Štiri leta po terorističnih napadih še vedno ni popolnoma jasno, kakšna naj bi bila nova podoba ozemlja, na katerem sta nekoč stala znamenita dvojčka. Foto: EPA
Štiri leta po terorističnih napadih še vedno ni popolnoma jasno, kakšna naj bi bila nova podoba ozemlja, na katerem sta nekoč stala znamenita dvojčka. Foto: EPA
Pod zemljo bo zrasel spomenik v spomin na žrtve terorističnih napadov 11. 9. 2001. Foto: EPA

George Pataki je dejal, da je predlog za postavitev tako imenovanega centra svobode naletel na preveliko nasprotovanje družin žrtev terorističnih napadov 11. 9. 2001 in nekaterih politikov. Nasprotniki muzeja namreč menijo, da bi muzej zasenčil načrtovan spomenik v spomin žrtvam. Obenem pa naj bi bile razprave o terorizmu, ki bi potekale v muzeju, nespoštljive do žrtev terorizma.

Spomin na ideale ameriške države
Muzej naj bi predstavljal ideale ameriškega naroda ter velike ameriške voditelje, kot sta bila Abraham Lincoln in Martin King mlajši. V muzeju naj bi se znašli tudi dokumenti, ki so postavili temelje Združenim državam amerike kot tudi nekatere tuje politične listine, ki so pomenile preboj v razvoju političnega organiziranja držav. Del muzeja pa naj bi bil posvečen dogajanju 11. septembra 2001, okoliščinam, ki bi lahko bile povod temu grozljivemu dogodku, ter dogajanju v obdobju po dnevu, ko "naj bi New York izgubil nedolžnost".

Župan pa malo drugače
Župan mesta New York Michael Bloomberg pa ni preveč navdušen nad razvojem dogodkov: "Čeprav razumem odločitev guvernerja Patakija, sem razočaran, da nismo znali najti sožitja med spomenikom svoboščinam, ki jih tako spoštujemo, in svetosti kraja."
Spoemink žrtvam, ki naj bi ga muzej zasenčil, bodo postavili približno 20 metrov pod rzemljo v bližini temeljev starega svetovnega trgovinskega centra.