Mariborska občina je na tretjem javnem razpisu ministrstva za kulturo za razvojne naložbe kandidirala oktobra lani in se znašla med šestimi od skupaj 57 prijavljenih projektov iz vse Slovenije. Ministrstvo je rezultate na spletni strani objavilo 17. decembra, iz njih pa je bilo razvidno, da je bil projekt obnove gradu s 85 točkami uvrščen na tretje mesto.
Sklep z drugačnim izidom kot objavljeni rezultati
A kot so sporočili iz mariborske občine, jih je le šest dni pozneje čakalo "osupljivo presenečenje izrazito negativnega karakterja". Ministrstvo za kulturo je namreč 23. decembra izdalo sklep, s katerim je bila njihova vloga za sofinanciranje omenjenega projekta zavrnjena, saj je bil ta ocenjen zgolj s 75 točkami. Občina bo tako očitno ostala brez treh milijonov evrov.
Na mariborski občini so ob tej novici poudarili, da je obnova gradu za njih izjemnega pomena, saj bi prispevala k razvoju turizma, ohranjanju kulturne dediščine in razvoju podjetništva v središču mesta. Z obnovo bo večje število obiskovalcev prispevalo k razvoju različnih podjetniških pobud, dokončanje projekta pa bi zadostilo tudi vsem merilom kakovostnega varovanja kulturne dediščine, so dodali.
Mariborska občina je zato ministrstvo za kulturo že uradno zaprosila za vpogled v razpisno dokumentacijo, mariborski župan Andrej Fištravec pa si za pojasnitev stanja želi čimprejšnjega sestanka z ministrom Urošem Grilcem.
Pomotoma objavljeni napačni rezultati
Na pristojnem ministrstvu so priznali, da so rezultate razpisa pomotoma objavili, še preden so bili pripravljeni sklepi z ustreznimi obrazložitvami in še preden so bili sklepi vročeni prijaviteljem na razpis. Napaka je toliko večja, so poudarili, ker so bili objavljeni rezultati napačni, za kar so se tudi opravičili.
Neenotna raba merila multiplikacijskega učinka na razvoj širšega okolja
Vršilka dolžnosti generalne sekretarke je pri parafiranju sklepov namreč ugotovila, da je bilo merilo multiplikacijskega učinka projekta na razvoj širšega okolja pri segmentu vpliva projekta na razvoj kulture kot razvojnega dejavnika občine oziroma regije uporabljeno različno in pomanjkljivo. Minister je zato 20. decembra sklical sestanek in od strokovne komisije zahteval obrazložitev točkovanja, saj so sklepi zbudili dvom o njegovi ustreznosti.
Ponovljeno točkovanje spremenilo projekte, izbrane za sofinanciranje
Ker je bila ugotovljena neenotna raba merila, je komisija še enkrat točkovala vse prispele vloge. Novo točkovanje je prednostni vrstni red projektov, sprejetih v sofinanciranje, spremenilo. Na podlagi teh rezultatov so na ministrstvu izdali sklepe o sofinanciranju oziroma zavrnitvi sofinanciranja projektov. Končni vrstni red predloga prejemnikov sredstev bodo na spletnih straneh objavili po prejemu dokazil, da so vsi prijavitelji sklepe tudi prevzeli.
Vzdrževanje in obnova gradov s finančnimi zahtevami bremeni tudi državo. Ta je v predlanskem načrtu ravnanja s stvarnim premoženjem države predvidela prodajo več gradov in pripadajočih zemljišč. A zanimanja ni. Na lanskih dražbah je bil grad Borl ponujen po izklicni ceni 2,23 milijona evrov ter 1,9 milijona evrov na drugi dražbi. Večkrat je država neuspešno prodajala tudi graščino Socka. Na spletni strani Invest Slovenia ministrstvo za kulturo išče vlagatelje za obnovo in razvoj gradov Negova, Gradac, Pišece in Dornava. Vlagatelje iščejo tudi za obnovo gradu Logatec, grad Prestranek pa se prodaja za 4,5 milijona evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje