Filmarje in druge ustvarjalce v Italiji, ki se bojijo, kako bo na njihovo usodo in na usodo celotne italijanske kulture vplivalo klastenje proračuna, namenjenega kulturi, se je pridružil tudi slavni režiser Bernardo Bertolucci. Foto: EPA
Filmarje in druge ustvarjalce v Italiji, ki se bojijo, kako bo na njihovo usodo in na usodo celotne italijanske kulture vplivalo klastenje proračuna, namenjenega kulturi, se je pridružil tudi slavni režiser Bernardo Bertolucci. Foto: EPA
Pompeji
'Program varčevanja Berlusconijeve vlade deželi, ki živi od kulture in turizma, jemlje življenjsko pomemben denar,' opozarjajo na združenju režiserjev Centoautori. Pred nedavnim je italijansko javnost šokiralo zrušenje hiše v Pompejih, za katere so strokovnjaki leta vedno znova opozarjali, da so zaradi pomanjkanja vlaganja v zelo slabem stanju. Foto: EPA

Celo snemanja bodo ustavili, igralcev pa naj ne bi bilo mogoče na današnji dan videti niti po tv-zaslonih. Razlog za jezo ustvarjalcev in drugih zaposlenih v kulturi je varčevanje Berlusconijeve vlade pri državnem denarju za kulturo.
Na to so pred kratkim opozarjali že režiserji, igralci, scenaristi in drugi iz sveta filma na rdeči preprogi Filmskega festivala v Rimu, po zrušenju hiše v zapostavljenih Pompejih je prekipelo tudi delavcem v muzejih, galerijah in raznih spomenikih kulturne dediščine, zdaj pa se je za stavko odločilo več kot 250.000 zaposlenih v kulturi in filmski proizvodnji.
Italiji se jemlje življenjsko pomemben denar
"Trideset odstotkov zaposlenih v italijanski filmski panogi bo moralo zaradi varčevanja zamenjati službo. Program varčevanja Berlusconijeve vlade deželi, ki živi od kulture in turizma, jemlje življenjsko pomemben denar," je povedal tiskovni predstavnik združenja režiserjev Centoautori, ki proti zmanjševanju denarja za sedmo umetnost protestira že več mesecev.
Proračun za leto 2011 za področje kulture oziroma FUS (Fondo Unico per lo Spettacolo) bo znižan za dve petini oziroma na rekordno nizko vsoto 288 milijonov evrov. To bi pomenilo ukinitev na tisoče delovnih mest, se bojijo umetniki.
V oporo tudi glasbeniki
Protestu se pridružuje znameniti maestro Zubin Mehta, ki bo v Genovi dirigiral na koncertu v podporo finančno ogroženi operni hiši Carlo Felice, ravnatelj Scale Stephane Lissner pa bo v nagovoru na gospodarski zbornici v Milanu posvaril pred rezi v proračunu za kulturo.
Med zahtevami umetnikov, igralcev in režiserjev so med drugim vpeljava davčnih ugodnosti za film, ki jih je Berlusconijeva vlada odpravila. Zasebna podjetja, ki financirajo filme, so do leta 2008 uživala davčne ugodnosti. Berlusconi je odpravil tudi star ukrep, da so televizije del dobička vlagale v proizvodnjo filmov in bile deležne davčnih olajšav v višini 40 odstotkov.
Gibanju, ki ga organizira predvsem združenje Centoautori, so se priključili številni režiserji in scenaristi, med njimi sam Bernardo Bertolucci. "Naš film si mora zaupanje gledalcev povrniti z višjo kakovostjo . To pa je mogoče doseči le z več denarja," je prepričan Valerio Jalongo, ustanovitelj združenja Centoautori.