Državni praznik dan reformacije bo oplemenitila radijska priredba Hvalnice norosti, znamenito besedilo evropskega humanizma Erazma Rotterdamskega, enega najpomembnejših mislecev 16. stoletja.

V radijski igri Bog masakra igrajo Jana Zupančič, Uroš Smolej, Iva Krajnc Bagola in Sebastian Cavazza. Foto: ARS
V radijski igri Bog masakra igrajo Jana Zupančič, Uroš Smolej, Iva Krajnc Bagola in Sebastian Cavazza. Foto: ARS

Radijska igra: Bog masakra, Potovalci in Hvalnica norosti
Uredništvo igranega programa ta teden pripravlja novo premiero: radijska igra Bog masakra francoske igralke, dramatičarke in prozaistke Yasmine Reza govori o zlaganosti in izumetničenosti, pa tudi agresiji bogatega meščanskega sloja, ki ga predstavljata dva zakonska para. Priljubljeno odrsko besedilo o besednem spopadu staršev zaradi pretepa njihovih enajstletnikov sprva vljudnostni in zadržani pogovor Véronique (Jana Zupančič) in Michela (Uroš Smolej) ter Anette (Iva Krajnc Bagola) in Alaina (Sebastian Cavazza) spremeni v pravo katastrofo, ki razgali vso prikrito agresijo, nestrpnost, pa tudi primitivnost. Radijsko igro je režirala Špela Kravogel, ki si je priljubljeno besedilo že dlje časa želela režirati: "Raziskovati, kako zlagani smo v resnici, pogledati, ali so odrasli lahko bolj otročji kot otroci, prikazati, kako nihče ne prevzema odgovornosti za stvari, ki jih izreče, nihče se ne opraviči. Ni me zmotila trojna enotnost (ki v radijski igri ni najbolj zaželena), saj verjamem, da se včasih surov, direkten prikaz človeških interakcij lažje in prej dotakne poslušalca." Premiera radijske igre Bog masakra bo na sporedu v torek ob 21.05 na Prvem programu, več o novi premieri pa lahko poslušalke in poslušalci izvejo tudi v sporočilu za javnost.

Erazem Rotterdamski je Hvalnico norosti, v kateri je med drugim zapisal neizprosno kritiko vladarjev, tako posvetnih kot cerkvenih, napisal, ko je leta 1508 potoval iz Italije v Anglijo. Foto: Wikipedija
Erazem Rotterdamski je Hvalnico norosti, v kateri je med drugim zapisal neizprosno kritiko vladarjev, tako posvetnih kot cerkvenih, napisal, ko je leta 1508 potoval iz Italije v Anglijo. Foto: Wikipedija

Na programu Ars bo v ponedeljek ob 22.05 na sporedu radijska igra Potovalci, ki jo je napisal dramatik in teatrolog dr. Mirko Zupančič. V radijski igri se prepletata avtorjev filozofski komentar in duhovno potovanje junakov iz realnosti v velike sanje – v drugačen vzporedni svet, v katerem bo vse postalo Eno. To je torej svet, ki ga drugi ne vidijo in kamor zmore le posameznik, ki odvrže vse staro in privajeno ter postane svoboden. Kot pravi Zupančič, "sanj nikakor ne smemo ukiniti. Če bi jih ukinili, ne bi bilo več nobenih začetkov in nobenih možnosti, da bi ugledali pokrajine, ki so onkraj stvarnega, a so tako resnične, da brez njih ne bi zaznali prav ničesar niti realnosti." Toda Zupančičeva čakalca (za razliko od Beckettovih Vladimirja in Estragona) natanko vesta, kaj ju čaka: enkrat se bo zgodilo, enkrat bo vse Eno in velike sanje bodo postale realnost. Radijsko igro Potovalci je leta 1994 režiral Aleš Jan.

Na državni praznik dan reformacije, posvečen verskemu, družbenopolitičnemu in kulturnemu gibanju v 16. stoletju, bo večer na programu Ars tematsko zaokrožila Hvalnica norosti, znamenito besedilo evropskega humanizma v prevodu Antona Sovreta. Eden najpomembnejših mislecev tistega časa Erazem Rotterdamski v satiri napada Rimskokatoliško cerkev in se norčuje iz pokvarjenih in nevednih duhovnikov. Trdi, da udobno živijo samo zaradi človeške neumnosti, med drugim pa zahteva tudi, naj se bogoslovje opre le na evangelij. Besedilo pa presega samo kritiko, saj si privošči obče človeške lastnosti in način življenja posameznih družbenih slojev. Radijska priredba tega besedila, ki jo je pripravil režiser Zvone Šedlbauer, se osredotoča na sarkastične puščice, izstreljene v vidnejše družbene sloje, in poosebljeni Norosti na humoren način pusti spregovoriti. Besedilo je kljub pretežno monološki obliki v interpretaciji Nataše Barbare Gračner (Erazma interpretira Andrej Nahtigal) razgibano, intelektualno prodorno in je ekipi nudilo velike možnosti za radiofonsko ustvarjalnost. Radijska igra je nastala leta 2014, na sporedu pa bo v četrtek ob 22.05 na programu Ars.

Kratka radijska igra: Kanadčanka
V zadnjem oktobrskem terminu kratke radijske igre, v sredo ob 13.05 na programu Ars, bo na sporedu igra Kanadčanka, ki jo je napisala Gabriela Babnik. Pisateljica, literarna kritičarka in prevajalka se je v svojem pisanju že večkrat dotaknila ali pa problematizirala srečanje afriške in evropske kulture, še natančneje, slovenskega prostora. Tu v avto postavi mladi par: njo, Slovenko (Sabina Kogovšek), in njega, Afričana (Jurij Zrnec). Starša dveh deklic se vračata iz nakupovalnega centra (blagajničarko igra Violeta Tomić), ko pogovor nanese na nepojasnjene in nevralgične točke v njunem odnosu. Predvsem jih hoče razčistiti ona, vendar se on vsakič spretno izmakne jasnemu odgovoru in preide na drugo temo. Brbotanje drame pod na videz prijetnim, na trenutke celo šaljivim pogovorom, pušča grenak okus neizrečenega. Kratko radijsko igro je leta 2013 režirala Špela Kravogel.

Poslušalke in poslušalci lahko predvajane radijske igre poslušajo tudi na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na spletni platformi RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še en mesec po predvajanju v etru.

Spored radijskih iger od 28. do 31. oktobra 2024


Ponedeljek, 28. oktober
Radijska igra 22.05 (Ars) – Mirko Zupančič: Potovalci

Torek, 29. oktober
Radijska igra 21.05 (Prvi) – Yasmina Reza: Bog masakra

Sreda, 30. oktober
Kratka radijska igra 13.05 (Ars) – Gabriela Babnik: Kanadčanka

Četrtek, 31. oktober
Radijska igra 22.05 (Ars) – Erazem Rotterdamski (prir. Zvone Šedlbauer): Hvalnica norosti