Eike Schmidt, ki je aprila kandidaturo napovedal ob podpori desne vladne koalicije premierke Giorgie Meloni, ima za seboj dva hvaljena mandata na čelu ene najbolj obiskanih galerij Uffizi. Kot prvi Neitalijan na tem mestu jo je vodil od leta 2015 do konca lanskega leta, ko so ga postavili na čelo Narodnega muzeja Capodimonte v Neaplju.
V Nemčiji rojeni ugledni umetnostni zgodovinar je na Firence vezan že od študijskih let, tekoče govori italijansko, lani pa je pridobil tudi italijansko državljanstvo. Mediji so o njegovih političnih aspiracijah veliko namigovali, preden je tudi sam uradno napovedal kandidaturo kot del desničarskega zavezništva, ki ga sestavljajo stranke Bratje Italije premierke Meloni, Naprej, Italija Antonia Tajanija (nekdanja stranka Silvia Berlusconija) in Liga, na čelu katere je Matteo Salvini.
Firence ostale mesto leve sredine
S 60,56 odstotka glasov je umetnostnega zgodovinarja premagala Sara Funaro, ki bo v Firencah nasledila strankarskega kolega Daria Nardello – ta je bil župan mesta od leta 2014.
48-letna Funaro, psihologinja in nekdanja mestna svetnica za socialo in zdravstvo, je vnukinja Piera Bargellinija, ki je Firencam županoval v času usodnih poplav leta 1966, piše portal Art Newspaper. V teh je umrl 101 človek, povzročile pa so tudi gromozansko škodo na kulturni dediščini tega znamenitega zgodovinskega mesta – poškodovanih je bilo 120 fresk, 300 tabelnih slik in 500 kipov. Funaro je zmago v mestu, ki je vedno veljalo za trdnjavo leve sredine, posvetila prav pokojnemu dedku.
Schmidt je v kampanji z naslovom "Veličastne Firence" obljubljal, da bo mestnim ulicam vrnil "varnost in ugled". Na začetku junija je bila njegova kampanja deležna ostrih kritik zaradi očitkov ksenofobičnih oznak in posmehovanja nad prebivalci neprivilegiranega juga Italije. Na političnih letakih, na katerih je obljubljal bolj zeleno prihodnost mesta, je zapisal slogan "Firence niso Torre del Greco (mesto v bližini Neaplja, op. n.)". Kritiki so mu očitali, da se je posmehoval iz tega južnoitalijanskega, mesta, ki se ga stereotipizira kot trdnjavo organizirane kriminalne tolpe Camorra. Na letake se je ostro odzval župan Torre del Greco Luigi Mennella, ki je frazo označil za neokusno propagando, ki črni italijansko mesto. Zgrožen je bil tudi odhajajoči župan Firenc Dario Nardella, ki je na družbenih medijih zapisal, da je Schmidtov slogan žalitev "zgodovini in bistvu Firenc kot odprtega mesta, ki je vedno sprejemalo vsakogar".
Schmidt: Letaki so merili na podnebne danosti mesta
Schmidt, ki je od januarja na čelu neapeljskega Narodnega muzeja Capodimonte, je zanikal očitke o ksenofobičnih opazkah in trdil, da je šlo za podnebno pripombo, saj je z letaki želel poudariti, da oranževci, ki so jih pred kratkim zasadili v središču Firenc, bolje uspevajo v toplih podnebjih, kakršno je v mestu Torre del Greco. "Nanašal sem se na podnebno vprašanje," je razlagal Schmidt.
Nazaj v Neapelj
Schmidt, ki so mu predvolilne ankete sicer kazale nekoliko ugodnejši izid, je še pred volitvami napovedal, da se bo v primeru neuspeha vrnil v neapeljski muzej. Na čelo tega ga je italijanska vlada imenovala, potem ko je na mesta direktorjev nekaterih vodilnih muzejev po predhodnih napovedih imenovala Italijane. Tako je Schmidta zamenjal Simone Verde, Schmidt pa je bil imenovan na čelo Narodnega muzeja Capodimonte v Neaplju, pomembno umetnostno zbirko, v kateri najdemo med drugim dela Caravaggia, Michelangela in Botticellija. Muzej razpolaga tudi z drugim največjim risarskim kabinetom v Italiji, takoj za Galerijo Uffizi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje