Najpomembnejša zaveza, ki sta jo sklenila ministrica za kulturo Širca in ljubljanski župan Janković, je, da bosta država in občina dialog vzdrževali z rednimi srečanji vsake tri mesece. "Država in mestna občina Ljubljana (MOL) imata pred seboj toliko ne samo nerešenih vprašanj, ampak tudi odprtih projektov in želja po dobrem sodelovanju," je menila ministrica.
Janković je dodal, da v pogovorih "ni bilo točke, v kateri bi se razhajali, so pa bile točke, o katerih bi bili potrebni nadaljnji pogovori, saj se jih ne da enostavno rešiti". "Dogovor je, da se dobimo vsake tri mesece, pogledamo, kaj smo naredili, kaj je treba izboljšati in kje bomo dobili finančne vire," je povedal.
Iskanje natečajne rešitve za Plečnikov stadion
Na srečanju sta Širca in Janković odprla nekatere trenutno aktualne probleme. Država in mesto sta se zavezala, da nadaljujeta projekt Plečnikove Ljubljane, je dejala Širca. Že nekaj časa buri duhove obnova Plečnikovega stadiona za Bežigradom, za katerega na občini, ob upoštevanju določil Zavoda za varstvo kulturne dediščine, iščejo novo natečajno rešitev.
Ministrica za kulturo je nov natečaj pozdravila. "Posebej me je pomirilo dejstvo, da te podlage pomenijo veliko garancijo, da bo Plečnikova dediščina na stadionu spoštovana in da bodo za okolico stadiona poiskane najbolj kakovostne rešitve, ki ne bodo rušile interesov in motile kakovosti življenja okoliških prebivalcev," je dejala.
Na občini so postavili izhodišča za natečaj, komisija, ki zbira natečajno rešitev, pa je po Jankovićevih besedah vrhunska. Datum za pridobivanje natečajnih rešitev je začetek februarja, pripravlja pa jo pet pisarn iz Evrope in sveta ter štirje slovenski, je pojasnil ljubljanski župan.
O garažni hiši pod ljubljansko tržnico
Odmevala je tudi napoved gradnje garažne hiše pod glavno ljubljansko tržnico, prav tako delo Plečnika. Po besedah Širce so se na današnjem srečanju dogovorili o umiku varstvenega zaščitnega odloka države. "Predel tržnice mora seveda ostati varovan, to pa ne pomeni, da zaradi tega ne bo mogoče graditi garažnih hiš," je dodala.
Župan pričakuje, da bodo prva izkopavanja pod tržnico začeli prihodnje leto. Širca in Janković sta se dogovorila tudi za sodelovanje pri gradnji garaže pred Arhivom Republike Slovenije.
Širca: "Kolizej naj ohrani reminiscenco preteklosti"
Pomembna tema pogovora je bilo tudi vprašanje Kolizeja. Ministrica je menila, da je treba "nedolžnost vedno ohranjati z zaščito, ampak to bi se moralo zgoditi v preteklosti". Danes tudi stroka ugotavlja, da je Kolizej tako rekoč tik pred tem, da se poruši, zaradi tega je treba priti do nadomestne gradnje, pomembno pa je, da je to nadomestno gradnjo treba budno spremljati tudi z vidika kulturne dediščine - naj ohrani reminiscenco preteklosti, je povedala Širca.
Podžupan Janez Koželj, prav tako navzoč na pogovoru, je po ministričinih besedah pojasnil, da je projekt doživel korenite spremembe, ki so upoštevale zahteve MOL-a in dediščinskih kriterijev.
Še o Rogu, Metelkovi, prestolnici knjige
Ministrstvo za kulturo podpira tudi projekte, povezane z nekdanjo tovarno Rog, ki, tako pravi Širca, "bogatijo kulturno življenje na področju vizualnih in drugih umetnosti, ateljejskih obvez in bodo pomenili pomembno nadgradnjo infrastrukture in drugega kulturnega dogajanja v prestolnici". Prav tako ministrstvo podpira usmeritve mestne občine glede varnosti, zaščite in ohranjanja avtonomnega načina delovanja Metelkove, v prihodnje pa bodo dorekli še nekatere zadeve.
Ministrica in župan sta se med drugim dotaknila projekta Ljubljana - Svetovna prestolnica knjige, predvidenega za leto 2010. "Pri tem projektu imamo skupna izhodišča in bomo sodelovali, kot je le mogoče. Oboji delamo z istimi cilji - zadovoljni občan je zadovoljni obiskovalec," je še povedal Janković.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje