Vlada argentinskega predsednika Javierja Mileia namerava po decembrskem preoblikovanju ministrstva za kulturo v prihodnjih mesecih zmanjšati število zaposlenih v javni upravi za od 15 do 20 odstotkov, s čimer si prizadeva za stabilizacijo fiskalne krize v državi in odpravo korupcije. Poleg tega se je po poročanju portala The Art Newspaper zatekla k ukinjanju kulturnih institucij, kot je Instituto Nacional de Cine y Artes Audiovisuales (INCAA), zaslužen za produkcijo argentinskih filmov. Pričakuje se, da se bo število filmov, ki nastanejo z državno podporo, drastično zmanjšalo s sedanjega povprečja, ki znaša okvirno 200 filmov letno.
Ukinitev filmskega inštituta bo okrnil argentinski film
Fernando M. Peña, direktor filmskega programa v Muzeju latinskoameriške umetnosti v Buenos Airesu, kjer v sodelovanju z INCAA-jem deluje bogat filmski program, je dejal, da bo njihov filmski program zelo okrnjen. Muzej je zadnjih 20 let premierno predvajal od dve do štiri premiere argentinskih filmov na mesec, njihovo občinstvo pa bo zdaj izgubilo.
Argentinsko in svetovno filmsko skupnost je pretreslo tudi sporočilo za javnost v povezavi z ukinitvijo INCAA-ja, ki ga je izdalo novoustanovljeno ministrstvo za človeški kapital, v katerem je zapisalo, da je "čas, ko so se filmski festivali financirali z lakoto tisočev otrok, minil". Ob tem je napovedala še več podobnih ukrepov v kulturnem sektorju na račun vladne zaveze k ničelnemu proračunskemu primanjkljaju.
Odpustili 120 delavcev nacionalne knjižnice
Marca je vlada odredila tudi odpustitev 120 od 900 uslužbencev Biblioteca Nacional Mariano Morena, osrednje podružnice argentinske nacionalne knjižnice, ti so bili prek elektronske pošte obveščeni, da njihove pogodbe ne bodo podaljšane. V izjavi ob odpustitvi jim je pisalo, da je celoten delavski razred v procesu preoblikovanja in podvržen prilagajanju prenosa dohodka v korist poslovnih manjšin.
Kako bodo Mileievi varčevalni ukrepi vplivali na druge argentinske muzeje in ustanove, še ni znano. Nekatere najvidnejše umetnostne ustanove v državi, kot je Muzej sodobne umetnosti v Buenos Airesu, se financirajo zasebno ali pa prejemajo sredstva predvsem iz občinskih, in ne državnega proračuna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje