Nedavna uničevanja arheološke dediščine je v uvodnem nagovoru obsodila tudi predsednica nemške komisije za Unesco Verene Matze-Mangold. "Načrtno in nepopravljivo uničevanje kulturne dediščine na Bližnjem vzhodu, ki ga povzročajo ekstremisti, je nevzdržen napad na kulturni spomin vsega človeštva," je dejala.
Pozivu proti uničevanju svetovne kulturne dediščine na Bližnjem vzhodu so člani odbora posvetili uvod v zasedanje, na katerem sicer razpravljajo o novih vpisih na Unescov seznam naravne in svetovne dediščine. Unesco, ki tokrat presoja o vpisu 36 lokacij, si zadnja leta prizadeva dolgoročno izravnati prevlado evropskih lokacij na seznamu. "Priznavamo, da seznam svetovne dediščine geografsko ni uravnotežen," pravi Irina Bokova in obljublja, da bodo to odpravili. Korake v to smer so storili že v preteklih letih in v Afriki usposobili več strokovnjakov za pripravo kandidatur za vpis na seznam. Letos za vpis s svojima lokacijama med drugim prvič kandidirata Jamajka in Singapur.
Od Efeza do botaničnega vrta v Singapurju
Člani odbora bodo v Bonnu - gre za drugo zasedanje odbora za svetovno dediščino v Nemčiji po letu 1995 - o novih lokacijah presojali do 8. julija, prve odločitve o novih vpisih pa je pričakovati od nedelje dalje. Med kandidati so ostanki antičnega mesta Efez v Turčiji, botanični vrt v Singapurju, Jakobova pot na območju severne Španije, ki je podaljšanje na Unescov seznam že vpisane Jakobove poti, romarske poti do svetišča svetega Jakoba v Composteli, francoska Šampanja s svojimi pobočji, hišami in vinskimi kletmi, stolnica v Naumburgu in pokrajina ob rekah Saale in Unstrut, arabsko-normanska dediščina Palerma ter katedrali v Cefaluju in Monrealeju v Italiji in most Forth Bridge na Škotskem.
Na Unescovem seznamu naravne in kulturne dediščine je trenutno zapisanih okoli 1.000 lokacij iz 161 držav, Slovenija je zastopana s tremi. Skupaj s Španijo je vpisana dediščina živega srebra Almaden in Idrija (2012) ter skupaj s Francijo, Nemčijo, Švico, Avstrijo in Italijo vpis prazgodovinska kolišča okoli Alp (2011), že od leta 1986 pa so na seznam vpisane Škocjanske jame.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje