Letošnji MFRU s podnaslovom Tri desetletja tehnoloških skrbi, ki ga drevi ob 19. uri slovesno odpirajo na glavnem prizorišču v Veliki kavarni na Glavnem trgu, bo trajal do 27. oktobra. Mednarodni festival, ki ga organizira javni zavod Mladinski kulturni center (MKC) Maribor, v tokratni izvedbi raziskuje položaj digitalne in medijske umetnosti v smeri trajnostnih in družbenih oblik življenjskih ekonomij in trgovanja z blagom.
Festivalski program združuje gospodarstvo, ekologijo in intermedijski diskurz ter se osredotoča na temeljna področja, kot so nepremičnine in urbana regeneracija, prehrana in osnovne potrebe, moda in lepota, tehnologije in zabava, pa tudi nostalgija in rituali ter splošna kritika življenjskega sloga, povezanega z bogastvom posameznika.
Umetniki, ki sodelujejo na tokratnem MFRU-ju, v svojih novonastalih delih razmišljajo o vseh teh razsežnostih in zavzemajo kritično stališče do skupnih vrednostnih sistemov, hkrati pa uporabljajo njihova protislovja za razvoj vizij in orodij za družbeno življenje, ki se ne osredotoča zgolj na porabo, piše v napovedi.
Tri razstave za tri desetletja festivala
Letošnji festival gosti trojico razstav: osrednja MFRU30 in razstava V fokusu 30xMFRU sta na ogled v Veliki kavarni na Glavnem trgu, razstava Časovne krajine pa v Kulturnem Inkubatorju na Koroški cesti 18. Razstavi v Veliki kavarni kurirata avstrijski medijski umetnik in kustos Davide Bevilacqua, ki ga zanimajo omrežne infrastrukture, tehnološki aktivizem in eksperimentalne oblike predstavitve umetniških del in raziskovanja, ter slovenska samostojna kuratorka in producentka na področju sodobne vizualne in intermedijske umetnosti Lara Mejač.
Na osrednji razstavi MFRU30 se predstavljajo freštreš, Dasha Ilina, Rok Kranjc, Pablo Somonte Ruano, Alice Strete & Simon Browne, Undoing.Studio, Xcessive Aesthetics in Inari Wishiki. Razstava V fokusu, s katero se letošnja kuratorska ekipa vrača k pregledu festivalskega arhiva, osvetljuje torej tri desetletja festivala. V Kulturnem inkubatorju si bo mogoče v času festivala ogledati razstavo Časovne krajine z nagrajenimi študentskimi intermedijskimi projekti iz javnega poziva v okviru letošnjega festivala. Na razstavi, ki jo kurira Martina Frangež, svoja dela predstavljajo Senka Milutinović, Lazar Mihajlović in Ana Evtić.
Performansi, javna vodstva, delavnice in razprava
Podnaslov letošnjega jubileja Tri desetletja tehnoloških skrbi, ki načenja številne izzive na področju intermedijskih umetniških praks in organizacije festivala, povzema rdečo nit tokratnih pogovorov. Tovrstna vsebinska usmeritev lahko omogoči tudi razumevanje novih tehnologij danes in nakazuje na skrbi, s katerimi se bodo na tem področju skoraj zagotovo srečevali v prihodnje, še piše v napovedi.
30. MFRU prinaša še performanse, javna vodstva in delavnice. 25. oktobra zvečer bo potekala tudi razprava o urbani regeneraciji, na kateri bodo sodelovali domači in tuji umetniki, arhitekti in kulturni delavci Elena Tammaro, Pavlina Japelj, Kaja Pogačar in Borut Wenzel.
Festival MFRU financirajo ministrstvo za kulturo, urad za mladino pri ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, Mestna občina Maribor ter programi EU EMAP, Impakt in Imal, so še sporočili iz MKC-ja Maribor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje