Dogajanje na Ptuju se bo začelo takoj po svečnici, 2. februarja, s tradicionalnim Kurentovim skokom, ko si po tradiciji kurenti prvič nadenejo zvonce in zaplešejo ob ognju. Foto: BoBo
Dogajanje na Ptuju se bo začelo takoj po svečnici, 2. februarja, s tradicionalnim Kurentovim skokom, ko si po tradiciji kurenti prvič nadenejo zvonce in zaplešejo ob ognju. Foto: BoBo
EPK kurentovanje na Ptuju
Kurent bo 10. februarja zaznamoval tudi slovesnost ob uradnem odprtju EPK-ja na Ptuju. Otvoritveni glasbeno-gledališki spektakel Kurentova svatba bo uprizoril zgodbo, vezano na tradicionalne pustne like in etnografsko izročilo tega okolja. Foto: BoBo

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal ptujski župan Štefan Čelan, želijo ustvariti enega največjih etnoloških festivalov na svetu, zato bodo, začenši z letošnjim letom, poskušali na Ptuj privabiti čim več likov in pustnih tradicij z vsega sveta. "Naša ambicija je, da se uveljavi prepričanje, da morate biti na Ptuju, če hočete kaj pomeniti v svetu etnografije," je dejal. Med 11. in 21. februarjem pričakujejo na Ptuju 20 tisoč udeležencev in nastopajočih iz 18 držav z vsega sveta, v občinstvu pa najmanj 200 tisoč ljudi.

Kurentovanje tokrat v treh delih
Letošnje kurentovanje pod sloganom Povezujemo svetove sodi v okvir Festivala umetnosti in dediščine, ki je eden glavnih in finančno najzahtevnejših točk ptujskega in celotnega programa EPK-ja. Razdeljen je na tri dele - Etnofest, Artfest in Karnevalfest -, v proračunu EPK-ja pa so zanj namenili kar 1,37 milijona evrov, od tega več kot milijon za kurentovanje 2012.

Osrednji dogodki se bodo zvrstili med 11. in 21. februarjem. V nasprotju s prejšnjimi leti bi po Čelanovih besedah radi dali večji poudarek otvoritveni soboti. Na ta dan župan tradicionalno preda oblast princu karnevala, plemenitemu Juriju Oprossnitzerju, ki bo v času pusta vodil mestno oblast. Temu obredu bosta sledila povorka tradicionalnih pustnih likov in 1. medcelinski Etnofest z maskami z vsega sveta.

V središču etnografija
Poleg tega bodo organizirali še mednarodno karnevalsko srečanje pihalnih godb in mažoretnih skupin, tradicionalno dobrodelno kulinarično Obarjado, simpozij o kulturni dediščini Slovenije, vrsto razstav in delavnic, na pustno soboto 18. februarja pa bodo med drugim prvič uprizorili pustno poroko. Župan Čelan si želi več in bolj raznoliko vsebino kurentovanja, razmišlja pa tudi o prihodnosti: "Čeprav v center dogajanja postavljamo etnografijo, ne nameravamo opustiti karnevalske tradicije - karneval bomo nadgradili z etnografskimi vsebinami. V prihodnosti bo treba razmisliti tudi o tem, kam se bo kurentovanje širilo, tudi kje naj postavimo organizacijske meje, saj kurentovanje že prerašča okvire našega mesta."

Največ obiskovalcev še vedno pričakujejo v nedeljo, 19. februarja, ko bo mednarodna pustna in karnevalska povorka, v kateri pričakujejo od 4.000 do 5.000 udeležencev. "Letošnje kurentovanje je prelomno, saj dobiva s pomembno vlogo v programu EPK-ja tudi izrazito mednarodno razsežnost," je pojasnil vodja prireditve Branko Brumen.