

Med drugim bo mogoče prisluhniti Jurčičevim delom, in sicer v obliki gledališča kamišibaj, vsak obiskovalec pa si bo lahko ogledal tudi film, ki prikazuje Jurčičevo življenje in ustvarjanje.
Letošnje leto je vlada razglasila za Jurčičevo leto, ki ga bodo zaznamovali z vrsto dogodkov po vsej Sloveniji, med drugim se obeta tudi simpozij, ki ga pripravljata Cankarjev dom in Filozofska fakulteta v Ljubljani.
Interaktivna Jurčičeva pot
Kot so poudarili na zavodu Prijetno domače, je Jurčičeva pot od Višnje Gore, kamor je hodil v šolo, do njegove rojstne Muljave od letos opremljena s točkami, na katerih lahko obiskovalci nekaj pisateljevih zgodb doživijo interaktivno.
Za interpretacijo odlomkov Jurčičevih najbolj znanih del so poskrbeli znani slovenski igralci.
Josip Jurčič (1844-1881)
Jurčič je bil prvi veliki slovenski pripovednik. Njegov jezik je ljudski, poln rekel in pregovorov, na njegovo pisanje pa je vplival tudi čas, v katerem je živel - doba ustavnih bojev, ko je slovenski narod v borbi za demokratične pravice dosegel prve uspehe. Pri časnikarskem delu je kljub cenzuri uveljavljal jasna stališča na podlagi mladoslovenskih nazorov in programa Zedinjena Slovenija.
Jeseni leta 1879 je zbolel za vnetjem rebrne mrene. Umrl je 3. maja 1881 v Ljubljani za tuberkulozo. Pokopan je na ljubljanskem Navju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje