V Zasavju se poklanjajo lutkam, predmetom, ki jim lutkar s svojo domišljijo in inovativnostjo vdahne življenje. Foto: MMC RTV SLO
V Zasavju se poklanjajo lutkam, predmetom, ki jim lutkar s svojo domišljijo in inovativnostjo vdahne življenje. Foto: MMC RTV SLO

Lutkovno gledališče so 1947 ustanovili vajenci obrtne nadaljevalne šole, vsi zaposleni pri rudniku. Večino prihodnjih trideset let je gledališče vodil režiser Vili Kohne. Lutkarji so postavili gledališče z vsem, kar sodi zraven in sami izdelovali lutke, kostume pa so šivale šivilje iz tamkajšnje šiviljske zadruge. Glavne marionete so bile delo kiparja Lojzeta Lavriča in kiparja Antona Jezovška, z njimi pa so nastopali doma in gostovali po Sloveniji.

Leta 1977 so prenehali delovati in lutke so pospravili v Konzum. Sledilo je rušenje Konzuma in s tem uničenje inštrumentarija in opreme, pred dvema letoma pa so se lutkarji znova zbrali. Po dolgih letih premora je na lutke, ki so bile v precej slabem stanju, naključno naletela Jana Mlakar Adamič, kustosinja Zasavskega muzeja v Trbovljah. Z izzivom restavracije lutk se je soočil kipar in restavrator Miran Prodnik, spodoben videz od moljev požrtim kostumom pa je povrnila aranžerka Mojca Starman. Jana Mlakar Adamič pa je v tem času z brskanjem po arhivih zbrala gradivo za stalno zbirko Lutk in lutkarjev v hrastniškem muzeju in tako ohranila bogato kulturno dediščino lutkarstva v Zasavskih Revirjih.

Del stalne razstave Lutke in lutkarji so postavili ob fotografsko razstavo Andreja Blatnika Knapovske marionete. Fotografije predstavljajo obsežen ciklus, ki imajo poleg likovno-estetske tudi sociološko-etnografsko razsežnost.

V okviru Dnevov lutk se bodo v Delavskem domu Trbovlje tako predstavili Lutkovna sekcija Hrastnik s predstavo Jurček zdravnik (7. 10. ob 10.00) in Rdeča Kapica (8. 10. ob 10.00) ter Lutkovna skupina Lučka iz Trbovelj s predstavo Medvedkova duda (9. 10.).