Instalacijo umetnika Davida Černyja, ki naj bi predstavljala zemljevid stereotipov držav članic Evropske unije, bodo iz preddverja palače Justus Lipsius oziroma iz palače, kjer zaseda svet EU-ja, predčasno umaknili na željo njenega avtorja. Černy je namreč po imenovanju nove češke vlade, katere oblikovanje je sledilo izglasovanju nezaupnice desnosredinski vladi Mirka Topolanka, zahteval odstranitev Entrope. V pojasnilu svoje odločitve je Černy zapisal: "Moje sporočilo je, da ne želim imeti nič skupnega z novo vlado oziroma s to napol vlado, ki sploh ni vlada."
Pravico do umika zagotavlja pogodbaČeško predsedstvo EU-ju je sicer sporočilo, da bi njegovi člani želeli, da bi umetnina v Bruslju ostala do konca junija, vendar pa da bo spoštovalo umetnikovo odločitev. Pravico do umika umetnine Černyju zagotavlja pogodba med češko vlado in umetnikom, ki obema pogodbenima stranema omogoča, da sporazumno spremenita datum odstranitve dela. Vendar pa bo v skladu s tem dogovorom stroške odstranitve moral kriti umetnik sam.
Zahteva po predčasnem umiku instalacije je že druga kontroverza, povezana s Černyjevo umetnino. Škandal je izbruhnil že ob njenem odkritju, saj je mnogo držav šokiral način, na katere so bile predstavljene. Černy je tako Nemčijo predstavil kot avtocestno križišče v obliki kljukastega križa, Bolgarijo kot stranišče, prizanešeno pa ni bilo tudi Sloveniji. Predstavljena je bila z napisom: "Prvi turisti so bili tukaj leta 1213," v brošuri o Entropi pa je v zvezi s Slovenijo pisalo: "To je strategija, povezana z naslado masturbacije: roko, ki jo uporabljamo kot avtoerotično stimulacijo, vidimo kot roko drugega. Našo lastno nacionalno identiteto vidimo podobno: kakor da bi bili turisti na lastni zemlji."
Entropo naj sprejme kakšen veliki muzej
David Černy, za katerega je bila afera Entropa zagotovo velika blagodat, ki bo povečala zanimanje zanj, si želi, da se z odstranitvijo iz palače Justus Lipsius življenje Entrope še ne bi končalo. Želi si, da bi jo razstavili v kakšnem uglednem muzeju ali galeriji, kot je na primer londonski muzej Tate Modern.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje