Aj, čigar podjetju Fake Cultural Development je nobembra lani davčni urad zaradi neplačila davkov naložilo plačilo kazni za 1,87 milijona evrov, trdi, da skušajo z gonjo proti njemu utišati njegovo kritiko kitajskih oblasti. "Današnja razglasitev pomeni, da po več kot 60 letih od ustanovitve naše države vedno ne premoremo osnov zakonskih postopkov, da se resnica ne spoštuje in da davkoplačevalci in državljani nimajo pravice, da bi se branili," je po razglasitvi povedal umetnik in dodal: "Celoten pravni sistem je trenutno v temnem obdobju."
Aj je prepričan, da je Kitajska v zadnjih letih največ truda za vzdrževanje stabilnosti namenila odstranjevanju vsakogar, ki je pripravljen spregovoriti resnico. "Kot sem že dejal; tisti, ki mu ni vseeno za državo, je na dobri poti, da postane zločinec."
Umetniku niso dovolili, da bi bil na razglasitvi, prav tako so morali območje sodišča zapustiti novinarji. Tudi tokrat se je Aju v podporo na bližnjem križišču zbralo kakšnih ducat podpornikov, da bi počakali na odločitev sodišča. Poleg njegovega odvetnika Puja Džičjanga je smela razglasitvi prisostvovati še njegova žena Lu Čing, sicer tudi zakonita zastopnica podjetja Fake Cultural Development.
Naša akcija bo simbol prebujenja državljanske zavesti
Ajev odvetnik pravi, da se bodo na odločitev sodišča, da je postopek proti družbi Aija Weiweija Fake Cultural Development zakonit, pritožili. "To tožbo smo sicer izgubili, vendar verjamemo, da bo naša akcija v prihodnosti postala simbol prebujenja državljanske zavesti," pravi Pu, ki dodaja, da sami ne priznavajo zakonitosti postopka. Pravzaprav so takšno določitev pričakovali, pravi. "Vedel sem, da režim deluje brezsramno, vendar si nisem mislil, da do tako podle stopnje," je še povedal.
Aja Vejveja so aprila lani aretirali na letališču v Pekingu, od koder se je odpravljal proti Hongkongu. Njegova aretacija je bila del ene večjih kampanj kitajskih oblasti proti oporečnikom in aktivistom v zadnjih letih. Po 81 dneh pripora so ga po plačilu varščine izpustili, umetnik se je sprva zavil v molk, kmalu pa svoj protest začel izražati na spletu in v mednarodnih medijih. Novembra ga je kitajski davčni urad obsodil zaradi neplačila davkov s njegove družbe. Da se je lahko pritožil, je moral vplačati milijon evrov, ki mu jih je pomagalo zbrati približno 30.000 podpornikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje