izteku zadnje petletne pogodbe februarja lani naj ne bi bilo drugih razstav ali dejavnosti, ki bi jih sponzoriral BP. Zdelo se je, da so prizadevanja okoljevarstvenikov, ki že 27 let nasprotujejo temu korporativnemu sponzorstvu, končno uresničena.
Pogodbo z BP-jem so označili kot pakt "brez občutka". Doug Parr, britanski direktor Greenpeacea, je ob podpisu zapisal: "Svet umetnosti in kulture vztrajno prekinja vezi z velikimi naftnimi družbami, potem ko je spoznal koristno vlogo, ki jo igrajo pri čiščenju svoje podobe, ki uničuje podnebje. Kljub temu se je BP vrnil v Britanski muzej z nečim, kar mora biti zagotovo ena največjih, najdrznejših sponzorskih pogodb za zelenaštvo, kar jih je sektor kdaj videl."
Tiskovni predstavnik Britanskega muzeja je bil jasen: muzej nujno potrebuje prenovo, in "da bi lahko dosegli to obsežno modernizacijo, moramo upoštevati korporativne in zasebne donacije". Naftna družba BP nasprotno ne izraža nobenega obžalovanja in poudarja, da bodo ohranjali muzej dostopen vsem. BP je bil vse do pred kratkim eden največjih podpornikov umetnosti v Združenem kraljestvu. Med večjimi muzeji in umetniškimi institucijami sodelovanje z BP-jem ohranja le še muzej za znanost, podjetje sponzorira muzejsko akademijo za izobraževanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje