Na področju ljubljanske zgradbe Kolizej namreč investitor želi zgraditi novo, sodobno 25-nadstropno zgradbo, kar je sprožilo vrsto polemik. Kolizej ima namreč status kulturnega spomenika, Prelovšek pa tudi poudarja, da je ob upoštevanju odloka o razglasitvi spomenikov naravne in kulturne dediščine na območju občine Ljubljana Center med Aškerčevo, Tivolsko in Slovensko cesto poseg v stavbo nedopusten.
Skrb za zaščitene objekte
Predstavnik ministrstva je še dejal, da je ta odlok dokončen in ga kakršen koli nov zakon, ki bi bil sprejet na tem področju, ne more spremeniti. Poleg tega pa obstaja odlok o postopkih urbanističnega plana, ki določa, da je kupec spomeniško zaščitene stavbe po zakonu obvezan zanjo skrbeti v skladu z zakonskimi določili in spomeniškimi smernicami.
Prelovšek je Kolizej označil za prvi večnamenski objekt v Ljubljani, ki je preživel in doživel marsikaj (v njem so bile vojašnica, konjušnice, pekarna, kavarna, stanovanja, v Kolizeju so prirejali srečanja kulturnikov, ...) in je pomemben del kulturne zgodovine mesta.
Novogradnja odpisana?
Sicer je investitor za rešitev problema naredil tudi razpis, na katerem so zmagali nizozemski arhitekti iz biroja Neutelings Riedijk Architects, ki ga je Prelovšek označil za nelegalnega in kot takega nezavezujočega. Rezultati razpisa, tako Prelovšek, so lahko preizkus tega, kaj bi se na območju dalo narediti, nikakor pa ne odločajo o tem, ali je to tudi dovoljeno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje