Kulturne izkaznice ali boni za kulturo, ki jih mladi prejmejo ob polnoletnosti, očitno postajajo vse bolj priljubljeni. Na nedavnem pogovoru z dijaki in kulturniki v Leipzigu je nemška ministrica za kulturo Claudia Roth celo razkrila, da obstaja veliko zanimanje za uvedbo kulturne izkaznice na evropski ravni za vse. Bodo torej tudi mladi Slovenci in Slovenke ob polnoletnosti prejeli bon za knjige, filme, koncerte in podobne prireditve?
Za zdaj kulturni boni ostajajo na nacionalni ravni
To zamisel poganjajo spodbudni podatki trenutno štirih nacionalnih programov, ki s tovrstnimi boni spodbujajo kulturno udejstvovanje med mladimi z namenom podpore kulturnega sektorja. Prva je Italija leta 2016 uvedla aplikacijo 18App/Bonus Cultura, s katero polnoletnim nameni 500 evrov za nakup kulturnih dobrin in dejavnosti. Sledila je Francija, ki je leta 2021 uvedla Pass Culture, ki osebam, starim od 15 do 18 let, z mobilno aplikacijo zagotavlja od 20 do 300 evrov. Španija je leto pozneje uvedla Bono Cultural Joven, ki 18-letnikom omogoča nakup kulturnih izdelkov in doživetij z bonom v vrednosti 400 evrov. Kot zadnja je Nemčija lani po francoskem zgledu uvedla KulturPass ali t. i. kulturno izkaznico, s katerim 18-letnikom so prek aplikacije namenili 200 evrov, s 1. marcem 2024 pa so ta znesek za naslednjih 750.000 polnoletnikov zaradi finančne stiske prepolovili.
Po navedbah Claudie Roth je program v Nemčiji presegel njena pričakovanja
Nemška vlada je kulturno izkaznico uvedla lani, ko so rojeni leta 2005 ob dopolnjenem 18. rojstnem dnevu prejeli 200 evrov dobroimetja, ki ga lahko porabijo za vstopnice, knjige, zgoščenke, plošče in še marsikaj drugega do konca leta 2024. Če je 750.000 polnoletnih lani junija prejelo 200 evrov pomeni, da bi morala nemška vlada programu nameniti največ 150 milijonov evrov.
Doslej je po navedbah Claudie Roth bon aktivirala slaba polovica mladih in porabila naj bi po njihovih podatkih več kot polovico svojega zneska (januarja letos 22 milijonov evrov). "Več kot 330.000 mladih po vsej Nemčiji, ki so uporabili kulturno izkaznico, je od junija lani v knjigarnah kupilo več kot 850.000 knjig," je navedla ministrica, da so mladi z izkaznico obiskali kinematografe skoraj 480.000-krat. Veliko manj, 160.000 polnoletnikov, je svojo kulturno izkaznico uporabilo za koncerte in gledališke predstave, samo 11.000 pa za obisk muzejev ali parkov. "Resnično zelo, zelo, zelo pozitivno ocenjujem kulturno izkaznico," je dejala ministrica januarja letos in dodala, da je bila uvedba ponudbe po francoskem vzoru velik uspeh.
Italija uvaja temeljito prenovo svojega priljubljenega kulturnega bona
V Italiji, kjer so prvi uvedli tovrsten program, bodo 18App letos prenovili, navaja portal Publishing Perspectives Kulturni bon bosta zamenjala dva ločena (vendar združljiva) programa, Carta Cultura Giovani in Carta del Merito. Njuna skupna vrednost se sicer zvišuje na 1000 evrov, a je vezana na eni strani na ISEE, kazalnik ekonomskega položaja družine, ki kot merilo upošteva dohodek gospodinjstva, na drugi strani pa je povezan z dosežki polnoletnikov v šoli.
Poudariti velja, da vlada Giorgie Meloni s tem uvaja pomembno razliko. 18App je osem let veljal kot univerzalen program za dostop do kulture, namenjen vsem, ki so v preteklem letu dopolnili 18 let in prebivajo v Italiji ali imajo dovoljenje za prebivanje. Carta Cultura predpostavlja, da je ovira, ki mladim preprečuje dostop do kulture, predvsem ekonomska. 18-letnik bo do tega bona upravičen le, če je gospodinjstvo, v katerem živi, v letu dni zaslužilo manj kot 35.000 evrov. Carta del Merito pa vzpostavlja mehanizem nagrajevanja, namenjen tistim, ki so v zadnjem letniku srednje šole dosegli najvišje ocene. Ta mehanizem pa ne upošteva razlik med severom in jugom Italije in stanjem v šolah, ki so na jugu v neprimerno slabšem stanju.
Poleg tega bo uveljavljanje do upravičenosti kulturnih bonov potekalo ob različnih časih, kar bo lahko vodilo do zmanjšanja zanimanja zanje. Kljub uspešnemu programu 18App, ki je krepko dvignil zanimanje za branje, saj so izdatki za knjige prek aplikacije 18App v zadnjih letih znašali približno 130 milijonov evrov – približno 7 ali 8 odstotkov celotnega italijanskega trgovinskega založniškega trga – bo trenutna vlada znižala znesek za program Carta Cultura in Carta del Merito z 230 milijonov evrov na 190 milijonov evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje