Celodnevni dogodek, ki danes poteka v Cankarjevem domu, je namenjen strokovnemu usposabljanju na področju kulturno-umetnostne vzgoje. Svoj program za mlade, s poudarki na izobraževanju in učni pomoči, je predstavila tudi RTV Slovenija.
Tema letošnjega Kulturnega bazarja je Ustvarjalnost za trajnostni razvoj, pri kateri so se med drugim spraševali, kakšno mesto imata kultura in umetnost pri ustvarjanju trajnostne prihodnosti.
Ne le za dobro ljudi, temveč vsega planeta
Osrednja govornica na bazarju je bila arhitektka in umetnica Polonca Lovšin s predavanjem Ne le za dobro ljudi, temveč vsega planeta. Gregor Torkar s pedagoške fakultete pa je pripravil predavanje Ko bo prišla pomlad: vzgoja in izobraževanje za trajnostno prihodnost.
Na Kulturnem bazarju se predstavlja skoraj 50 dogodkov, med njimi predstave, filmske projekcije, predstavitve, predavanja, okrogle mize, delavnice in vodenja po razstavi. Vse to je namenjeno strokovnim delavkam in delavcem ter študentkam in študentom z različnih področij, od vzgoje in izobraževanja, kulture, kmetijstva in prehrane, zdravstva, sociale do okolja in prostora.
Dogajanje bo sklenil koncert Prebujanja, glasba za zveneče kamne in trobento v okviru glasbeno-kiparskega projekta Zven kamna, ki je nastal s sodelovanjem Slovenskega tolkalnega projekta in akademske kiparke Alenke Vidrgar.
Letošnji Kulturni bazar je 15. po vrsti, pripravili pa so ga ministrstvi za kulturo ter vzgojo in izobraževanje in zavod za šolstvo v sodelovanju z ministrstvi za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, za zdravje ter za naravne vire in prostor, Andragoškim centrom Slovenije in pisarno CMEPIUS.
Bogat program RTV Slovenija
Ustvarjalci programa na RTV Slovenija so na Kulturnem bazarju spregovorili o medijskih kompetencah prihodnosti, o novi podobi in vlogi medijev, tudi RTV Slovenija. "Kakšni gledalci, poslušalci, bralci so današnji otroci in mladi? Kaj želijo od medijev? Kaj jim mediji lahko dajo? Kaj jim ponujajo vse tri velike enote našega edinega javnega medija: televizija, radio in MMC? Kaj lahko skupaj naredimo v bližnji prihodnosti, da ohranimo planet in razvijamo empatijo? Kako lahko skupaj oblikujemo boljšo prihodnost našega ciljnega občinstva?"
Dolga tradicija na radiu
Tretji program Radia Slovenija – program Ars že vrsto let pripravlja literarne večere na temo maturitetnih esejev in domačih branj v preostalih razredih srednjih šol. Oddaje pripravljajo profesorice in profesorji slovenskih srednjih šol, namenjene pa so predvsem dijakom kot pomoč pri razumevanju literarnih del. O njih so na Kulturnem bazarju govorili z zainteresirano javnostjo.
Predstavljen je bil projekt radijskih novinarskih delavnic, ki jih Prvi program Radia Slovenija izvaja po osnovnih šolah. S praktičnim delom, ki ga izpeljejo na šoli, in z gostovanjem na Radiu Slovenija mladi pridobijo konkretne izkušnje o tem, kaj zahtevata priprava in realizacija mladinske oddaje na javni radijski postaji. Mladi se prelevijo v novinarje, tonske mojstre, glasbene urednike, napovedovalce in voditelje ter skupaj z novinarji Programa za mlade pripravijo mladinsko oddajo Hudo! o temi, ki jih zanima.
Poslušati še ne pomeni slišati, še manj razumeti. To je veščina, ki se je mora človek zavestno učiti. Še posebej v izrazito vizualnem obdobju, ki ga živimo. Zato je bilo predstavljeno predavanje Zakaj moramo znati poslušati in slišati?, pri katerem so s primeri dobre prakse na osnovi radijske igre za otroke razložili, da se moramo naučiti tudi zbranega poslušanja, ki je sestavni del slušne pismenosti človeka. Slušna igra je pri razvijanju tovrstnih veščin še posebej ključna na vzgojno-izobraževalnih stopnjah človeka.
Kaj prinašata TV Slovenija in MMC RTV Slovenija
Kakšna je vloga medijev pri učenju za življenje, so predstavili skozi uporabo vsebin TV Slovenija in MMC RTV Slovenija. Izvedeti je bilo mogoče, kako se otroci naučijo spretnosti prek medijev. S premišljeno uporabo ustreznih vsebin lahko postanejo spretni gledalci, poslušalci, bralci. Predstavili so otroške oddaje, konkretneje so sedli na Z kot Zofko, risanke, pravljice za lahko noč, radijske igre za otroke in še marsikaj, kar skrajno premišljeno in odgovorno ustvarjamo na našem edinem javnem servisu. Predstavili so tudi vse, kar ponujata aplikaciji RTV Čist hudo – Spletna klopca za punce in fante od 9. do 15. leta ter Skit – za mlade.
Poleg aktualnih novic so na dodatni strani na aplikaciji RTV Živ Žav, namenjeni staršem in mentorjem, na voljo prispevki in informacije o zdravju in razvoju otrok, o njihovi vzgoji, predlogi, kako se lahko igramo z otroki, recepti kot ideje za kuhanje z otroki ter informacije in nasveti o didaktiki, ki je namenjena tako staršem kot mentorjem.
Trije posebni dogodki o vsebinah RTV
V Klubu Cankarjevega doma se je predstavila aplikacija RTV Živ žav, na kateri so zbrane vse vsebine z radia, televizije in MMC-ja. Gre za video- in avdio- prispevke ter (članke) na spletu, namenjene otrokom od treh do osmih let. Aplikacija kot novost na dnu ponuja tudi vsebine za starše, mentorje in učitelje. Če torej otroci zamudijo katero od oddaj na rednem radijskem ali televizijskem sporedu, si jo lahko kadar koli ogledajo na tej aplikaciji. Pomembno je tudi to, da je aplikacija popolnoma varno spletno igrišče, ker ne vsebuje oglasov in aplikacije ni mogoče zapustiti z obiskom druge spletne strani. Starši in mentorji lahko torej popolnoma brez skrbi dajo otrokom mobilni telefon ali tablico, saj smo danes vsi zelo mobilni. Otroci lahko tako kadar koli pogledajo risanke in njim primerne oddaje ter članke, kjer so napisi z velikimi tiskanimi črkami, saj se otroci te starosti (od 3 do 8 let) še učijo brati.
Drugi dogodek je bil v okrogli Štihovi dvorani, kjer je potekal pogovor na temo od 9- do 12-letniki skozi kulturo in umetnost. Pogovor je vodila medijska psihologinja in urednica Otroškega in mladinskega programa na TV Slovenija Martina Peštaj. Svoje izkušnje z občinstvom od 9 do 12 let sta podala tudi igralec in voditelj Nik Škrlec ter Gaja Kos, otroška pisateljica, urednica in literarna kritičarka. Te vsebine, ki so za to občinstvo, ki ni več v otroški dobi in vstopa v mladostništvo, si osnovnošolci lahko ogledajo na RTV Čist hudo, kjer so zbrane njim primerne vsebine, ki jih pripravlja RTV (Radio, Televizija in MMC). Pogovor je potekal predvsem s psihološkega vidika (kako umetniki za tovrstno občinstvo doživljajo to občinstvo in tudi kako občinstvo doživlja umetnost, kot so gledališče, druge predstave, filmi, knjige, dokumentarni filmi in druge vrste umetnosti.)
Zadnji dogodek Medijske kompetence prihodnosti je potekal v Kosovelovi dvorani, kjer so bile podrobneje predstavljene vse vsebine, ki jih ponujata aplikacija RTV Čist hudo in aplikacija za mlade Skit. Gre seveda za televizijske oddaje, radijske oddaje in članke, ki jih pripravlja MMC. Tematike, namenjene tej starostni skupini (RTV Čist hudo za 9-12 in Skit za 13-20), morajo vsebovati veliko novosti, zanimivosti, tudi resne teme, ključen pa je predvsem "čist hud humor".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje