Nekaj ur pred pozivom generalnega sekretarja ZN-ja je potrebo po zaščiti arheoloških najdišč izrazil iraški minister za turizem Adel Fahad al Šeršab in mednarodno koalicijo pod vodstvom ZDA pozval k izvajanju zračnih napadov na skrajneže, ki z namernimi akcijami uničujejo spomenike. "Nebo ni v rokah Iračanov, zato mora mednarodna skupnost ukrepati s sredstvi, ki jih ima," je dejal novinarjem v Bagdadu.
Pripadniki Islamske države so v zadnjih tednih uničili več pomembnih arheoloških najdišč na severu Iraka. V nedeljo so pustošili na ostankih antičnega mesta Dur Šarukin, ki ga je leta 717 pred našim štetjem kot asirsko prestolnico ustanovil kralj Sargon II. Ostanki mesta, ki ležijo blizu Mosula, so znani predvsem po izjemnih kamnitih reliefih.
Pustošenje po Nimrudu in Hatri
Kot je pred nedavnim sporočila iraška vlada, so skrajneži Islamske države pustošili tudi po antičnem mestu Nimrud in uresničili strahove arheologov ter se spravili na Hatro. Z Unescom zaščiteno dediščino so uničevali z eksplozivom in buldožerji. Pred tem so se džihadisti IS-ja spravili tudi nad tri tisoč let stare ostanke asirske civilizacije v muzeju v Mosulu ter objavili posnetek uničevanja, medtem ko so v mosulski knjižnici uničili skoraj 113 tisoč rokopisov in knjig. Arheologi uničevanje primerjajo s tistim leta 2001, ko so talibani v Bamijanu v Afganistanu uničevali kipe Bud iz 6. stoletja pr. n. št. Kot so se skrajneži izrekli v videoposnetkih, artefakte uničujejo, ker gre za spomenike politeističnih idolov, ki so v nasprotju z islamom.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje