Letošnji festival Bobri, ki bo med 16. marcem in 6. aprilom, prinaša gledališke, filmske, plesne, pripovedovalske, glasbene predstave, delavnice in vodstva ter druge prireditve.
Program Bobrov je sestavljen tako iz prireditev, ki so že na ogled na rednem programu gledališč, kinodvoran oziroma drugih zavodov, ki pripravljajo program za otroke in mlade, kakor tudi iz novosti. Z mislijo na festival in njegovo temo so zasnovani tudi številne delavnice, vodstva in druge dejavnosti.
Prirediteljica festivala je Mestna občina Ljubljana (MOL), izvršni producent Slovensko mladinsko gledališče (SMG), koproducent pa Kinodvor. Po besedah direktorja gledališča Tiborja Miheliča Syeda ne gre zgolj za festival, ki bi skušal vzgajati prihodnje nove odjemalce kulture, temveč želi vzgajati mlade skozi kulturo in graditi analogne skupnosti. Vodja oddelka za kulturo na MOL-u Mateja Demšič pa je izrazila upanje, da mlade vzgajajo v bolj kritične in ustvarjalne ljudi, ki bodo razumeli drugačnost in bodo samozavestni.
Naveza s Pripovedovalskim in Kavč festivalom
Kot je povedala programska vodja in koordinatorica festivala Tadeja Pungerčar, bodo v skladu s temo letošnjega festivala pod drobnogled vzeli, kako pomembni so pri povezovanju in grajenju skupnosti ljubeznivost, sočutje, občutljivost, empatija in uvidevnost, posebno pozornost bodo namenili umetnosti kot enemu od sredstev za povezovanje.
Bobri programsko sodelujejo s festivali, ki potekajo v istem obdobju. Letos sta to Pripovedovalski festival, ki se je začel 15. marca, in Kavč festival, ki se začne 18. marca. V Cankarjevem domu si bo mogoče ogledati pripovedovalsko predstavo Dekle, obljubljeno soncu, na igrišču Športnega društva Tabor bo nastopila mednarodna glasbena zasedba Fekete Seretlek, na odru Kina Šiška pa bo nastopila francoska skupina Noflipe.
Dogajanje bodo tudi letos obogatile predstave iz tujine. V Centru kulture Španski borci bo na ogled plesna predstava Mikrosvetovi iz Slovaške, v Plesnem teatru Ljubljana bo gostovala predstava Tok tok tok iz Francije v režiji slovenske ustvarjalke Mateje Bizjak Petit. V goste iz Maribora pa so povabili nagrajeno gledališko predstavo Alma: Popotne skice gospodične A. in lutkovni kabaret Čuk na palici.
Medgeneracijska Bobrova izmenjevalnica misli
Izpostaviti velja tudi nekatera nova prizorišča festivala: igrišče športnega društva Tabor in Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT) ter kavarno v Cukrarni. Strokovna sodelavka za program Tjaša Bertoncelj pa je med novostmi izpostavila Bobrovo izmenjevalnico misli. Na 15 prizoriščih festivala bodo namreč stali nabiralniki s praznimi karticami, na katere bodo lahko obiskovalci zapisali poljubno misel in jo poslali neznanemu naslovniku. Na koncu projekta bodo najboljše misli zbrali v e-knjižici in jih objavili na družbenih omrežjih.
Tudi letošnji festival bo spremljal delovni zvezek Bobrov dnevnik, v Mestni knjižnici Ljubljana, Pionirska - center za mladinsko književnost in knjižničarstvo pa so pripravili obsežen seznam kakovostnih knjig, ki tako ali drugače spregovorijo o tematiki 16. Bobrov.
Drobtine iz mišje doline za sklep letošnjih Bobrov
Zaključek festivala Bobri bo že tradicionalno v Kinu Šiška s premiero koncerta Drobtine iz mišje doline, na katerem bo ob pripovedovalki Anji Štefan nastopilo 13 glasbenikov. Producentka dogodka je Laura Zafred v sodelovanju z Lutkovnim gledališčem Maribor (LGM) in Mladinsko knjigo, pod okriljem katere so Drobtine iz mišje doline Anje Štefan izšle v knjižni obliki.
Kot še poudarjajo organizatorji, bo v Ljubljani, kjer je daleč največ festivalskih prizorišč, 62 producentov pripravilo 140 dogodkov, ki se jih bo lahko udeležilo več kot 13.000 obiskovalcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje