Evropska pravljica je poleg Literarnih postaj drugi projekt Mariborske knjižnice v okviru programa Evropske prestolnice kulture (EPK). Njen namen je celovita, poglobljena in raznolika predstavitev evropske pripovedovalske dediščine in njena ponovna umestitev v slovenski kulturni kanon, je na novinarski konferenci povedala direktorica knjižnice Dragica Turjak.
V sredo, na Pravljični dan, bosta zgodbe pripovedovala gosta s Škotske Tom Muir in Lawrence Tulloch. Dogajanje se bo ta dan zaključilo s Pravljičnim večerom v klubu KGB.
O pravljici strokovno
V četrtek se bo dogajanje preselilo v Hotel City, kjer bo mednarodni simpozij z okoli 100 udeleženci. Razmišljali bodo o temah in motivih evropske folklorne tradicije, o posebnostih ljudskega pravljičnega izročila, o pravljičnih žanrih in poetikah posameznih avtorjev, o pomenu pravljičnih arhetipov za osebni razvoj mladega bralca ter o pravljici kot pripovednem dogodku.
Gosti iz tujine
Dvodnevno srečanje organizirata uredništvo revije Otrok in knjiga, ki jo že 40 let izdaja Mariborska knjižnica, ter slovenska sekcija Mednarodne zveze za mladinsko književnost (IBBY). Med govorniki bodo baskovski pisatelj Juan Kruz Igerabide Sarasola, črnogorski pravljičar Vuk Cerović ter nizozemski mladinski avtor Hans Hagen.
V četrtek zvečer bo v dvorani Lutkovnega gledališča Maribor mednarodni pravljični večer za odrasle, kjer bodo poleg Muira in Tullocha s svojo interpretacijo pravljic nastopili še Maritha Nielsen z Norveške, Ana Hofman iz Srbije ter Anja Štefan in Ana Duša iz Slovenije. Z njim želijo pripovedništvo približati tudi odraslim.
Če niste v Mariboru
Tuji pravljičarji so v ponedeljek že nastopili v Novem mestu, danes bodo obiskali Ptuj, v petek Mursko Soboto. Jeseni bodo sledili pripovedovalski večeri za odrasle še v 11 slovenskih mestih, tudi v Velenju in Slovenj Gradcu.
Teoretična osnova projekta Evropska pravljica je zbornik Za pravljice odklenjene ključavnice, ki jo je te dni izdala Mariborska knjižnica. Knjiga z ilustracijami Ančke Gošnik Godec in Zvonka Čoha vsebuje preplet praktičnih in teoretičnih pogledov na pravljico in njeno umestitev v prostor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje