Financial Times je namreč v citiral Blavatnika, češ da je to "za dobro ceno imeniten objekt". Blavatnik in njegova družba Access Industries se že "podita" po medijskem prostoru. Prevzeli so že britansko vejo filmskega podjetja Icon Mela Gibsona, deleže imajo tudi v založbi Warner Music in britanski medijski skupini Top-Up TV.
Blavatnik je znan tudi v Nemčiji, predvsem po začasnem vstopu v Air Berlin, delež pa ima tudi v nesolventnem kemijskem koncernu LyondellBasell. Kot napoveduje: "V od treh do petih letih bi rad imel v lasti več medijskih podjetij in telekomov kot do zdaj, zlasti digitalnih." Se pa zaveda, da je na medijskem področju že marsikomu spodletelo. "Ne bi bil rad naslednja žrtev," je dodal.
Na prodaj le za 1,5 milijarde dolarjev?
MGM je na prodaj zaradi vse večjega bremena dolgov. Posojilodajalci še do petka zbirajo ponudbe za nakup studia, za katerega si obetajo 1,5 milijarde dolarjev (1,2 milijarde evrov). Okrnjena prodaja DVD-jev je zmanjšala tudi vrednost filmske knjižnice.
MGM ima v lasti največjo zbirko hollywoodskih filmov z več kot 4.000 naslovi, med katerimi so klasike od Rockyja do Nekateri so za vroče. Prav tako ima tudi avtorske pravice za Jamesa Bonda. Obširnost zbirke si lahko na programu MGM-a ogledujejo mnogi uporabniki slovenskih kabelskih sistemov.
Sicer pa MGM nima v lasti vseh svojih filmov, saj ima oddelek Turner Entertainment, oddelek Time Warnerja, pravice za skoraj celotno njihovo knjižnico pred letom 1986 oziroma za vse tisto, kar predvajajo s programom TCM (Turner Classic Movies). Ted Turner je bil namreč leta 1986 za kratek čas lastnik studia in zatem obdržal pravice, po letu 1999 pa je družba Warner Home Video pridobila tudi pravice za distribucijo videokaset in DVD-jev.
Med lastniki tudi Sony in Comcast
Filmski studio sicer pripada skupini finančnih investitorjev in medijskih podjetij, med katerimi sta japonski elektronski koncern Sony in kabelski ponudnik Comcast. MGM so leta 2005 prevzeli za pet milijard dolarjev. Kot je pri podobnih poslih v navadi, so odkup obremenili z večjim delom dolgov. Studio torej zdaj ječi pod bremenom 4 milijard dolarjev (2,92 milijarde evrov).
Zadnje čase producira le še po nekaj filmov na leto, naslednji Bond bo predvidoma v kinih prihodnje leto. V lasti ima sicer tudi studio United Artists.
Velikih šest obvladuje sceno
Kakšno pa je lastništvo preostalih velikih hollywoodskih studiev? Povsem drugačno, saj so vsi zelo centralizirani. Poleg tega je Walt Disney Studios največji medijski konglomerat na svetu nasploh, sledijo pa mu News Corporation, Viacom in Time Warner. Danes sicer govorimo o velikih šestih studiih, ki poleg omenjenih vključujejo še Sony in General Electric.
The Walt Disney Company ima tako poleg studia Walt Disney Pictures v lasti še Touchstone in Pixar.
Viacom ima poleg MTV-ja in Nickelodeona v popolni lasti studio Paramount. Ta je imel med letoma 2005 in 2008 v lasti studio Dreamworks, ki so ga leta 1994 ambiciozno ustanovili Steven Spielberg, Jeffrey Katzenberg in David Geffen, a so ga že po desetletju morali prodati. Leta 2008 so se sicer odločili prekiniti pogodbo s Paramountom, ko je k poslu pristopila družba Reliance ADA Group indijskega poslovnega barona Anila Ambanija. Ta ima zdaj v lasti polovico studia.
Konglomerat Time Warner je nastal z združitvijo družb Time Inc. in Warner Communications leta 1990. Leta 2001 ga je kupil AOL in nastal je AOL Time Warner, v začetku decembra 2009 pa so se odločili oditi svojo pot in prekiniti partnerstvo. Kot že ime pove, ima v lasti studio Warner Bros Pictures, poleg tega pa še New Line Cinema, Castle Rock, HBO Films, Turner Entertainment. Izmed preostalih družb naj omenimo še CNN, Cartoon Network in nenazadnje Time. Družba ima sicer največji tržni delež izmed vseh šestih.
News Corporation pod vodstvom ustanovitelja Ruperta Murdocha vodi 20th Century Fox in Fox Searchlight, ki skrbi za neodvisno distribucijo. Sony je leta 1989 od Coca-Cole kupil Columbia Pictures Entertainment in s tem studia Columbia Pictures in TriStar Pictures. Dve leti zatem se je preimenoval v Sony Pictures Entertainment.
General Electric/Vivendi SA pa vključuje NBC Universal, ki je nastal z združitvijo NBC-ja in francoskega medijskega konglomerata Vivendi leta 2004. Pod svojim okriljem imajo Universal Studios in Focus Features, med mnogimi drugimi pa poleg NBC-ja najdemo tudi Canal+.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje