S fundacijo Guggenheim so zato podpisali pogodbo, po kateri bodo Američani do leta 2011 v tej arabski državi odprli novo podružnico. Arhitekt Frank Gehry bo 30.000 kvadratnih metrov veliko stavbo postavil v Abu Dabi. Stroji naj bi v prestolnici zabrneli v kratkem, živahno pa bo zlasti na otoku Sadijat, na katerem želi vlada postaviti kulturno središče glavnega mesta.
Nič več le za turiste z debelo denarnico
Guggenheimov muzej bo prva večja umetniška ustanova v Združenih arabskih emiratih, njihov kronski princ pa je podpis pogodbe z Američani navedel kot dokaz, da želi vlada iz države narediti vrhunsko destinacijo za vse ljubitelje umetnosti. Že samo ime arhitekta zagotavlja, da se bo o muzeju zagotovo veliko govorilo. Frank Gehry je zrisal tudi že načrte za Guggenheimov muzej v Španiji, ki je Bilbao postavil na kulturni zemljevid sveta.
Vsi širitve ne odobravajo
Po Bilbau, Berlinu, Benetkah in Las Vegasu bo to za Guggenheim peta podružnica; "poveljstvo" ima sicer ustanova v New Yorku. Prav zaradi širitve ustanove po svetu je od predsedovanja Guggenheimovemu muzeju lani odstopil Peter B. Lewis, ki je bil na vodilnem položaju od leta 1998, poleg tega pa je ustanovo zalagal tudi z nemalo denarne podpore; v sedmih letih je vrednost čekov, ki jih je nakazal ustanovi, znašala 77 milijonov dolarjev. Ker Lewis in direktor muzeja Thomas Krens nista bila enakega mnenja glede prihodnosti ustanove, se je umeknil prvi, prepričan, da bi se moral Guggenheimov muzej bolj posvetiti svoji umetniški zbirki v New Yorku kot "kolonizaciji" drugih delov sveta z ustanavljanjem novih podružnic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje