Vendar kljub nenehnim težavam pri projektu Evropske prestolnice kulture programski direktor Zavoda Maribor - EPK 2012 Mitja Čander, ki mora s sodelavci dokončni program EPK svetu in drugim organom zavoda predložiti do konca septembra, nato pa ga predstaviti javnosti, ostaja optimističen. Kot je povedal, to pomeni, da bi morale biti neznanke v omenjeni enačbi, tako prostorske kot tudi finančne, rešene.
Za rešitev vprašanj glede prizorišč največ deset dni časa
Odprta vprašanja glede prizorišč morajo biti rešena v najkrajšem možnem času in Čander pričakuje, da se bo to rešilo najkasneje v desetih dneh, kajti le na ta način bodo lahko dokončno sprogramirali dogajanje na določenih lokacijah. Največ težav imajo z osrednjim prizoriščem umetniškega sklopa, poimenovanim Terminal 12, po Čandrovih besedah pa trenutno zelo resno računajo na lokacijo nekdanje Tovarne vozil in toplotne tehnike (TVT) Boris Kidrič, pri čemer upa, da bodo dogovori med univerzo in mestom zelo hitro konkretizirani in da bodo lahko začeli zadeve otipljiveje načrtovati.
Kot pravi, ima lokacija TVT več prednosti in več sporočil, saj gre za revitalizacijo industrijske dediščine in za simbolno pomemben objekt. Tudi v Mariboru si po vzoru drugih evropskih mest, ki revitalizirajo industrijsko dediščino in jo spreminjajo v prizorišča za kulturna dogajanja, želijo podobne zgodbe, še dodaja.
Čakanje na odgovor vlade o financiranju
Odprta ostajajo tudi vprašanja, povezana s financiranjem, saj še vedno niso prejeli odgovora vlade, ali lahko pričakujejo dodatna sredstva za projekt tudi iz drugih resorjev, ne le iz kulturnega, ki je doslej zagotovil 15 milijonov evrov. V zavodu namreč pričakujejo, da bodo vsaj še dva milijona evrov pridobili iz drugih virov, saj se izrazito ukvarjajo tudi z drugimi tematikami, ne le s kulturo.
Manjka še podpis Murske Sobote
Nekaj zapletov je še s partnerskim mestom, Mursko Soboto, ki še ni podpisala pogodbe o partnerstvu, rok za to pa je 1. september. Murskosoboški mestni svet je sprejel sklep, s katerim pogojujejo podpis pogodbe z investicijami, ki naj bi jih mesto pridobilo od države, ob tem pa je Čander poudaril, da je zavod zadolžen za pripravo programa, ne pa za investicije.
Prizadevanja Murske Sobote glede infrastrukture v zavodu podpirajo in si želijo, da bi mesto in celotno Prekmurje bilo del "tako pomembne zgodbe", je dejal Čander in omenil, da bodo o sodelovanju Murske Sobote pri projektu razpravljali tudi na torkovi seji sveta zavoda.
Zadeve se umirjajo in urejajo
Občutki Mitje Čandra pred začetkom leta 2012 so, kot pravi, vedno boljši, vsaj v primerjavi z vsem, kar se je dogajalo. Ugotavlja, da se zadeve umirjajo in urejajo. "Sam sem optimist, verjamem, da bo Maribor drugo leto ne samo korektna, ampak zelo zanimiva prestolnica kulture," pravi programski direktor, ki mu kljub spremljajočim težavam ni žal, da je prevzel programsko vodenje projekta EPK.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje