Kot še pravi direktorica Judit Zagorec Csuka, se vloga dvorane skozi dve desetletji ni spremenila, temveč ostaja zvesta osnovnemu poslanstvu – promoviranju umetnosti in kulture tako v Lendavi kot tudi onkraj državnih meja.

Gledališka in koncertna dvorana Lendava. Foto: BoBo/Borut Živulović
Gledališka in koncertna dvorana Lendava. Foto: BoBo/Borut Živulović

Dvorana je od svojega nastanka gostila že skoraj 2500 prireditev, z leti pa se število dogodkov še povečuje – leta 2004 je bilo v dvorani 56 prireditev, medtem ko so lani izvedli 168 prireditev. V dvorani ponujajo širok program, od gledaliških predstav, koncertov, filmskih projekcij, plesnih dogodkov in prireditev za otroke do dogodkov ob občinskih in državnih praznikih.

"Vloga te dvorane ni le zadovoljevanje kulturnih potreb ljudi v Lendavi, temveč tudi prebivalstva širše v Pomurju in v obmejnih regijah Madžarske. Kulturna ponudba, ki jo ustvarjamo, bogati življenja številnih, saj se skozi leta povečuje število prireditev in obiskovalcev," poudarja. Lani so jih tako našteli 30.000.

Mojstrovina arhitekta Makovcza
Posebej je opozorila na medkulturno razsežnost delovanja dvorane, ki se osredotoča na povezovanje različnih narodnosti, manjšin in etničnih skupnosti, zlasti na področju dvojezičnosti in multikulturnosti: "Vizija dvorane temelji na medkulturnem povezovanju, saj tukaj izvajamo predstave v slovenskem in madžarskem jeziku, s čimer krepimo sodelovanje in medsebojno razumevanje med obema narodoma." Po njenih besedah je dvorana mednarodno prepoznana tudi zaradi arhitekturne zasnove, saj je bila zgrajena po načrtih svetovno znanega arhitekta Imreja Makovcza.

Razstava ob jubileju. Foto: Gledališka in koncertna dvorana Lendava
Razstava ob jubileju. Foto: Gledališka in koncertna dvorana Lendava

Tudi župan Janez Magyar je v nagovoru ob slovesnosti poudaril arhitekturno in kulturno vrednost stavbe: "Gledališka in koncertna dvorana je mojstrovina arhitekta Makovcza in srce kulturnega življenja naše občine." Dodal je, da je Občina Lendava v zadnjih dveh letih namenila več kot 155 tisoč evrov za obnovo in posodobitev dvorane.

Prostor medkulturnega sožitja
Slavnostna govornica ob praznovanju 20-letnice, umetnica in profesorica na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru Sabina Šinko, je prav tako poudarila medkulturni pomen dvorane: "Ta prostor že dvajset let služi kot prostor umetnosti in kulture, kot prostor medkulturnega sožitja, ki je iz nas pogosto naredil boljšega človeka."